Czym są SNUFFY?

Termin SNUFF można rozwinąć jako Special Newsreel Universal Feature Film. W skrócie, w tłumaczeniu na język polski będzie to specjalna kronika filmowa. Prawdziwie specyficzna, krańcowo bulwersująca historiografia.

SNUFFY zwane są często „filami ostatniego tchnienia”

Ich bohaterami są bowiem prawdziwi ludzie, którzy na wizji stają się ofiarami gwałtów, bestialskich tortur czy zabójstw. Tracą zdrowie, są odzierani z godności, upodlani i mordowani na potrzeby zwyrodniałych odbiorców. Ludzi, którzy czerpią osobistą satysfakcję z oglądania takowych scen i wykorzystują je na rzecz innych, upolitycznionych, religijnych, fanatycznych, propagandowych, czy finansowych potrzeb.

Na temat SNUFF-ów nie prowadzi się oficjalnych rozmów. Nie istnieją jawne, legalne zbiory tego rodzaju materiałów filmowych. Często uznaje się, że jest to temat niewart uwagi. Nikt nie chce podjąć się potwierdzenia ich istnienia. Nie zmienia to jednak faktu, że cyklicznie szokujące materiały docierają do szerokiego grona odbiorów.

Światem wstrząsają filmy z egzekucji dokonywanych przez terrorystów

W sieci znaleźć można materiały sporządzone przez samobójców. Swoje działania dokumentują i upubliczniają przestępcy.

Stanowią pewnego rodzaju „produkt”, który właściwie wykorzystany, może przynieść wymierne korzyści. Takowe materiały filmowe mogą stanowić potężną, zmieniającą świadomość broń. Są w stanie modyfikować światopoglądy mas i ukierunkowywać ich działania.

Snuff, czyli śmierć na ekranie

SNUFFY mogą być nagrywane za pomocą każdego, stworzonego do tego sprzętu. Jeśli jednak wykorzystać do tego celu drony, czy sztuczną inteligencję, okażą się niebezpieczną, zdolną kreować rzeczywistość machiną. Twór zdolny do inteligentnego śledzenia każdego. Ma za zadanie docierać w najbezpieczniejsze miejsca, dokumentować kryminalny półświatek, działania mafii, wykolejeńców, czy morderców.

Wizja jest jak najbardziej realna, bo nawet maksymalnie szokujące nagrania znajdują odbiorców. Pośród nich na pewno są tacy, którzy realizują „większy” cel. Działania wojenne już dzisiaj krzyżowane są z technikami wideo. Medialny przekaz może więc być specjalnie przygotowanym tworem.

A czym są Snuffy w powieści Wiktora Pielewina?

W powieści Wiktora Pielewina – S.N.U.F.F. jest „on” (snuff) jakby podstawą nowej religii, a zarazem kluczowym narzędziem współczesnej manipulacji.

„Po co ludzie kręcą snuffy?” – to pytanie wielokrotnie pada w powieści Pielewina.

Tak o tym mówi sam autor:

„Ludzie (…) dobrze zapamiętali, że wojny się rozpoczynają, kiedy filmy i wiadomości zamieniają się miejscami. Dlatego ci, co przeżyli, postanowili połączyć je w jedną całość, by nigdy już nie miało miejsca takie fałszerstwo. Ludzie postanowili stworzyć »kinowości« – uniwersalny real, który jak żywa arteria połączy real i fantazję, sztukę i informację. Ta nowa rzeczywistość miała być trwała i stała. Prawdziwa jak samo życie i na tyle jednoznaczna, by nikt jej nie mógł odwrócić czy postawić na głowie. Miała łączyć dwie główne energie życia ludzkiego – miłość i śmierć, ukazane prawdziwie. Tak powstały snuffy i zaczęła się epoka postinformacyjna, w której żyjemy”.

Kluczowy dla zrozumienia książki „S.N.U.F.F” jest więc fakt, że owe snuffy Bizancjum to twory mające na celu strzeżenie pewnego ładu we Wszechświecie. Natomiast Orkowie są niejako uosobieniem wszystkich wad ludzkości.

S.N.U.F.F. – Wiktor Pielewin

Premiera 01.10.2018 roku

W ofercie przedsprzedaży – http://tylkorelaks.pl/757-snuff-9788381191715.html

[buybox-widget category=”book” ean=”9788381191715″]

No votes yet.
Please wait...
Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *