Jakich pracowników szukają pracodawcy? – raport ZL

Polscy pracodawcy nie chcą zatrudniać młodych pracowników pomimo wyraźnie zdeklarowanej chęci do nauki, jeśli nie mają oni doświadczenia – takie informacje można wyczytać w raporcie, jaki został opublikowany na stronie Zielonej Linii.

Najwięcej polskich pracodawców ceni u pracownika doświadczenie – tak przynajmniej twierdzi co czwarty ankietowany, 23 proc. respondentów wskazuje na dodatkowe kwalifikacje, 17 proc. z nich podkreśla rolę wykształcenia kierunkowego. Tak wyglądają wyniki ankiety, jaką przeprowadzili konsultanci Zielonej Linii podczas telefonicznej rozmowy z klientem.  Na pytanie dotyczące tego, czy wymagania stawiane przez pracodawców w ofertach pracy są realistyczne, większość ankietowanych odpowiedziała twierdząco (54 proc.), natomiast według 42 proc. badanych wymagania pracodawców raczej nie są możliwe do spełnienia, a 5 proc. twierdzi, że pracodawcy w swoich ogłoszeniach o pracy prezentują zdecydowanie nierealne wymogi.

Dotychczasowy staż pracy oraz kwalifikacje zawodowe – to elementy, które najczęściej wskazywali ankietowani, odpowiadając na pytanie dotyczące tego, co ich zdaniem najbardziej interesuje pracodawców u kandydatów do pracy. Niebagatelną, choć zdecydowanie drugoplanową rolę, odgrywa też wygląd zewnętrzny, który jest bardzo ważny przy pierwszym kontakcie z pracodawcą zdaniem 10 proc. ankietowanych.

Konsultanci Zielonej Linii zapytali ankietowanych, czego najczęściej wymagają od nich pracodawcy. Większość z ankietowanych wymieniło takie cechy, jak: dyspozycyjność (22 proc.), pracowitość (19 proc.), lojalność (17 proc.), uczciwość (15 proc.), samodzielność i komunikatywność (po 12 proc.). Takie wyniki oznaczają, że pracodawcy wysoko cenią przede wszystkim lojalnego pracownika, który uczciwie podchodzi do swoich obowiązków, zaufanie wydaje się ważniejsze niż komunikatywność czy samodzielność.

Pracodawcy, zatrudniając pracowników, ponoszą wysokie koszty, co pociąga za sobą konieczność dokładnej weryfikacji aplikacji na poszczególne stanowiska, albowiem błąd rekrutacyjny może drogo kosztować. Z uwagi na ten fakt pracodawcy bardzo ostrożnie podchodzą do tematu doboru pracowników, co zauważają też kandydaci do pracy biorący udział w badaniu.

W ramach ankiety konsultanci infolinii urzędu pracy zapytali także o to, czego zwykle oczekują pracodawcy od osób u siebie zatrudnionych. Odpowiedzi na to pytanie, jak też pełne wyniki raportu są dostępne na stronie Zielonej Linii pod adresem: https://zielonalinia.gov.pl/default.aspx?docId=1116&newsId=42531&templId=76&catId=6.

Więcej praktycznych artykułów i najnowszych wiadomości z rynku pracy można znaleźć na: https://www.facebook.com/zielonalinia19524.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

PR

LA

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *