EdukacjaInne

Ranking: Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią w Polsce

Uniwersytet Warszawski (UW) zajął pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2014”, w którym oceniono 193 polskie uczelnie. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński (UJ), a trzecie – Uniwersytet Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu.

Tegoroczna, piętnasta edycja rankingu – przygotowana przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” – objęła 88 uczelni akademickich, 80 uczelni magisterskich niepublicznych oraz 27 państwowych wyższych szkół zawodowych.

Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni akademickich – po UW, UJ i UAM – zajęły: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W grupie uczelni ekonomicznych pierwsze miejsce zajęła Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a wśród uczelni medycznych Uniwersytet Jagielloński Collegium Medium. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uplasowała się na pierwszym miejscu w grupie uczelni rolniczych, a Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie zwyciężył w grupie uczelni pedagogicznych. Najlepszą akademią wychowania fizycznego według rankingu została Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Pierwsze miejsce wśród niepublicznych uczelni magisterskich zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, przed Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie. Kolejne miejsca w gronie niepublicznych szkół wyższych posiadających uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra, zajęły: Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Collegium Civitas w Warszawie, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

W rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych zwyciężyła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Wojciechowskiego w Kaliszu. Kolejne dwa miejsca zajęły PWSZ im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej i PWSZ w Tarnowie.

Fundacja przygotowała również ranking 39 kierunków i grup kierunków studiów. W jedenastu przypadkach zwyciężył Uniwersytet Jagielloński (głównie w naukach medycznych i humanistycznych), w dziewięciu Uniwersytet Warszawski (najwyżej oceniony w naukach ścisłych i społecznych), a w siedmiu Politechnika Warszawska (lider w dziedzinie nowoczesnych technologii).

Przyznano także nagrodę specjalną „Awans”, za najbardziej efektowny skok do grupy najlepszych uczelni. Wśród uczelni akademickich otrzymała ją Politechnika Poznańska za skok z 22. na 16. miejsce, a wśród uczelni niepublicznych magisterskich – Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, awansująca z 24. na 15. miejsce. Nagrodę „Kuźnia kadr 2014” – dla uczelni, która ma największe postępy w kształceniu kadr naukowych -przypadła Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Katowicach.

Ranking przygotowano pod nadzorem kapituły kierowanej przez prezesa Polskiej Akademii Nauk – prof. Michała Kleibera. W składzie kapituły znaleźli się m.in. sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu – prof. Marek Safjan, honorowy przewodniczący kapituły, senator RP i przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej – prof. Marek Rocki.

Pełne wyniki rankingu zostały opublikowane w miesięczniku Perspektywy i w serwisie internetowym www.ranking.perspektywy.pl, a także na łamach Dziennika Gazety Prawnej. (PAP)

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *