Uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym

Wózek widłowy jest pojazdem mechanicznym będącym jednym z podstawowych elementów wyposażenia magazynów i hal produkcyjnych. Zakres wymaganych uprawnień do obsługi wózków widłowych regulowany jest przez Urząd Dozoru Technicznego. Pracodawcy są zobowiązani do zatrudniania pracowników, posiadających wymagane uprawnienia pod groźbą wysokiej kary finansowej. Sterowanie wózkiem widłowym przypomina kierowanie samochodem. Tego typu sprzęt wyposażony jest w kierownicę, pedały: gazu i hamulca oraz opcjonalnie również sprzęgło. W zależności od zastosowanego typu napędu – spalinowego, elektrycznego lub gazowego – wózki widłowe wyposażone są również w skrzynię biegów i w przekładnię hydrokinetyczną lub hydrostatyczną.

Rodzaje uprawnień na wózki widłowe

Pracodawca, który posiada wózki widłowe, ma obowiązek zatrudnienia operatora, posiadającego uprawnienia na kierowanie nimi. Wśród kategorii uprawnień na obsługę wózków widłowych należy wymienić:

  • kategorię III WJO, której zakres uprawnień dotyczy wózków podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane,
  • kategorię II WJO o zakresie uprawnień na wózki podnośnikowe, bez wyspecjalizowanych,
  • kategorię I WJO o zakresie uprawnień na wózki podnośnikowe, w tym również wyspecjalizowane: z wymiennym wysięgiem oraz operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem.

Operator wózków widłowych – uprawnienia

Pracodawca, który zatrudnia operatora wózków widłowych, powinien sprawdzić, czy legitymuje się on uprawnieniami, wydanymi przez Urząd Dozoru Technicznego. Dokument, który potwierdza umiejętności w zakresie prowadzenia wózków widłowych, może wydać również Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Kwestie te regulowane są przez rozporządzenie 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków widłowych z napędem silnikowym.

Kursy na operatora wózków widłowych

Posiadanie uprawnień na operatora wózków widłowych podnosi kwalifikacje, a tym samym zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia dobrze płatnej pracy. Obecnie nie jest trudno znaleźć firmy szkoleniowe, w których ofercie, znajdują się tego typu kursy. W głównej mierze są one adresowane do: osób zatrudnionych w magazynach i sklepach, pracowników hurtowni, pracowników budowlanych oraz pracowników, w których kompetencjach leży nadzorowanie prac wózków. W zależności od rodzaju szkolenia, a także liczebności grupy, tego typu szkolenia trwają od 8 do 18 h. Ich koszt waha się od 250 do 600 zł i uzależniony jest przede wszystkim od lokalizacji placówki szkoleniowej.

 

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *