Kanały na YouTube pomocne w nauce języka niemieckiego

W nauce języka niemieckiego pomóc nam mogą nie tylko korepetytorzy, e-kursy ale również youtuberzy prowadzący swoje kanały YT o walorach edukacyjnych. Pośród dostępnych bezpłatnie kanałów znajdziemy zarówno kanały stricte edukacyjne w formie lekcji, wykładu, zebrane w jedną całość, ukazujące się cyklicznie jako kolejne odcinki kursu niemieckiego na danym poziomie, jak i kanały YT o bardziej luźnej formule, przedstawiające wybrane zagadnienia, opisujące konkretne konstrukcje gramatyczne, idiomy, czy wyrażenia słowne. Kanałów YT jest bardzo wiele, natrafić możemy na profesjonalne e-kursy YT wydawane przez firmy i instytucje, jak i prowadzone przez amatorów, pasjonatów.

Kanały na YouTube pomocne w nauce języka niemieckiego

Co więcej znajdziemy kanały dla początkujących, dzieci, młodzieży, jak i dla zaawansowanych, dedykowane przedsiębiorcom, czy też medykom, inżynierom itd. Tym samym wybór jest ogromny, uczyć możemy się niemieckiego po niemiecku, po polsku, jak i wielu innych językach. Nie tylko pod kątem zawartości kanałów, ich częstotliwości, osoby prowadzącego można wybierać, ale również pod kątem profesjonalizmu przygotowania, formy prowadzenia kanału. Do dyspozycji mamy wersje audio jak i wideo. Poza lekcjami w formie monologu, który możemy słuchać, jak i oglądać możemy skorzystać z kanałów urozmaiconych i wzbogaconych o wizualizacje, prezentacje graficzne, mapy myśli i wykresy, jak i scenki sytuacyjne odgrywane na potrzeby lekcji. Im bardziej zaawansowany i rozbudowany kanał, tym zyskujemy więcej bodźców językowych, jednak to z którym kanałem będzie nam się wygodnie i skutecznie uczyć zależy tylko od nas.

Ciekawą grupą kanałów, kierowaną głównie do osób rozpoczynających naukę niemieckiego są tak zwane listy 1000 słów. Dzięki poznaniu podstawowych słówek jesteśmy w stanie zrozumieć elementarne zwroty w języku niemieckim, jak i samemu skonstruować pojedyncze zdania na potrzeby dnia codziennego. To świetna metoda nauki niemieckiego dla dzieci. Dzięki skojarzeniu obrazu, dźwięku ze słówkiem, jego pisownią uczymy się kompleksowo. Czy to będą nazwy zwierząt, słówka dotyczące żywności, zawodów, czy określenia czasu, bądź środków lokomocji, liczebników nie ma większego znaczenia. Widząc fotografię kury, słysząc jej odgłos i jednocześnie wymowę słówka, które się nam pojawia na ekranie monitora w języku niemieckim, o wiele szybciej zapamiętamy znaczenie słówka, niżeli powtarzając listę słówek z kartki. W tym typie kanałem YT polecanym do nauki niemieckiego jest „Język Niemiecki” oraz „Natalia Kamysz”. Kanały zawierają podobny zestaw słówek, dzięki którym będziemy mogli ruszyć z nauka dalej mając już solidne podstawy słownika czynnego i biernego. Różnią się one między sobą atrakcyjnością graficzną, forma prezentacji.

Poznaj Preply: https://preply.com/pl/Opole/korepetycje-z-niemieckiego

Prócz słówek warto zadbać o gramatykę niemieckiego, która do najprostszych nie należy

Zamiast męczyć się z pojęciem dlaczego zdanie wygląda tak a nie inaczej, czemu w danej sytuacji czasownik występuje w takiej formie, a w innej sytuacji już nie warto jest skorzystać z filmików, na których lektorzy tłumaczą wszystkie reguły gramatyki niemieckiej w szczegółowy sposób, pokazując przykłady stosowania i tłumacząc wyjątki. Wystarczy kilka minut, by pojąc zasady pisowni, odmiany, uzgodnień. Wbrew pozorom w kanałach YT występują także ćwiczenia, które przedstawiane są przez prowadzących w formie pisemnej. Doskonałym kanałem pozwalającym nam przyswoić gramatykę niemiecką bez stresu jest Niemiecki w 10 minut. Pojedynczy odcinek trwa zaledwie 10 minut i nawiązuje do tytułu kanału. Podczas dziesięciominutowego filmiku omawiane są słówka wraz z pisownią i wymową oraz zastosowaniem w zdaniach, konkretnych sytuacjach, które są omawiane pod kątem gramatyki. Pod koniec każdego odcinka są nam proponowane ćwiczenia praktyczne na przykład polegające na utworzeniu pytania do wskazanej odpowiedzi. Co ważne, na sam koniec prowadzący serwują nam szybka powtórkę poznanych słów, konstrukcji. Zwykle słówek na jeden odcinek przypada dziesięć, każde słówko jest prezentowane dziesięciokrotnie przez cały czas trwania odcinka, co winno nam wystarczyć do poznania i utrwalenia jego znaczenia. Towarzysząca gramatyka to dodatkowy plus nauki z tym kanałem, nie stanowi odrębnego zagadnienia, ale poprzez omówienie słówek jest przemycana mimochodem.

language-4

W praktyce poza 10 minutami dziennie na nowy odcinek warto jest poświęcić również dodatkowe 10 minut na powtórkę poprzedniego odcinka, zyskując pewność przyswojenia wiedzy. Łatwo policzyć, iż w ciągu miesiąca możemy nauczyć się 300 słówek, zaś w kwartał opanować zakres słówek na poziomie podstawowym, przechodząc do trudniejszych zagadnień poziomu komunikatywnego.

Dość tradycyjnym, konserwatywnym kanałem YT prowadzonym w formie klasycznej lekcji kursu języka niemieckiego jest kanał Adam Gołębiewski. Ścieralna tablica, marker i lektor to podstawowy plan kanału. Dla jednych zbyt monotonny, dla innych wystarczający zestaw do nauki, bez rozproszenia uwagi. Pojedynczy odcinek trwa około 20 minut. Prosty sposób tłumaczenia trudnych zawiłości gramatyki, jak również uniwersalizm to największe zalety kanału. Mimo, iż kanał nie należy do najnowszych to wiedza w nim zawarta wciąż jest aktualna i atrakcyjna do wykorzystania.

Poznaj kanał Adama: https://www.youtube.com/user/NieTylkoKontrowersje

Interesującą bazą filmików edukacyjnych dysponuje kanał YT Deutsche Welle. Jest to kanał wyłącznie w języku niemieckim, można tu znaleźć liczne filmy dotyczące polityki, filmu, nauki, czy motoryzacji. To ciekawy kanał i źródło języka o wysokiej jakości i czystości, co nie jest łatwe w znalezieniu, w gąszczu różnych publikacji.

quote-federico-fellini-a-different-language-is-a-different-vision-14418

Konkurencyjnym kanałem youtubowym jest MySpass

W bazie filmików MySpass znajdują się filmy, seriale i programy komediowe, rozrywkowe. Dzięki dużej dozie humoru można się wiele nauczyć i przećwiczyć zdobytą wiedzę. Mimo iż to nie to samo co lekcja niemieckiego, to warto też sięgać po taki rodzaj nauki niemieckiego dostępny w youtube.com. Specyfiką kanały jest wysublimowany język idiomatyczny, dostępne są tutaj liczne gry słowne i wyrażenia słowne.

Ciekawym kanałem do nauki jest Sami Slimani. To jeden z bardziej popularnych vblogów, porusza tematy mody i urody jak i lifestylowe. Tym samym nie jest to kanał stricte edukacyjny. Podobnym kanałem do przećwiczenia rozumienia ze słuchu jest kanał Dima i Sasha. Dwaj kuzyni zyskali popularność w sieci dzięki formule kanału. To porządna dawka niemieckiego w praktyce, potocznego języka. W tym samym typie kanału utrzymany jest Droggelbecher. Prowadzi o nastolatek prezentujący animacje swego autorstwa, pełne humoru. Wciągający kanał, który może nas wiele nauczyć, jak i zapewnić kontakt z żywym niemieckim.

Jak widać z powyższego zestawienia kanałów YT do nauki niemieckiego jest wiele. Każdy z nich jest nieco inny, co za tym idzie każdy z nas może znaleźć idealny kanał dla siebie, czy to kanał edukacyjny oparty na lekcji niemieckiego, czy też luźny program dostarczający bazy do ćwiczeń i tłumaczenia z niemieckiego. Wybierając kanał warto jednak zasięgnąć rekomendacji od innych, którzy mają większe doświadczenie w wyborze pomocy dydaktycznych. Prócz polecenia warto też zwrócić uwagę na autoryzacje kanały, by nie uczyć się niemieckiego z błędami.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *