Jak opanować słownictwo w obcym języku?

Uczenie się na pamięć poprzez powtarzanie zwykle jest mało efektywne. Większość z nas ucząc się języka obcego, opanowuje przede wszystkim pasywną znajomość słówek, nie wiedząc, jak w praktyce stworzyć z nich wypowiedź. Do tego w nauce stosujemy metody, wyniesione ze szkoły, które są mało skuteczne.

 

A słówek można uczyć się na wiele sposobów. Taka różnorakość doskonale stymuluje proces zapamiętywania. W poniższym artykule prezentujemy najciekawsze z nich. Zachęcamy do eksperymentowania i wybierania najlepszych.

 

Jak się uczyć słówek w języku obcym?

 

 1. Najpierw najważniejsze. Ucząc się języka obcego warto zacząć od najczęściej używanych słów. W internecie znajdziesz takie zestawienia. Opanowując 3-5 tysięcy zwrotów jesteś w stanie zrozumieć ok. 90% tekstów i rozmów, znajomość jednego tysiąca natomiast umożliwia podstawową komunikację, np na wakacjach.
 2. Od razu twórz zdania. Ucząc się danego słówka od razu wymyślaj przykłady zdań, w których mógłbyś je użyć. Nawet jeśli na początku będą niemal identyczne, jak jem jabłko, jem jabłka, jem wolno jabłka itp., to dzięki temu unikasz pasywnego uczenia się języka. Łatwiej będzie ci zbudować wypowiedź, jeśli wcześniej przećwiczysz to wiele razy.
 3. Zaglądaj do słownika. Jeśli nie jesteś pewien co znaczy dane słowo albo widzisz je pierwszy raz na oczy – nie odkładaj na później sprawdzenia jego znaczenia. Notuj sobie takie wyrażenia na liście słów do nauczenia.
 4. Notuj i twórz listy. Korzystasz z kalendarza, planując sobie dzień? Robisz listy zakupów? Zacznij to robić w języku, którego się uczysz. Dzięki temu szybko opanujesz przydatne na co dzień słownictwo.
 5. Ucz się tematycznie. Nie skacz od specjalistycznego słownictwa branżowego przez terminologię przyrodniczą do gotowania w ciągu jednego dnia. Lepiej przez tydzień lub dwa skupić się na danej tematyce, dogłębnie ją poznając. Łatwiej będzie zbudować ci skojarzenia.
 6. Pisz opowiadania. Tworzenie krótkich historyjek pozwoli ci użyć poznane słownictwo. Nie przejmuj się, jeśli bardziej będą przypominały wypracowania z pierwszych klas podstawówki niż dzieło na miarę Nobla. Natomiast warto dać je komuś do sprawdzenia.
 7. Oglądaj seriale. Jeśli słabo znasz język, możesz od kreskówek dla dzieci. Znajdziesz nawet takie przeznaczone do nauki języka (np. Dora poznaje świat lub Muzzy in Gondoland, służące do nauki angielskiego). Możesz także oglądać seriale, włączając napisy (najlepiej w oryginale, ale na początku mogą być polskie). Wsłuchuj się w dialogi, a w razie potrzeby zatrzymaj i powtórz parę razy usłyszane słowo (zanotuj też jego pisownię i znaczenie).
 8. Obklej przedmioty. Masz problem z zapamiętaniem, jak są drzwi po francusku? Umieść na nich przylepną karteczkę z tym słowem. Podobne karteczki możesz też poumieszczać na innych przedmiotach codziennego użytku.
 9. Używaj fiszek. Nie musisz kupować gotowych, wystarczy zestaw małych karteczek i naniesienie z jednej strony oryginalnego słowa, a z drugiej polskiego tłumaczenia. Jest wiele sposobów nauki – możesz losować karteczkę, czytać oryginał i sprawdzać czy je rozumiesz lub odwrotnie – patrząc na polską wersję przypominać sobie wersję w obcym języku.
 10. Ucz się systematycznie. Aby efektywnie nauczyć się słówek, najlepiej zastosować zasadę, że lepiej częściej, ale w małych dawkach. Dla procesu zapamiętywania dużo lepszym rozwiązaniem jest sukcesywne powtarzanie materiału. Ucząc się zaledwie kwadrans dziennie zyskasz trwalsze efekty. Jeśli natomiast planujesz dłuższe sesje nauki – rób częste przerwy. Ciekawą opcją jest także wybór kursów językowych ESKK – zaprojektowane są one właśnie tak, by zachęcić do systematycznych lekcji.
 11. Wykorzystaj swoje zainteresowania. Jeśli nauka słówek kojarzy ci się z przykrym obowiązkiem, podejdź do niej bardziej egoistycznie i skup się na tematach, które cię naprawdę interesują. Czytaj w obcym języku blogi albo oglądaj nagrania na Youtubie.

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *