Walizka plastikowa, czy materiałowa? Jaką wybrać?

Jak pokazują statystyki, przeciętny Polak coraz więcej podróżuje. Większość z nas planuje urlop już nie tylko w wakacje, ale coraz częściej korzystamy z okresu zimowo-świątecznego.

 

Nieodzownym elementem każdej wycieczki jest walizka, przecież gdzieś musimy wszystko spakować, zaś wybór odpowiedniej może przyprawić nas o zawrót głowy. Najczęstszym dylematem zakupowym klientów jest wybór walizki pomiędzy twardą, a miękka. Przyjrzymy się pokrótce największym wadom i zaletom każdej z nich.

Plusy i minusy walizki twardej

Największą zaletą walizek twardych bez wątpienia jest ich wytrzymałość. Produkowane są one najczęściej z polipropylenu, policarbonu, ABSu, czyli ogólnie rzecz ujmując z tworzyw sztucznych potocznie nazywanych plastikiem. Najgorzej z trzech wymienionych składników budulcowych walizek wypada ABS, gdyż jest on najbardziej wrażliwy na odkształcenia i najszybciej ulega zniszczeniu, dlatego jeśli podróżujemy sporo, dobrym rozwiązaniem będzie bez wątpienia kupno droższej, ale za to o wiele bardziej wytrzymałej walizki wykonanej z polipropylenu, bądź policarbonu. Jeśli chodzi o twardość, każda z nich na pewno spełni swoją rolę, czyli ochroni nasz bagaż przed wszelakimi uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to ogromna zaleta jeśli przewozimy materiały kruche, czy podatne na zagniecenia.

Kolejną zaletą tego typu bagażu jest to, iż łatwo się go czyści, wystarczy wilgotną ściereczką przetrzeć fronty i praktycznie problem mamy z głowy. Ostatnią argumentem, który przemawia za kupnem walizki plastikowej jest ich wygląd. Producenci obecnie prześcigają się w coraz to bardziej wyszukanych pomysłach, zdarza się, że nawet wielcy kreatorzy mody podpisują się pod niektórymi modelami. Jeśli chodzi zaś o wady, największą jest ograniczona ilość miejsca. Walizki tego typu są bardzo sztywne, nie jesteśmy w stanie wygospodarować więcej miejsca. Kolejnym minusem jest to, iż są podatne na rysy, co nie wygląda zbyt estetycznie.

Podsumowując:

Zalety:

 • Wytrzymałość walizki

 • Dobra ochrona bagażu

 • Łatwo utrzymać w czystości

 • Ładny wygląd

Wady:

 • Ograniczona liczba miejsca (brak elastyczności)

 • Podatne na rysy

 • Najczęściej droższe od walizek materiałowych

Wady i zalety walizki materiałowej

Największą zaletą walizki materiałowej jest jej elastyczność. Cecha ta sprawia, że często możemy zapakować o wiele więcej bagażu, aniżeli w ich twardych odpowiednikach Dodatkowo walizki tego typu często posiadają dodatkowe kieszonki boczne, w których możemy mieć pod ręką najważniejsze dla nas przedmioty jak dokumenty, napój, chusteczki itp. Niestety jeśli chodzi o walizki z materiału, ich największą wadą jest duża podatność na uszkodzenia mechaniczne. Kolejnym ogromnym minusem jest często brak wodoodporności, jedynie torby z nylonu spełniają tę funkcję, dlatego warto sprawdzić, z czego wykonany jest produkt przed zakupem. Podsumowując:

Zalety:

 • Elastyczność – czasami możemy zapakować naprawdę sporo

 • Boczne kieszenie

 • Z reguły są tańsze

Wady:

 • Bagaż podatny na uszkodzenie, wygniecenie

 • Często walizki te nie są wodoodporne

 • Trudniej jest utrzymać w czystości od odpowiedników twardych

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *