Edukacja w grach może mieć praktycznie dowolną postać

Wróćmy jednak do edukacyjnego aspektu gier komputerowych. Portal internetowy Poki jest tutaj doskonałym przykładem tego, że gry mogą być bezpieczną rozrywką dla dzieci, a przy tym także i bardzo wartościową. Na stronie znajdziemy bazę tysięcy różnorodnych gier przeglądarkowych, z których dosłownie ani jedna sztuka nie jest dla dziecka niebezpieczna. To właśnie takie miejsca należy dzieciom pokazywać, aby mieć pewność, że rozrywka w komputerze jest dla niego bezpieczna.

Na przykładzie gier z portalu Poki.pl możemy bardzo łatwo określić jakie wartości edukacyjne potrafią mieć nawet tak proste produkcje, jak gry przeglądarkowe, które tam właśnie znajdziemy. Poprzez odpowiednią treść można dziecko uczyć chociażby strategii czy ekonomii. Treść przygotowana jest w taki sposób, że każda podejmowana w grze decyzja wywołuje pewne konsekwencje na dalszej rozgrywce i, aby gra nie zakończyła się zbyt szybko, należy każdy swój ruch przemyśleć i odpowiednio go przeanalizować. Gry świetnie nadają się także do nauki najprostszych zagadnień matematycznych, gdzie pod przykrywką jakiejś bajkowej fabuły możemy rozwiązywać matematyczne zadania, które to chociażby odblokują nam kolejne poziomy. To oczywiście tylko przykład mocy edukacyjnej, jaką posiadają gry przeglądarkowe. Znajdziemy produkcje uczące dzieci kolorów, rozpoznawania dźwięków, rozbudzające myślenie przestrzenne, uczące dopasowania kształtów i wiele, naprawdę wiele więcej.

gryedukacyjne

Gry to nieograniczone możliwości edukacyjne

Bardzo ważne jest to, że gry dają ogromne możliwości edukacyjne także pod kątem wieku dziecka i producenci zawsze starają się dopasować treść gry, oraz jej formę, do danej grupy wiekowej. W przypadku najmłodszych dzieci znajdziemy więc chociażby proste zadania matematyczne, dopasowywanie kolorów, układanie małych puzzli czy na przykład rozpoznawanie dźwięków. Wraz z podnoszeniem się wieku grupy docelowej dla gry zmieniać się będzie charakter edukacyjny. Dla nieco starszych dzieci znajdziecie gry uczące języka angielskiego czy przekazujące wiedzę związaną z rynkiem finansowym i ogólnie pojętą ekonomią, a mamy przecież także produkcje dla osób dorosłych, także o edukacyjnym charakterze.

gra-_trenuj-mózg_(1)

Koordynacja ruchów czy refleks to ważne cechy, które można szlifować poprzez gry

Portal Poki pełny jest jednak gier mających bardzo silny charakter zręcznościowy, co jest dla dziecka niesłychanie ważne. Podczas zabawy z takimi właśnie grami młody człowiek bardzo dobrze rozwija swój refleks, a do tego ćwiczy koordynację ruchów. To pokazuje, że gry mogą mieć bardzo doby wpływ również na rozwój psychofizyczny młodego człowieka, a najważniejsze jest po prostu to, aby wybierać odpowiednie treści gier komputerowych.

naukageografii

To oczywiście przykłady stosunkowo prostych gier, przy których dziecko miło spędzi swój wolny czas, będzie bezpieczne, a przy tym nauczy się czegoś wartościowego. Nie zapominajmy jednak o tym, że poważne gry coraz częściej wykorzystywane są przez same szkoły do edukacji młodszej i starszej młodzieży. Najlepszym tego przykładem jest chociażby popularna dzisiaj produkcja kierowana do młodych informatyków, która uczy podstaw programowania, tworzenia innych gier komputerowych oraz samego tworzenia grafiki. Gry do celów edukacyjnych coraz częściej wykorzystywane są przez nawet i szkoły wyższe, a do tego znajdziemy specjalne produkcje dedykowane chociażby psychologom, które pomagają w prowadzeniu terapii z osobami mającymi różne zaburzenia psychiczne. To najlepiej pokazuje fakt, iż gra wcale nie musi być bezwartościowym zapychaczem czasu, a taka niestety powszechnie panuje opinia. Odpowiednio przygotowana treść sprawia, że pod przykrywką sympatycznej rozrywki znajdujemy mnóstwo elementów edukacyjnych, przez które to przechodzimy niepostrzeżenie, dobrze się przy tym bawiąc, a ważne elementy edukacyjne i tak pozostają w naszych głowach.

trenowanie-mózgu

Czas spędzony przy grach nie musi być czasem zmarnowanym

I tak właśnie dochodzimy powoli do sedna całego tematu. Poprzez ten krótki artykuł chcieliśmy podjąć próbę obalenia krzywdzącego stereotypu, który mocno demonizuje gry komputerowe i to naprawdę niesłusznie. Każdy z nas wie, że telewizja także oferuje mnóstwo programów edukacyjnych dla dzieci, ale z drugiej strony jest tam też ogrom treści dedykowanych dla dorosłych, często brutalnych i niezbyt dobrych dla młodego odbiorcy. Dokładnie tak samo jest z grami komputerowymi, gdzie ważne jest to jaka treść została zaimplementowana do danej produkcji.

Wystarczy tylko rozejrzeć się po propozycjach prostych gier przeglądarkowych z portalu Poki.pl, aby przekonać się o tym, jak wiele produkcji jest dobrych dla dzieci i jak duży może być ich charakter edukacyjny. Co ważne, wiele z tych gier uczy także zdrowej rywalizacji i chęci osiągania coraz lepszych wyników. System ocen w szkołach w pewnym stopniu powstał po to, aby wywołać w dzieciach zjawisko rywalizacji, ale w pozytywnym jej znaczeniu i tak samo działają gry komputerowe, gdzie chociażby widząc wyniki innych graczy z całego świata dążymy do znalezienia się wysoko w rankingach, jeszcze bardziej angażując się w daną grę.

Nie brońcie swoim dzieciom rozrywki przy komputerze, która jest tak przez nielubiana, ale kontrolujcie gdzie dziecko korzysta z gier i pokazujcie te dobre kierunki, aby nie mieć obaw przed tym, że młody człowiek rujnuje sobie psychikę przez produkcje niedopasowane do jego wieku.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *