GospodarkaŚwiat technologiiWiadomości budowlane

Krótka historia zjawiska fotowoltaicznego

Każdy z grubsza wie, że istnieje jakiś sposób na przetwarzanie promieni słonecznych na energię elektryczną. Ale niewielu wie, w jaki sposób się to robi i komu zawdzięczamy to odkrycie. Zatem czas na lekcję historii, podczas której poznacie krótką historię zjawiska fotowoltaicznego.

Alexandre E. Becquerel
W 1820 roku w Paryżu rodzi się genialny fizyk oraz chemik – Alexandre Edmond Becquerel. To kolejny w swojej rodzinie naukowiec: nic więc dziwnego, że jego syn wiele lat później otrzyma Nagrodę Nobla – to w takich rodzinach rodzi się najwięcej talentów, w których rozbudzono zainteresowanie światem. Przykład Becquerela dowodzi, że wzbudzanie ciekawości u dziecka i dawanie mu przykładu jest niezwykle istotne dla jego dalszego rozwoju; ten ewenement mógłby być ciekawą inspiracją dla współczesnego szkolnictwa.

Badania Becquerela
Becquerel bada elektryczność, fotografię, a także zjawiska fotochemiczne. Jako pierwsza osoba w historii świata mierzy temperaturę, używając do tego ogniwa termoelektrycznego. Jednak znacznie wcześniej, bo mając 19 lat (tak!), zauważa, że promienie słoneczne mogą mieć moc tworzenia siły elektromotorycznej. To zjawisko nazywamy dzisiaj fotowoltaicznym, a współczesne dziewiętnastolatki uczą się o nim w szkołach. Nic dziwnego, że genialny Becquerel zostaje profesorem w wieku 52 lat. Gdy umiera w 1891 roku, nie zdaje sobie sprawy z tego, że zauważone przez niego zjawisko może być w przyszłości wykorzystywane przez ludzkość w postaci potężnych instalacji fotowoltaicznych wykorzystujących moc promieni słonecznych.

Fotowoltaika w XXI wieku
Współcześnie na rynku aż się roi od firm oferujących instalacje fotowoltaiczne i pomoc w zrozumieniu ich zawiłości, założeniu ich oraz zainwestowaniu odpowiedniej sumy pieniędzy, aby potem zaoszczędzić na rachunkach za prąd i jednocześnie przysłużyć się środowisku naturalnemu. Jedną z takich firm jest Columbus Energy (http://columbusenergy.pl), która na swojej stronie twierdzi, że dzięki odpowiednio założonej instalacji fotowoltaicznej można zaoszczędzić nawet 119 złotych na rachunkach za prąd miesięcznie. Nawet jeśli sama instalacja pochłonie mnóstwo pieniędzy, może to być dobra inwestycja długoterminowa z uwagi na oszczędności, które mogą być w wymiarze comiesięcznym. Taka fotowoltaika podniesie także wartość samego domu, co może się zwrócić podczas jego potencjalnej sprzedaży. Wszystko to sprawia, że warto przemyśleć założenie takiej instalacji i zainwestowanie odrobiny pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *