Ciekawe poradyInnePrawoRodzinaSpołeczeństwo

Międzynarodowy transport zwłok

Śmierć bliskiej osoby jest wydarzeniem, które zwykle następuje bardzo nagle. Ponadto czasami zdarza się, że zmarły przebywał wcześniej za granicą. Jeśli mimo to chcemy zorganizować cały pogrzeb w naszym rodzinnym kraju, konieczne jest sprowadzenie ciała do Polski. Należy jednak pamiętać, że w tym zakresie obowiązują szczególne wymagania prawne. Jakie zasady warto wziąć pod uwagę? A jak właściwie wygląda przewóz zwłok do Polski? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Międzynarodowy transport zwłok

W przypadku sprowadzenia zwłok i szczątków z zagranicy w celu pochówku na terenie Polski konieczne jest uzyskanie zezwolenia starosty właściwego ze względu na miejsce pochówku zwłok. Konieczne jest także uzyskanie od konsula zaświadczenia stwierdzającego, czy ciało lub szczątki mogą znajdować się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby upoważnione mają prawo żądać ww. w tym: małżonek, zstępni, wstępni, krewni boczni czwartego stopnia pokrewieństwa, a także osoby, które dobrowolnie się angażują.

Należy pamiętać, że sprowadzenie zwłok nie zawsze jest dozwolone. Problem pojawia się w momencie, gdy osoba zmarła na chorobę zakaźną taką jak: dur wysypkowy, cholera i inne riketsjozy, dżuma, nagminne porażenie dziecięce, powrotna, wąglik, wścieklizna, nosacizna, trąd, gorączka i inne wirusowe gorączki krwotoczne.

Kolejnym ważnym elementem jest dobranie odpowiedniego środka transportu zwłok. Pojazd ten:

  • musi być właściwie oznaczony, tak by wskazywał jego przeznaczenie, 
  • miejsce kierowcy musi być odizolowane od transportowanych zwłok lub szczątków, 
  • trumna musi być dobrze zabezpieczona, aby się nie przesuwała, 
  • cały pojazd musi być wykonany z materiałów łatwych do zmywania, które są odporne na działanie środków dezynfekujących,
  • kluczowe jest również wydzielenie miejsca na przechowywanie wspomnianych środków dezynfekujących i myjąco-czyszczących.

Sprawdź: Transport zwłok ze Szwecji

Jak w praktyce przebiega transport zwłok zza granicy

Memento mori transport zwłok z zagranicy wiąże się z korzystaniem z profesjonalnych usług firmy importującej zwłoki z różnych stron świata. Niestety taka pomoc wiąże się z dużymi kosztami, ze względu na duże odległości, konieczność posiadania odpowiedniego pojazdu do przewozu zwłok oraz specyfikę zadania.

Sprawdź: Transport zwłok z Hiszpanii

 

W sytuacji zgonu za granicą pierwszym krokiem wykonanym przez osobę spokrewnioną ze zmarłym powinien być kontakt telefoniczny z firmą pogrzebową. Dopiero po otrzymaniu istotnych informacji zakład pogrzebowy jest w stanie dokonać wyceny i poinformować o kosztach. W takiej sytuacji jasność co do nich jest bardzo istotna, dlatego dokładna wycena, zanim zdecydują się Państwo na taką usługę związaną z transportem ciała bądź prochów jest bardzo ważna. Kompleksowe usługi pogrzebowe są niezmiernie ważne w przypadku właściwego i sprawnego transportu zwłok zza granicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *