Instytut Żywności i Żywienia wraz z Centrum Zdrowia Dziecka zadbają o dobrą formę przyszłych mam

28 tys. kobiet w ciąży z całej Polski będzie mogło w najbliższych trzech latach skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących prawidłowego żywienia i najkorzystniejszych form aktywności fizycznej. Ruszył już nabór placówek medycznych i specjalistów z całego kraju zainteresowanych wzięciem udziału w tej wyjątkowej akcji

Globalna epidemia otyłości (globesity), w tym zwiększenie częstości występowania nadwagi
i otyłości wśród kobiet w wieku prokreacyjnym oraz kobiet ciężarnych, stanowi poważny problem zdrowia publicznego w krajach rozwiniętych, jak również w Polsce –
mówi dr n. med. Zbigniew Kułaga z Zakładu Zdrowia Publicznego, Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

W odpowiedzi na te niepokojące zjawiska Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) wraz z Instytutem „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” (CZD) przygotował zakrojoną na szeroką skalę akcję edukacyjną skierowaną specjalnie do kobiet w ciąży i matek karmiących.
W efekcie, kobiety ciężarne, które zostaną objęte programem, otrzymają przygotowane specjalnie dla nich materiały edukacyjne, mające im pomóc w zaplanowaniu prawidłowej diety oraz ćwiczeń właściwych dla ich stanu zdrowia i stopnia zaawansowania ciąży.

W związku z tym CZD oraz IŻŻ zapraszają do udziału w konkursie, który ma wyłonić realizatorów programu na terenie całej Polski: osoby pracujące w placówkach leczniczych (pielęgniarki, położne, lekarzy), osoby wykonujące zawód medyczny w formie działalności gospodarczej oraz podmioty lecznicze sprawujące opiekę profilaktyczną nad kobietami
w ciąży.

Osoby, które przystąpią do konkursu i nawiążą współpracę z CZD zostaną zaproszone na konferencję szkoleniową dotyczącą zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej u kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Otrzymają też specjalne materiały edukacyjne przygotowane przez ekspertów CZD oraz IŻŻ, które stanowić będą narzędzie pracy z przyszłymi matkami.

Nabór konkursowy odbywa się za pośrednictwem strony internetowej Instytutu „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” pod linkiem.

– Nadmierna masa ciała u kobiet w ciąży powoduje m.in. zwiększenie częstości występowania podwyższonego ciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby zakrzepowo-zatorowej itd. Zwiększa ryzyko martwego urodzenia, porodu przedwczesnego, cięcia cesarskiego i wady wrodzonej u dziecka. Nadmierny przyrost masy ciała podczas ciąży powoduje nadwagę u matki po porodzie. Zwiększa też prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości u dziecka. Dlatego tak istotne jest uświadomienie przyszłym mamom znaczenia właściwego żywienia i podejmowania aktywności fizycznej w ciąży dla zdrowia ich samych i ich dzieci. Mamy nadzieję, że w trosce o zdrowie własne i zdrowie swoich dzieci z programu skorzysta jak najwięcej przyszłych mam – konkluduje dr n. med. Zbigniew Kułaga.

Akcja, która potrwa do końca marca 2016 r. jest częścią większego projektu edukacyjnego pod nazwą „Zachowaj równowagę”. Jest on realizowany przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) wraz z partnerami w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) i współfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Głównym celem projektu jest zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym przez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Kierownikiem całego projektu jest prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz – dyrektor IŻŻ.

Warto podkreślić, że po zakończeniu akcji planowana jest ocena wpływu zastosowanych działań edukacyjnych na stan odżywienia i zdrowia objętych nimi matek oraz noworodków.

Wszystkie osoby zainteresowane promocją zdrowia skierowaną do kobiet w ciąży mogą zapoznać się z ogólnodostępnymi materiałami edukacyjnymi na stronie internetowej www.zachowajrownowage.pl.

***

Dodatkowe informacje na temat Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) i projektu „Zachowaj równowagę” dostępne są na stronach internetowych:

www.programszwajcarski.gov.pl

www.zachowajrownowage.pl

a informacje na temat zasad zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia znaleźć można na stronie internetowej Instytutu Żywności i Żywienia:

www.izz.waw.pl

PR
LA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *