Audiometria tonalna – 7 najczęstszych pytań (i odpowiedzi)

Nowoczesne technologie pozwalają badać słuch na wiele sposobów, dopasowując metodę do indywidualnej sytuacji pacjenta. Jednym z popularnych narzędzi jest audiometr tonalny, służący do bezpiecznej i bezbolesnej diagnostyki narządu słuchu. Poznaj kluczowe pytania oraz odpowiedzi, które wyjaśniają, kiedy i komu polecane jest takie badanie.

1. Czym jest audiometria tonalna?

Bezinwazyjna metoda diagnostyki, nazywana audiometrią tonalną, wykorzystuje dźwięki o różnej częstotliwości i natężeniu, aby określić, jak dobrze słyszy dana osoba. Jest to jedno z podstawowych badań słuchu, wykorzystywane do diagnostyki jego ubytku oraz przy ocenie skuteczności leczenia.

2. Jak przebiega audiometria tonalna?

Cały proces trwa zazwyczaj około 15 minut. Badanie odbywa się w specjalnie wyposażonym gabinecie. Pacjent siada w fotelu i zakłada na uszy słuchawki. Specjalista w dziedzinie badań słuchu przedstawia mu coraz głośniejsze dźwięki na różnych częstotliwościach. Pacjent ma za zadanie wskazać, kiedy zaczyna je słyszeć.

3. Czy audiometria tonalna jest bolesna?

Podobnie jak test słuchu online, również badanie audiometrem tonalnym jest w pełni bezinwazyjne, dzięki czemu pacjenci nie odczuwają bólu. Dla osoby badanej taka forma diagnostyki nie wiąże się również z dyskomfortem, z uwagi na fakt, iż prezentowane są jej dźwięki o odpowiednim, bezpiecznym dla ludzkiego ucha natężeniu.

4. Jaki jest podstawowy cel badania?

Głównym celem badania jest ustalenie tzw. progu słuchu, a więc minimalnego natężenia dźwięku, słyszalnego przez pacjenta poddawanego diagnostyce. Dane uzyskane w badaniu prezentowane są w formie audiogramu, czyli specjalnego wykresu, zawierającego informacje o przewodnictwie kostnym oraz powietrznym. Na tej podstawie specjalista określa ewentualny ubytek słuchu u pacjenta.

5. Jak interpretować wyniki audiometrii tonalnej?

Wyniki audiometrii tonalnej interpretuje specjalista – protetyk słuchu lub audiolog. Na podstawie audiogramu można stwierdzić, czy osoba ma ubytek słuchu, a jeśli tak, to jaki jest jego rodzaj i stopień. Następnie lekarz podejmuje decyzję o wdrożeniu odpowiedniego leczenia.

6. Jakie są wskazania do audiometrii tonalnej?

Istnieje wiele wskazań do wykonania opisywanego testu diagnostycznego. Przede wszystkim audiometria tonalna wykonywana jest:

  • przy podejrzeniach ubytku słuchu,
  • do monitorowania postępów ubytku,
  • w trakcie oceny skuteczności leczenia.

7. Jak przygotować się do badania?

Diagnozowanie słuchu z wykorzystaniem audiometrii tonalnej nie wymaga od pacjenta specjalistycznego przygotowania. Eksperci zwracają uwagę, by w dniu badania pacjent unikał ekspozycji na głośny hałas, ponieważ mogłoby to wpłynąć na wyniki pomiaru.

Gdzie można wykonać audiometrię tonalną?

Sprawny słuch to jeden z najważniejszych ludzkich zmysłów. Audiometrię tonalną, pozwalającą zadbać o zdrowie narządu słuchowego, wykonasz w jednym z ponad 600 gabinetów Audika na terenie całego kraju. Korzystając z usług specjalistów, zyskasz pewność rzetelnie wykonanego badania oraz leczenia idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *