EdukacjaPolecamyPolecane wiadomości

Kompania Piwowarska i Fundacja FASTRYGA wspólnie promują wiedzę o FAS

9 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień FAS. To dobra okazja, aby zwrócić uwagę na problem Alkoholowego Zespołu Płodowego (Fetal Alcohol Syndrome, FAS) i zastanowić się, w jaki sposób można przeciwdziałać temu zjawisku. Według szacunków co roku w Polsce rodzi się ok. 900 dzieci z FAS.

Kompania Piwowarska i Fundacja FASTRYGA w ramach kampanii „W ciąży nie piję alkoholu” informują o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu w czasie ciąży, oraz starają się zapobiegać temu zjawisku.

Czym jest FAS?

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) to szereg anomalii genetycznych i wad wrodzonych, widocznych u dzieci, których matki są uzależnione od alkoholu lub go nadużywają. Te anomalie to między innymi zahamowanie wzrostu w okresie płodowym i noworodkowym, zniekształcenia twarzy oraz nieprawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego.W Polsce szacuje się skalę tego zjawiska na około900 przypadków FAS u noworodków rocznie, zaś u dziesięciokrotnie większej liczby dzieci stwierdza się występowanie niektórych jego objawów. Matki zwykle nie przyznają się do picia w czasie ciąży, a mała ilość alkoholu jest trudna do wykrycia w badaniach biochemicznych, dlatego dane podawane przez lekarzy mają charakter szacunkowy.

Fatalne skutki

Oprócz Alkoholowego Zespołu Płodowego spożywanie alkoholu w ciąży może spowodować inne komplikacje u płodu, takie jak wady serca i nerek, upośledzenie słuchu i wzroku, rozszczep wargi oraz inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego. Medycyna nie stwierdziła, jaka ilość spożywanego alkoholu w czasie ciąży jest bezpieczna. Dlatego należy założyć, że każda dawka może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

U dzieci, które w okresie płodowym były narażone na działanie alkoholu, występuje wiele problemów behawioralnych i fizycznych, nawet jeżeli nie wskazano wszystkich objawów pozwalających na stwierdzenie u nich alkoholowego zespołu płodowego (FAS). Są to problemy z koncentracją, zaburzenia motoryczne, problemy kognitywne, które mogą być odczuwalne przez całe życie wyjaśnia Edward P. Riley, profesor zwyczajny na Wydziale Psychologii oraz dyrektor Ośrodka Teratologii Behawioralnej na Uniwersytecie Stanowym w San Diego w USA i światowy ekspert ds. FAS.Najbezpieczniej jest unikać alkoholu w czasie ciąży, a także wówczas, gdy podejmuje się starania zajścia w ciążę.

10 Priorytetów Kompanii Piwowarskiej

Jednym z priorytetów w działaniach społecznych Kompanii Piwowarskiej jest przeciwdziałanie nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu, w tym edukacja kobiet, by w czasie ciąży nie sięgały po alkohol. W czerwcu 2011 roku Kompania Piwowarska wprowadziła na materiałach promocyjnych swoich marek dobrowolny znak odpowiedzialnościowy z hasłem „W ciąży nie piję alkoholu”. Oznaczenie to jest stosowane na milionach materiałów eksponowanych w punktach sprzedaży, takich jak np. plakaty, podkładki do piwa, standy promocyjne,a także w prasie i Internecie.

Jako lider branży piwowarskiej w Polsce czujemy się odpowiedzialni za propagowanie właściwych wzorców spożywania alkoholu, a wiedza Polaków na temat skutków picia w ciąży jest wciąż niedostateczna. Ważne jest, by szeroko edukować w tym zakresie, bo FAS można całkowicie zapobiegać – po prostu nie pijąc w czasie ciąży– mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej.Dlatego zachęcam wszystkie panie do obejrzenia krótkiego filmu o wpływie alkoholu na płód na stronie http://www.talkingalcohol.com/polski/index.asp?pageid=129

Aplikacja „W ciąży nie piję alkoholu”

Kompania Piwowarska w ramach propagowania odpowiedzialnego spożycia alkoholu nawiązała współpracę z Fundacją FASTRYGA, m.in. wspiera modernizację placówek Fundacji. Aby wesprzeć tę akcję, wystarczy skorzystać ze specjalnej, przygotowanej przez Kompanię Piwowarską aplikacji na Facebooku https://apps.facebook.com/abc-alkoholu/?fb_source=bookmark_apps&ref=bookmarks&count=0&fb_bmpos=4_0.

Dzięki niej można poznać skutki picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Za każde przesłanie aplikacji znajomym Kompania Piwowarska przekazuje 1 zł na konto Fundacji FASTRYGA. Dzięki zaangażowaniu internautów dotychczas udało się zebrać prawie 8 000 złotych. Każdy może jednym kliknięciem pomóc zebrać więcej, szerząc jednocześnie wiedzę o FAS.

O Fundacji FASTRYGA

Fundacja FASTRYGA została powołana do życia w czerwcu 2009 r., a jej celem jest wspieranie osób, w szczególności dzieci i młodzieży, które w okresie rozwoju płodowego doznały zaburzeń rozwojowych spowodowanych nieodpowiedzialną konsumpcją alkoholu, narkotyków i innych substancji szkodliwych dla rozwoju płodu. Prowadzimy działalność badawczą i naukową, dostosowujemy do polskich warunków narzędzia przydatne we wczesnej diagnostyce FAS, rozwijamy i rozpowszechniamy metody terapii, niesiemy pomoc socjalną tym osobom, które na skutek FAS nie są w stanie samodzielnie żyć i funkcjonować – mówi Małgorzata Klecka, Prezes Fundacji FASTRYGA, specjalista diagnostyki i terapii FASD.

O tym, jakie ryzyko stwarza picie alkoholu w ciąży, opowiada film: http://www.youtube.com/watch?v=EqRSNB-29pk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *