Skąd się bierze mokry kaszel i co z tym zrobić?

Kaszel mokry, wilgotny, produktywny… różnie bywa nazywany. Za każdym razem jednak chodzi o to samo – o jeden z objawów alergii bądź infekcji układu oddechowego. Od zwykłego, suchego kaszlu, kaszel mokry różni się przede wszystkim obecnością wydzieliny, którą organizm próbuje wydalić na zewnątrz…

Niektórzy mają trudności z właściwym rozpoznaniem rodzaju kaszlu, zwłaszcza, gdy występuje on u małych dzieci, które nie potrafią wytłumaczyć, czy ich kasłanie związane jest z odkrztuszaniem wydzieliny czy też nie. W takiej sytuacji można próbować rozróżniać te objawy na podstawie dźwięku wydawanego przez osobę kaszlącą. Kaszel suchy to odgłos płytki i mało dźwięczny. Kaszel mokry natomiast słychać jakby bardziej z głębi. Wydawany przy kasłaniu dźwięk jest o wiele wyraźniejszy.

Dlaczego w ogóle kaszlemy?

Kaszel jest jedną z naturalnych reakcji obronnych, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Jeśli w drogach oddechowych pojawiają się na przykład jakieś zanieczyszczenia, kaszląc skutecznie je stamtąd usuwamy. Mechanizm ten chroni delikatne struktury pęcherzyków płucnych zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi (ciało obce w układzie oddechowym), jak i chemicznymi (infekcje wirusowe lub bakteryjne). Mimo tego, że kaszel jest dla człowieka uciążliwy, jest on tak naprawdę pożyteczny, ponieważ wspomaga utrzymanie drożności i prawidłową pracę układu oddechowego. Tak zwany mokry kaszel pojawia się najczęściej w przypadku toczących się już stanów zapalnych zatok, oskrzeli lub płuc.

Co się dzieje w organizmie, gdy mamy mokry kaszel?

Szczególnie męczącym rodzajem kaszlu jest kaszel mokry, związany z odkrztuszaniem wydzieliny, która spływa do gardła z zatok lub odkłada się w płucach czy oskrzelach. Nie pozwala on swobodnie oddychać ani spokojnie spać i nadwyręża przeponę, mięśnie międzyżebrowe oraz głośnię.

Gdy następuje jakiekolwiek podrażnienie dróg oddechowych, czyli – mówiąc nieco kolokwialnie – receptory pod nabłonkiem krtani, tchawicy czy oskrzeli „namierzą intruza”, informacja o tym idzie do układu nerwowego, a stamtąd z kolei do mięśni oddechowych płynie sygnał wywołujący natychmiastową reakcję, czyli wypchnięcie z płuc dużej ilości powietrza naraz, by jak najszybciej pozbyć się z organizmu zanieczyszczeń.

Skąd w takim razie – charakterystyczna dla mokrego kaszlu – wydzielina? Jest to produkt gruczołów znajdujących się w układzie oddechowym. Wytwarzany przez nie śluz zawierający przeciwciała i specjalny płyn o właściwościach antybakteryjnych chronią organizm przed infekcjami i zanieczyszczeniami. Zwiększona ilość wydzieliny i / lub zmiana jej barwy (u osób zdrowych jest ona bezbarwna, u chorych np. żółta lub zielonkawa) czy konsystencji świadczą o mających miejsce reakcjach obronnych. W przypadku mokrego kaszlu wydzielina ta może być gęsta i lepka, dlatego trudno ją odkrztuszać. Raz przemieszcza się w górę tchawicy, raz w stronę oskrzeli i płuc. Im dłużej zalega w drogach oddechowych, tym kaszel jest bardziej uporczywy. Należy zrobić wszystko, aby wydzielinę jak najszybciej usunąć z dróg oddechowych.

Jak się tego pozbyć?

Podstawą w leczeniu mokrego kaszlu jest doprowadzenie do tego, aby wydzielina zalegająca w drogach oddechowych została skutecznie usunięta. Aby to organizmowi ułatwić, należy ją nieco rozrzedzić. Pomagają w tym różnego rodzaju syropy czy tabletki wykrztuśne oraz sprawdzone domowe sposoby, jak choćby: popularny syrop z cebuli i miodu, przyjmowanie dużej ilości płynów, nawilżanie powietrza etc.

Ponieważ kaszel mokry (zwłaszcza przedłużający się lub taki, któremu towarzysza inne niepokojące objawy) może być też symptomem czegoś groźniejszego niż tylko na przykład zapalenie zatok, nie należy go lekceważyć. Mokry kaszel to także jeden z charakterystycznych symptomów alergii wziewnej, mukowiscydozy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Warto więc dokładnie rzecz zdiagnozować, by leczyć przyczyny, a nie tylko objawy.

Dowiedz się więcej na temat mokrego kaszlu na: http://wylecz.to/pl/choroby/uklad-oddechowy/kaszel-mokry.html


Artykuł Sponsorowany

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *