Bezpiecznie na majówkę

Długi majowy weekend to dla wielu przedsmak wakacyjnego urlopu i okazja do rodzinnych wyjazdów, wypoczynku na świeżym powietrzu czy zagranicznej wycieczki. Dla aktywnych to również symboliczny początek sezonu rowerowego, kajakowego czy żeglarskiego. Planując wypoczynek warto pamiętać o wykupieniu odpowiedniej polisy turystycznej dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Jak się nie pomylić i jak zapewnić sobie realną ochronę dzięki polisie?

Polisa dla aktywnych

Przede wszystkim należy dostosować polisę do ulubionych form rekreacji. Majówkowe preferencje Polaków stale ewoluują w kierunku aktywnego wypoczynku, ale nie tylko one – wraz z nimi zmienia się też oferta dostępnych ubezpieczeń. Przed zawarciem umowy warto więc sprawdzić, czy sport, który uprawiamy sklasyfikowany został jako amatorski czy według ubezpieczyciela jest już sportem ekstremalnym.

Co ciekawe, z najnowszych badań, wykonanych przez ARC Rynek i Opinia „Sponsoring Monitor 2012/2013”, wynika, że od kilku lat regularnie sport uprawia już 30% Polaków. Najpopularniejszą formą aktywności fizycznej w naszym kraju stało się ostatnio bieganie, które zdystansowało, tradycyjnie zajmującą pierwsze miejsce na podium jazdę na rowerze. W ciągu ostatnich czterech lat liczba zwolenników biegania wzrosła ponad trzykrotnie.

Źródło: http://www.arc.com.pl/do_biegu_gotowi_start!-40999477-pl.html

Na żagle i kajaki

Długi majowy weekend to inauguracja sezonu dla wielu pasjonatów sportów wodnych, w tym żagli i kajaków. Decydując się na zakup polisy warto sprawdzić zakres ochrony i gwarantowaną sumę ubezpieczenia, szczególnie jeśli wybieramy się za granicę np. na rejs do Chorwacji. Pozwoli to uniknąć dodatkowego stresu i niepewności, kiedy nagle pojawią się problemy ze zdrowiem, które wymagają wizyty u lekarza czy w ambulatorium szpitalnym.

„Podstawowym rodzajem ochrony w przypadku amatorskiego uprawiania sportów wodnych jest naturalnie ubezpieczenie NNW, które obejmuje zwrot kosztów leczenia. Chroni ono żeglarzy i uczestników spływów kajakowych przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Zapewnia niezbędną pomoc i wypłatę odszkodowania w przypadku ewentualnego uszczerbku na zdrowiu. Wraz z rosnącą świadomością klientów obserwujemy, że coraz więcej osób wybiera wyższe zakresy ochrony” – powiedziała Anna Wieconkowska, Travel Insurance Manager w firmie AIG.

Istotnym elementem polisy dla osób wypoczywających nad wodą jest również ubezpieczenie OC, które chroni ubezpieczonego od przykrych skutków finansowych wynikających z roszczeń osób trzecich w razie spowodowania przez posiadacza polisy uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia mienia (np. żaglówki).

Bezpiecznie w wakeparku

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio w Polsce tzw. wakeparki, w których spróbować można pływania na nartach wodnych, wakeboardzie (pływania na desce)
i wakeskatingu (pływania na desce bez wiązań). Sporty te uprawiać można zarówno w formie przejazdów za motorówką, jak i na specjalnie tworzonych do tego celu wyciągach. W przeciwieństwie do windsurfingu czy kitesurfingu, aktywności te są zupełnie niezależne od pogody, dzięki czemu można uprawiać je nawet w bezwietrzne, wiosenne dni.

W Polsce wakeparki, czyli ośrodki dla amatorów wodnych szaleństw, funkcjonują już zarówno w dużych miastach (np. Kraków, Opole i Wrocław), jak i w miejscach kojarzonych od dawna z wodnymi formami rekreacji (np. Augustów). Wśród najpopularniejszych aktywności, których chętnie zażywamy w wakeparkach, znaleźć można zarówno jazdę slalomem, na specjalnie stworzonych torach przeszkód oraz wykonywanie różnego rodzaju tricków i ewolucji (np. wysokich skoków „wake to wake”).

„Ponieważ wciąż powstaje wiele nowych dyscyplin sportu, nie zawsze na rynku dostępne są polisy dedykowane tylko jednemu rodzajowi aktywności. Nie oznacza to oczywiście braku odpowiedniej ochrony. W przypadku wykonywania skoków z rampy i wszelakich akrobatycznych ewolucji, z uwagi na zwiększone ryzyko, standardowa polisa turystyczna, która obejmuje jedynie amatorskie uprawianie sportów, nie jest wystarczająca. Wakeboard i wakeskating – tak jak paralotniarstwo, nurkowanie głębinowe czy kolarstwo górskie – wymagają rozszerzonego zakresu ochrony, typowej dla sportów ekstremalnych” – podkreśla Anna Wieconkowska.

Assistance i casco sprzętu

Zwolennicy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji szeroki wachlarz ubezpieczeń, obejmujących również casco sprzętu oraz assistance, np. w przypadku uszkodzenia desek windsurfingowych czy rowerów działa ubezpieczenie typu casco, które zapewnia zwrot kosztów naprawy. Opcja dodatkowej pomocy pozwoli nam skorzystać z niezbędnego sprzętu zastępczego. Dzięki temu nie będziemy musieli rezygnować z aktywnego wypoczynku.

„Bardzo istotną rolę odgrywają między innymi wyspecjalizowane usługi assistance, takie jak np. pokrycie kosztów ratownictwa na morzu czy zapewnienie transportu do Polski po wypadku.Na znaczeniu zyskuje też dodatkowa ochrona i wsparcie związane z kwestiami organizacyjnymi. Można skorzystać także z opcji ubezpieczenia na wypadek opóźnienia lotu czy bagażu podróżnego” – dodaje Anna Wieconkowska.

                                                           # # #

3 pytania do eksperta AIG – Anna Wieconkowska

1. Na co potrzeba zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie podróżne?

Przede wszystkim na wysokość sumy gwarancyjnej. Niestety często zdarza się, że są one za niskie, a ryzyko niedoszacowane. W przypadku wyjazdu do krajów UE warto wykupić polisę pokrywającą koszty leczenia na sumę 50 000€, natomiast kiedy wybieramy się do USA i Kanady – gdzie koszty uzyskania pomocy medycznej są bardzo wysokie – ta suma wzrasta już do 200 000€. Z kolei w odniesieniu do OC, za wystarczającą sumę ubezpieczenia w krajach UE uznaje się często ok. 80 000€ – 90 000€.

Warto też zwrócić uwagę na tzw. podlimity sumy ubezpieczeniowej, czyli odpowiedzialności na poszczególne ryzyka, oraz udziały własne. Pułapka może polega
na tym, że np. nagle okazuje się, że ubezpieczenie nie obejmuje kosztów leczenia ambulatoryjnego lub nie możemy liczyć na zwrot kosztów wizyty u lekarza specjalisty, gdy okaże się, że mamy poważne zapalenie spojówek.

Wyjeżdżam jutro. Czy zdążę jeszcze kupić polisę?

Polisę Travel Guard możemy wykupić online praktycznie w dowolnym momencie, nawet tuż przed samym wyjazdem. Procedura jest bardzo prosta. To niewątpliwy plus. Jedyny warunek polega na tym, aby podróż jeszcze się nie rozpoczęła.

O czym warto pamiętać?

Proponuję, aby przed wyjazdem wydrukować swoją polisę (gdy jedziemy za granicę, także jej anglojęzyczny egzemplarz). To zazwyczaj usprawnia komunikację, zwłaszcza jeśli z powodów językowych nie możemy się porozumieć np. z ratownikami, czy służbami medycznymi. Jeszcze lepszym i szybszym rozwiązaniem jest zrobienie zdjęcia polisy i/lub zapisanie numeru polisy w telefonie komórkowym, który zawsze mamy ze sobą.

4. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia mnie do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas urlopu za granicą. Dlaczego więc mam się doubezpieczać?

Warto pamiętać, że w ramach EKUZ E111, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego dla turystów, koszty leczenia nie są w całości pokrywane (tzw. ograniczony zakres KL). Nie są także pokrywane koszty transportu medycznego. Z kolei ubezpieczenie zawarte w pakiecie imprezy turystycznej zawiera niskie sumy ubezpieczenia i także w tym wypadku mamy do czynienia z ograniczonym zakresem NNW.

Polisa Travel Guard skutecznie wypełnia te luki oferując szeroki zakres ubezpieczenia oraz bardzo wysokie sumy ubezpieczenia, które dają realną gwarancję pokrycia kosztów leczenia oraz dowiezienia poszkodowanego na teren Polski. Produkt jest elastyczny – mogą z niego korzystać osoby podejmujące różne ryzyka, pasjonaci takich sportów jak m.in. amatorskie nurkowanie czy kitesurfing. Możliwe jest także przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej o 48h w sytuacjach nagłych (co oznacza 2 dni gratis ochrony ubezpieczeniowej).

Travel Guard ma swoje całodobowe Centrum Alarmowe, dostępne 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, w którym dyżurują konsultanci władający różnymi językami. Nie ma mowy o takiej sytuacji, że linia telefoniczna jest zajęta, nie możemy skutecznie zgłosić szkody i praktycznie zostajemy bez pomocy. Przeciwnie – z polisą możemy czuć się bezpiecznie w każdym, nawet najbardziej odległym zakątku świata.

                                                          # # #
American International Group, Inc. (AIG) jest jednym z liderów na światowym rynku ubezpieczeniowym. Obsługuje klientów w ponad 130 krajach. Spółki AIG świadczą usługi dla klientów korporacyjnych, instytucjonalnych i indywidualnych poprzez jedną z największych na świecie sieci działających w obszarze ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Ponadto, firmy AIG są jednym z wiodących dostawców ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń emerytalnych w Stanach Zjednoczonych. Akcje AIG są notowane na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku i Tokio.

AIG to również globalna nazwa handlowa wszystkich spółek oferujących ubezpieczenia majątkowe i osobowe, życiowe, emerytalne oraz prowadzących ogólną działalność ubezpieczeniową w ramach grupyAmerican International Group, Inc. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.aig.com. Usługi ubezpieczeniowe są świadczone przez spółki zależne lub stowarzyszone American International Group, Inc. W Europie, głównym dostawcą ubezpieczeń jest AIG Europe Limited.

PR
LA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *