Dla dzieciPokaz slajdówPolecamyPolecane wiadomościZdrowie i uroda

Sprawdzone sposoby na przeziębienie u dzieci

Jesienne, coraz zimniejsze dni, deszcze i słoty sprzyjają występowaniu przeziębień u naszych dzieci. Czy można im zapobiec? Jak działać, by bez bólu i w niedługim czasie zwalczyć objawy takiego przeziębienia?

Każdego roku dorosły człowiek przechodzi przeziębienie około dwa, trzy razy, natomiast u dzieci, szczególnie tych w wieku przedszkolnym i szkolnym, do przeziębienia dochodzi od sześciu aż do dwunastu razy w roku. Możliwe są sposoby, dzięki którym objawy tego wirusowego zapalenia górnych dróg oddechowych nie będą zbyt dotkliwe, a przez to nasze dzieci spokojniej przejdą czas choroby, który trwa zazwyczaj około tygodnia.

Zwalczanie infekcji– domowe sposoby

Należy powiedzieć to sobie jasno: lek na przeziębienie nie istnieje. Co zatem zrobić, by ulżyć w bólu i dyskomforcie naszym dzieciom? Najskuteczniejsze okazują się metody tradycyjne, nasze babcie, mamy od wieków ratują się różnymi domowymi sposobami na walkę z przeziębieniem swoich pociech.

Podstawowa kwestia to to, aby dziecko przez czas choroby unikało niskich temperatur, zimnego wiatru i wilgoci panującej na zewnątrz, pozostanie w domu pozwoli na szybsze ustępowanie objawów – a najczęstszymi są katar i kaszel.

Co na katar?

Świetnie w walce z katarem sprawdzą się wszelkiego rodzaju inhalacje – z olejków aromatycznych (np. eukaliptusowego), napary z rumianku lub lipy. Należy pamiętać także o tym, by podawać dziecku dużo płynów, tak, by rozrzedzić zalegająca w nosku wydzielinę.

A na kaszel…

Wygrzewanie! Odpoczywającego w łóżku maluszka należy dokładnie przykryć kołderką, można dodatkowo podać termofor, który położony na klatce piersiowej, świetnie wyeliminuje suchy kaszel. Na mokry najlepiej „wyczarować” domowej roboty syrop z czosnku, posiada on działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Niezawodne okażą się także herbaty, które robiły nam nasze babcie. Gorące napoje z sokiem z prawdziwych malin lub aronii (zastrzyk witaminy C), te z miodem i dużą ilością wyciśniętej cytryny działają lepiej niż niejeden antybiotyk. Warto, zarówno miód w herbacie, ciepłej wodzie lub mleku, jak i duże ilości malin, cytryny czy aronii, stosować również profilaktycznie, świetnie wzmocnią odporność zarówno dzieci jak i dorosłych.

Na ból gardła

To jeden z najdłużej utrzymujących się objawów przeziębienia. Najlepsze działanie przeciwzapalne i łagodzące ból mają wszelkiego rodzaju ciepłe okłady. Z produktów dostępnych w każdej domowej spiżarni, możemy użyć np. liści kapusty(zanurzamy w gorącej wodzie, następnie rozbijamy tłuczkiem), ziemniaków (ze startych i zagotowanych w wodzie robimy papkę, którą przykładamy do gardła) lub ugotowany woreczek kaszy, które owinięte w ręczniczek lub ściereczkę przykładamy do szyi dziecka na około kwadrans.

Jeśli dziecko jest starsze, można zaproponować mu płukanie gardła ziołami – rumiankiem lub szałwią, która działa przeciwzapalnie. Popularne jest także płukanie gardła wodą z solą (w proporcji 1 łyżeczka na szklankę wody) lub wodą z sokiem z cytryny i miodem.

Dodatkowym pomysłem na wprowadzenie warunków uniemożliwiających rozwój chorób w czasie jesienno-zimowym jest odpowiednie nawilżenie naszego mieszkania, a zwłaszcza pokoju dziecka. Zbyt suche powietrze wywołuje problemy z oddychaniem, możliwość pojawienia się kataru czy podrażnienia oczu i gardła. Znakomitym wyjściem będzie zakup profesjonalnego nawilżacza, a jego ekonomicznym odpowiednikiem wywieszenie na kaloryferach mokrych ręczników lub powieszenie na grzejniku specjalnego pojemniczka na wodę, który pomoże utrzymać nam odpowiedni poziom nawilżenia powietrza, a przez to poprawi komfort życia nie tylko naszych dzieci, ale i nas samych.

Więcej pomysłów i rad dotyczących zdrowia, funkcjonowania i rozwoju naszych dzieci można odnaleźć na portalu www.zdrowemaluchy.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *