Ciekawe poradyHobbyInneSportWypoczynek

Co warto wiedzieć o wodzie w basenie?

Zastanawiasz się, jakie jest pH wody w basenach, a może zastanawia Cię jak właściwości wody zmieniają się po opadach deszczu. Tych i innych ciekawych informacji dowiesz się czytając poniższy wpis. 

Co warto wiedzieć o wodzie basenowej?

Wchodząc do wody basenowej warto wiedzieć, jakie ma pH. Jakość wody w basenie w znacznym stopniu wpływa na skórę.  Z racji dużej twardości wody skóra może być przesuszona. Woda w basenach ogrodowych powinna być systematycznie sprawdzana.

Idealny poziom pH w basenie powinien wynieść od 7 do 7.4. Ten optymalny poziom pH jest neutralny. 

Co ważne te z osób, które posiadają basen ogrodowy zlokalizowany na wsi warto, aby rozważyły dodawanie do wody środków, które eliminują fosforany. Klasyczne chlorowanie wody w basenie może okazać się zbyt słabe i nieefektywne.

Podstawowe wiadomości o zasadowości wody

Utrzymanie właściwego ph wody wpływa na zmniejszenie prawdopodobieństwa na korozję metalowych części w basenie np. instalacji hydraulicznej, czy drabinek do basenu. 

Aby utrzymać wodę basenową w dobrej kondycji należy cyklicznie ją oczyszczać i sprawdzać po tym odczyn wody. Do oczyszczania sprawdzi się użycie całkowitego chloru. Przykładem specyfiku do pozbycia się zakwitów glonów jest np. Chloriklar.  Ma on postać małych tabletek, rozpuszcza się w ciągu 5 minut i likwiduje glony oraz zmniejsza mętnienie wody. 

Wskaźnik stopnia kwasowości po użyciu powinien się obniżyć, a woda staje się bardziej przejrzysta. 

Zielona woda – co wtedy robić?

Jeżeli widzisz, że basenie ogrodowym pojawia się zielona woda – to natychmiast należy interweniować. Gdy tego nie zrobisz glony zaczną zakwitać i rozmnażać się w zaskakująco szybkim tempie. Efektem jest woda w kolorze zielonym w całym basenie. Będzie działo się to szybko zwłaszcza, gdy jest ciepło, na zewnątrz jest słonecznie oraz występuje zmniejszony przepływ wody.

W tym przypadku powstaje warstwa biofilmu. Zjawisko to jest nieestetyczne, ale także niebezpieczne, z racji, że biofilm powoduje, iż ściany i dno basenu stają się śliskie. 

Zdarza się również, że na początkowej fazie wzrostu warstwa ta jest całkowicie przezroczysta, a nie wie, że dochodzi do intensywnego rozrostu glonów. Jedyny sygnał, który może być niepokojący to zmieniający się odcień wody – z krystalicznego na lekko mętny. Warto nie doprowadzić do rozwoju glonów, bo później ich pozbycie jest coraz cięższe. 

Jakie jest ph wody w basenie po deszczu?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie jest ph wody w basenie po deszczu, znajdziesz tu odpowiedź. Deszcz sprawia, że pH wody w basenie znacząco się obniża. Wyregulowana wartość pH wody do odpowiedniego poziomu to gwarancja dbania o jakość wody. Woda deszczowa powinna zostać wyregulowana za pomocą środków chemicznych, które zmieniają odczyn pH wody. 

Wskaźnik pH wody wskazuje, jaki jest poziom kwasowości lub zasadowości. W przypadku normalnej wody deszczowej ma ona pH około 5.60. Deszcze o niższym pH uznawane są za deszcze kwaśne. W przypadku kwaśnych deszczy jest to zjawisko niepojące, a występuje coraz częściej. Głównym powodem jest zanieczyszczenie powietrza, z racji, że chmury deszczowe tworzą się w miejscach, gdzie atmosfera jest narażona na długotrwałą emisję dwutlenku siarki oraz tlenków azotu. Wpływ na to jaki odczyn kwasowy ma deszcz mają również takie kwestie jak: nawożenie pól, zapylenie czy też emisja spalin z pojazdów mechanicznych. Kwaśne deszcze są bardzo częste i mogą spowodować szybkie zmętnienie wody i skutkować powstaniem zielonej wody opisanej powyżej.

W momencie, gdy woda deszczowa spływa do basenu ogrodowego zwiększa się ryzyko dodatkowych bakterii i zanieczyszczeń.

Czy interesowaliście się kiedyś pH wody basenowej?

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *