Dlaczego warto studiować?

Niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny. Wielu młodych ludzi rozpocznie przygotowania do egzaminów maturalnych. Przed nimi jedna z najważniejszych życiowych decyzji – wybór kierunku studiów. Niektórzy maturzyści wybrali już kierunek dalszego kształcenia, inni zastanawiają się, na jakie studia się wybrać, są też osoby, które zastanawiają się, czy w ogóle jest sens studiować.

Wszyscy wiemy, że dyplom studiów wyższych i tytuł magistra to duży atut na rynku pracy. Zwiększa szansę na znalezienie ambitnej, dobrze płatnej pracy dającej możliwość rozwoju zawodowego. Tytuł magistra otwiera też drogę na kolejne studia – podyplomowe, doktoranckie.

Wiele osób, które studiowały twierdzi, że studia to najpiękniejszy okres w życiu. W czasie studiów można poznać wiele nowych osób, nawiązać przyjaźnie trwające do końca życia. Osoby poznane na studiach często mają podobne pasje. Nawiązywanie nowych kontaktów w czasie studiów może zaowocować też relacjami zawodowymi i biznesowymi. Często zdarza się, że kolega lub koleżanka ze studiów zakłada własną firmę i potrzebuje wspólnika lub pracownika z odpowiednim wykształceniem i kwalifikacjami. To szansa na zdobycie ciekawej pracy zgodnej ze swoim wykształceniem.

Studia to przedłużenie młodości. To czas na poznawanie siebie, odkrywanie nowych pasji i ich rozwijanie. To także czas na naukę odpowiedzialności i samodzielności. Studia to nie szkoła, gdzie nauczyciele i rodzice pilnują i skłaniają do nauki.

Studia to czas samodzielnej nauki. Nie wystarczy posłuchać wykładów. To czas samodzielnego sporządzania notatek, doczytywania podręczników, lektur, artykułów. Studia to wiele godzin spędzonych w bibliotece, czytelni, czas pilnowania terminów. Przeoczenie choć jednej istotnej sprawy, np. terminu egzaminu, zaliczenia, kolokwium może mieć przykre konsekwencje.

Na studiach zdobywamy cenne doświadczenia, które są bardzo przydatne w życiu zawodowym. Każdy student odbywa praktyki studenckie, na których zdobywa cenne umiejętności niezbędne w swoim zawodzie. Do studentów adresowane są staże oraz niektóre oferty pracy, które młodym ludziom pozwalają zdobywać kompetencje zawodowe.

Najpierw matura

Aby dostać się na wybrany przez siebie kierunek studiów, trzeba zdobyć odpowiednią liczbę punktów na maturze. Dlatego warto solidnie przygotować się do matury. Przygotowania najlepiej zacząć już od początku roku szkolnego, nie odkładać niczego na ostatnią chwilę.

Pomoc w przygotowaniach ułatwi seria książek teraz matura. Warto już teraz zakupić potrzebne książki z tej serii, a od września zacząć solidne przygotowania do egzaminów maturalnych.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *