W jaki sposób należy przechowywać ważne dokumenty firmowe?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma problemami. Jednym z nich jest archiwizowanie ważnych dokumentów. Nigdy nie wiadomo na którym etapie prowadzenia przedsiębiorstwa dany dokument będzie na wagę złota. Przedsiębiorcom nie pomaga zmieniające się prawo, a także coraz bardziej rosnące wymagania podatkowe. W przypadku firm średnich oraz małych archiwizowanie nie stanowi bariery nie do pokonania, jednak w kwestii przedsiębiorstw większych tego typu zaniedbania mogą wiązać się z bardzo przykrymi konsekwencjami. W dzisiejszym artykule opowiemy w jaki sposób skutecznie przechowywać ważne dokumenty firmowe.

Rodzaj dokumentu ma znaczenie.

Skuteczna archiwizacja w dużej mierze opiera się na uporządkowaniu poszczególnych dokumentów ze względu na ich rodzaj oraz przeznaczenie. Podstawowy podział opiewa w trzy kategorie dokumentów firmowych – dokumenty podatkowe, pracownicze oraz ZUS. Jedne z nich są bardzo ważne – inne mniej i właśnie dlatego niektóre z nich należy przechowywać nawet do 50 lat. Dokumenty podatkowe w praktyce są fakturami VAT z którymi do czynienia ma właściwie każdy przedsiębiorca. Kategorię uzupełniają dokumenty z poborem oraz inkasem podatkowym, księgi podatkowe oraz kopie wystawianych rachunków. Należy je przechowywać przez okres 5 lat od momentu zakończenia tzw. roku podatkowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Kolejna część dokumentów to te związane z ZUS. Są to najczęściej dokumenty zgłoszeniowe, rozliczeniowe oraz płatnicze, które w zależności od rodzaju archiwizuje się przez okres do 10 lat. Ostatnia kategoria dotyczy dokumentów pracowniczych, czyli tych związanych z zatrudnieniem oraz wynagrodzeniem. To właśnie ich okres przechowywania może wynieść nawet 50 lat. Trzeba przyznać, że ilość dokumentów z tak długiego okresu zajmuje sporo miejsca. Co zrobić, aby nie zaginąć w tonach papieru?

Skuteczna metoda archiwizacji.

Najskuteczniejszą, a zarazem najprostszą metodą przechowywania dokumentów jest zlecenie archiwizacji profesjonalnej marce. Jedną najbardziej cenionych oraz renomowanych marek jest firma – http://www.archiwizacjadokumentow.com.pl/. Słynie ona z profesjonalizmu i wysokiej jakości usług. Marka odznaczająca się ogromnym doświadczeniem w archiwizacji ważnych dokumentów z pewnością pozwoli odciążyć przedsiębiorstwo wzbijając je na jeszcze wyższy poziom.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *