Roboty ziemne. Rodzaje prac, sprzęt, zastosowanie

Przed rozpoczęciem budowy domu, osiedla, drogi czy mostu konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym celu przeprowadzana jest szeroka gama robót ziemnych. Dzisiaj ich realizacja jest znacznie prostsza niż kiedyś – specjalistyczny sprzęt powoduje, że przebiegają szybko i sprawnie.

Na czym polegają prace ziemne?

Prace, inaczej roboty ziemne obejmują różne czynności polegające na odpowiednim ukształtowaniu gruntów zgodnie z potrzebami danej inwestycji. Prace te służą do wykonania budowli ziemnych, których głównym tworzywem jest grunt.

Roboty obejmują usunięcie warstwy gruntu, jej przenoszenie, a także zasypywanie oraz zagęszczanie gruntów. W skład prac ziemnych wchodzi także usuwanie powstałego urobku na zwał lub na środek transportu.

Do prac ziemnych zaliczane są między innymi wykopy, czyli prace polegające na usunięciu gruntu z konkretnej przestrzeni. Najczęściej wykonuje się wykopy pod fundamenty, instalacje. Także w ramach tych prac przygotowuje się nasypy, czyli budowle ziemne znajdujące się powyżej nawierzchni terenu.

Jakie maszyny używane są do robót ziemnych?

Do prac ziemnych wykonywanych przez slktransport.pl na niewielkim obszarze stosuje się narzędzia ręczne jak łopaty. Jednak złożone roboty ziemne prowadzone na większych placach budów wymagają już zastosowania specjalistycznego sprzętu ciężkiego.

Podczas robót ziemnych stosowane są:
– koparki
– spycharki
– zgarniarki
– walce
– ubijarki
– równiarki
– zagęszczarki
– ładowarki

Powyższy sprzęt może być wyposażony w różne rodzaje podwozia w zależności od obszaru, na którym wykonuje się roboty ziemne. W przypadku trudnych terenów wykorzystuje się sprzęt na podwoziach gąsienicowych.

Komu zlecić wykonanie prac ziemnych?

Obecnie roboty ziemne prowadzone są przez wiele firm, które dysponują niezbędnym zapleczem do ich realizacji. Wykonują one usługi na zlecenie klienta. Pracownicy firmy posiadający właściwe uprawnienia realizują prace zgodnie z przedstawionym planem.

Sprzęt przeznaczony do prac ziemnych można również wynająć. Jest on oferowany przez wypożyczalnie sprzętu budowlanego. Wypożyczalnie prowadzą wynajem krótkoterminowy i długoterminowy.

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *