Cięcie blach strumieniem wody – kiedy i dlaczego warto stosować?

Waterjet, nowoczesna technologia polegająca na precyzyjnym przecinaniu różnych tworzyw za pomocą bardzo wysokiego ciśnienia wody, wykorzystywana jest w produkcji jednostkowej, jak również masowo, na szeroką skalę. Cięcia można wykonywać na materiałach nawet do 25 cm grubości, uzyskując gładkie krawędzie, nie wymagające już dalszej obróbki i zachowując jednocześnie najwyższe standardy produkcyjne. Przedsiębiorstwa oraz centra serwisowe coraz częściej korzystają z technologii Waterjet, by sprostać potrzebom wymagających klientów oraz by zwiększyć swoją produktywność.

Waterjet – jak wygląda proces cięcia strumieniem wody?

Obróbka strumieniowo-ścierna charakteryzuje się przede wszystkim precyzją, ponieważ pozwala na wycinanie nawet twardych elementów z dokładnością do 0,1mm. Możliwe jest to, dzięki nadaniu strumieniu wody prędkości ok. 900 m/s, czyli niemal trzykrotnie szybszej niż prędkość dźwięku. Maszyny abrazyjne, których głowica tnąca przepuszcza zimny i bardzo cienki strumień wody pod ekstremalnie wysokim naciskiem, zezwala na pracę z wykorzystaniem ciśnienia nawet do 6200 bar. Nowoczesne urządzenia do cięcia wodą składają się z dwóch części: pompy ciśnieniowej oraz wycinarki. W pierwszej kolejności pompa waterjet pobiera wodę pod odpowiednim ciśnieniem, a następnie przeprowadzona zostaje ona do głowicy. Dalej, wraz z pozyskaną ogromną ilością energii, strumień wody skierowany jest do tzw. kryzy, gdzie przepuszczany zostaje przez mikroskopijny otwór o średnicy 0,25-0,30mm. W tym momencie następuje kluczowe działanie, mianowicie pozyskana energia zmienia się po prostu w prędkość, czyli energię kinetyczną.

Cięcie strumieniem wody – korzyści

Wydostający się strumień, z niewyobrażalną prędkością przecina metal, stal, drewno, szkło i wiele innych tworzyw. Cięcie wodą stosowane jest zatem przy obróbce stali kwasoodpornych , aluminium, drewna, szkła zbrojonego, stali konstrukcyjnej, miedzi oraz kamieni naturalnych, płytek ceramicznych, gumy czy tekstyliów. Waterjet jest najnowocześniejszą technologią, która umożliwia wycinkę nawet najtrudniejszych detali i kształtów, dlatego niezastąpiona jest w wzornictwie przemysłowym i centrach serwisowych. Cięcie strumieniem wody jest bezkonkurencyjnym procesem przetwarzania wyrobów hutniczych, ponieważ jest całkowicie bezinwazyjne. Pozostałe alternatywy, czyli cięcie laserem lub plazmą, mogą odkształcić powierzchnię tworzywa w wyniku działania wysokiej temperatury. Należy zaznaczyć, że z technologii waterjet zaczyna korzystać coraz więcej polskich przedsiębiorstw. Wiodącą pozycję na rynku wstępnej obróbki stali nierdzewnych i aluminium, od prawie trzydziestu lat obejmuje Nova Trading, czyli największy dystrybutor wyrobów hutniczych ze stali nierdzewnej i aluminium w Polsce, który po wprowadzeniu nowoczesnej technologii waterjet poszerzył zakres swoich usług.

Najistotniejszą korzyścią stosowania cięcia strumieniem wody jest skrócenie czasu obróbki tworzywa, a także ograniczenie kosztów produkcyjnych, ponieważ wysokie ciśnienie wydobywane z maszyny sprawia, że krawędzie cięć są gładkie i równe, nie wymagają dalszych procesów toczenia czy frezowania. Ponadto, technologia waterjet jest uznana za najbardziej ekologiczną metodę wstępnej obróbki, ponieważ zużywa stosunkowo niedużą ilość energii oraz nie wykorzystuje żadnych środków chemicznych.

Artykuł został napisany dzięki https://www.nova-trading.com

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *