Nici chirurgiczne i ich niezwykła różnorodność

Nici chirurgiczne, niezależnie od rodzaju zabiegu operacyjnego, można podzielić na wchłanialne oraz niewchłanialne. Wśród tych ostatnich wyróżnia się przeznaczone do zakładania szwów materiały naturalne oraz syntetyczne (jednowłóknowe i wielowłóknowe). Współcześnie większość nici chirurgicznych występuje na rynku jako szwy atraumatyczne, jednak pojawiają się także szwy będące nitkami, które można nawlekać na tradycyjne igły chirurgiczne albo wykorzystywać je w charakterze podwiązek.

Czym charakteryzują się nici chirurgiczne?

Nici chirurgiczne konfekcjonuje się najczęściej fabrycznie. Taki rodzaj szwów posiada odpowiednią długość, jest wyjałowiony i przeważnie pakowany w sposób pojedynczy. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące danego rodzaju szwu, można znaleźć na opakowaniu, natomiast w przypadku szwów atraumatycznych umieszcza się na opakowaniu graficzny symbol igły, która została wtopiona w nić.

W celu przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych wykorzystuje się nici chirurgiczne o różnym stopniu grubości, przy czym jest on określany albo za pomocą miary metrycznej albo według miary chirurgicznej. Miara metryczna jest najczęściej stosowana w Farmakopei Europejskiej i Farmakopei Amerykańskiej, natomiast będąca jej odpowiednikiem miara chirurgiczna znajduje zastosowanie w klinice. Grubość nici jest dobierana do rodzaju zszywanej tkanki. Większa liczba oznacza cieńszą nić. Do najcieńszych należą nici o grubości 10-0 lub 11-0. Z jeszcze cieńszymi można mieć do czynienia w mikrochirurgii.

Do najczęściej stosowanych rodzajów nici chirurgicznych można zaliczyć szwy wchłanialne, niewchłanialne, okulistyczne, kardiochirurgiczne i weterynaryjne. Szwy okulistyczne, kardiochirurgiczne i weterynaryjne mogą być wchłanialne lub niewchłanialne, co jest uzależnione od rodzaju zabiegu operacyjnego i decyzji chirurga.

Nici chirurgiczne wchłanialne

Szwy wchłanialne stosuje się najczęściej do zespoleń wewnątrz organizmu. Ich zaletą jest to, że w trakcie gojenia się rany stopniowo się rozpadają. Dzięki zastosowaniu tych szwów istnieje możliwość podtrzymywania tkanek przez krótki, średni i długi czas. Nie wymagają usuwania, ponieważ stopniowo tracą wytrzymałość, czego konsekwencją jest ich całkowita absorpcja.

Nici chirurgiczne niewchłanialne

Szwy niewchłanialne, jak już wspomniano we wstępie, mogą być naturalne i syntetyczne. Wśród materiałów naturalnych należy wymienić jedwab oraz len. Syntetyczne szwy niewchłanialne mogą być jednowłóknowe (monofilamentowe) oraz wielowłóknowe (multifilamentowe) i charakteryzują się tym, że w sposób stały i mocny pozwalają na zbliżenie tkanek. Można je zaimplementować w organizmie lub usunąć wówczas, gdy rana się zagoi.

Nici chirurgiczne są wykonywane z najlepszych i najbardziej przydatnych, przeznaczonych do szycia materiałów. Ich niezwykła różnorodność nie pozwala na wyczerpanie zagadnienia – jest to po prostu niemożliwe. O jakości nici chirurgicznych decyduje wiele czynników, do których z pewnością można zaliczyć poręczność i wytrzymałość.

W przygotowaniu artykułu pomógł Sklep Madens oferujący nici chirurgiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *