Jak nauczyć dzieci być asertywnym?

Asertywność jest sposobem przekazywania uczuć, myśli, opinii i przekonań w sposób pełen szacunku, jasności i uczciwości. Chociaż nie przychodzi to naturalnie do wszystkich, asertywność jest umiejętnością, którą można (i należy!) nauczyć dzieci – to pozwoli im stanąć na nogi i zbudować odporność. Ale jak nauczyć dzieci być asertywnym?

Asertywność buduje u dziecka pewność siebie, poczucie własnej wartości oraz zdolność do tworzenia i utrzymywania silniejszych relacji.

Agresywny? Stanowczy? Co za różnica?

Zachowanie agresywne może czasami być mylone z asertywnym zachowaniem, ponieważ oba style komunikacji obejmują ludzi mówiących sobą i czujących kontrolę. Istnieje jednak duża różnica między tym, jak określasz swoje potrzeby w każdym stylu. Komunikacja asertywna jest bezpośrednia, ale nie obraźliwa. W rzeczywistości częścią bycia asertywnym jest szanowanie cudzych uczuć i opinii, możliwość konstruktywnego potraktowania krytyki i gotowość do negocjacji w przypadku braku porozumienia.

Książka, w której młody czytelnik nauczy się bardzo istotnego pojęcia, jakim jest asertywność i być może od tej pory zacznie do niej przykuwać znacznie większą uwagę na co dzień. Dowie się również, że bycia asertywnym można się łatwo nauczyć pracując nad sobą.

Dlatego dzieci asertywne są bardziej skłonne do:

  • identyfikacji własnych uczuć;
  • wypowiadania się o sobie i innych;
  • unikania i reagowania na zastraszanie;
  • negocjowania z innymi;
  • powiedzenia „nie” bez poczucia winy;
  • budowania silniejszych związków;
  • budowania zaufania i poczucia własnej wartości;
  • umiejętności kontroli emocji.

Nauczanie asertywności

Nauczanie asertywności na wczesnym etapie życia jest bardzo cenne, ponieważ, ogólnie mówiąc, asertywne dzieci wyrastają na asertywnych nastolatków i dorosłych.

Oto kilka pomysłów na to, jak możesz nauczyć swoje dzieci, aby były asertywne.

Trening asertywności zaczyna się od Ciebie! Modeluj zachowania asertywne podczas interakcji z członkami rodziny, znajomymi i innymi osobami.

Czasami musisz wyraźnie nauczyć swoje dziecko, jak być asertywnym. Jeśli Twoje dziecko czuje się opuszczone w czasie przerwy, naucz go, jak poradzić sobie z tą sytuacją. Na przykład możesz go nauczyć, jak dołączyć do zajęć lub gier, w których lubi grać. Możesz także odgrywać różne scenki, aby Twoje dziecko mogło ćwiczyć bycie asertywnym. Inne cechy do nauczenia to: pewna postawa (wyprostowane ciało, zrelaksowane ramiona, zrelaksowany wyraz twarzy , i dobry kontakt wzrokowy) , i słuchanie bez przerywania. Jak w przypadku każdej innej umiejętności, uczenie się asertywności wymaga czasu i praktyki, więc bądź konsekwentny i trwaj, to wkrótce się opłaci!

Umiejętność bycia asertywnym wzmacnia naszą pewność siebie i wiele ułatwia…

Opowiadanie terapeutyczne Łukasza Zygmunta Knyziaka przeznaczone dla dzieci od ósmego roku życia, znacznie ułatwi pojęcie ASERTYWNOŚCI U DZIECI. Autor podszedł do sprawy ostrożnie i taktycznie. Chciał, aby młody człowiek wiedział, że to co się dzieje w jego życiu, jest zupełnie normalne i ludzkie.

 

KSIĄŻKOWE INSPIRACJE DLA NAJMŁODSZYCH

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *