BiznesGospodarkaSpołeczeństwo

Jak rozumieć wyłączenia odpowiedzialności w umowie ubezpieczeniach?

Umowa ubezpieczeniowa to podstawowy dokument, który reguluje zasady działania między towarzystwem ubezpieczeniowym a jej klientem. Jednym z ważnych elementów umowy ubezpieczeniowej są wyłączenia odpowiedzialności. W poniższym tekście wyjaśniamy to pojęcie.

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie?

Aby uzyskać odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia majątkowego, komunikacyjnego, turystycznego lub na życie, muszą zajść określone warunki. Po pierwsze, musi dojść do straty – pożar domu, upadek drzewa na samochód, kradzież bagażu podróżnego, poważne zachowanie to tylko niektóre przykłady, które odpowiadają powyższym rodzajom ubezpieczeń. Zdarzenie to musi znajdować się na liście ryzyk, za których skutki odpowiedzialność finansową bierze towarzystwo ubezpieczeniowe. Wówczas możemy uruchomić procedurę uzyskiwania zadośćuczynienia, a firma ma 30 dni na ustosunkowanie się do tego wniosku.

Nie zawsze jednak tak się stanie, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed przestępczością ubezpieczeniową i wymuszeniami odszkodowań. Wbrew pozorom jest to bardzo duży problem. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w 2021 roku 2021 roku wykryto ponad 25 tysięcy przypadków wyłudzeń odszkodowań. Ponad 4,5 tys. przypadków dotyczyło ubezpieczeń na życie, a prawie 21 tys. ubezpieczeń majątkowych. Kwotowo statystyki prezentują się następująco: z prób wymuszeń na 442 mln złotych 34 mln dotyczyły polis na życie (https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-na-zycie-warszawa-bemowo/), a 408 mln zł ubezpieczeń majątkowych.

Czym są wyłączenia odpowiedzialności?

Kluczowym zapisem w umowie ubezpieczeniowej, który chroni przed nielegalną wypłatą odszkodowania, są wyłączenia odpowiedzialności. To sytuacje, kiedy okoliczności nie są w 100% zgodne z zakresem polisy lub wprost są skutkiem złamania prawa. To zdarzenia i okoliczności, które automatycznie sprawiają, że nie ma mowy o uznaniu szkody i wypłacie odszkodowania.

W każdej umowie ubezpieczeniowej znajdziemy przynajmniej podstawową listę takich okoliczności. Za te zdarzenia towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie brało odpowiedzialności finansowej, nawet jeśli szkoda będzie związana z zakresem produktu. Przykładami wyłączeń odpowiedzialności w przypadku ubezpieczenia majątkowego będą działania celowe (np. podpalenie domu) czy rażące niedbalstwo (pozostawienie otwartego domu bez nadzoru). Gdy mówimy o polisie na życie, wyłączeniami odpowiedzialności mogą być takie zdarzenia jak śmierć poniesiona w wyniku samobójstwa, zamieszek, uprawiania ekstremalnego sportu czy wojny. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych (https://eurofinance.info.pl/oferta/ubezpieczenie-oc-ac-warszawa-bemowo/) (np. AC czy NNW) brak odszkodowania może wiązać się ze złamaniem prawa (jazda pod wpływem alkoholu, rażące pogwałcenie zasad ruchu drogowego). Z tego względu warto dokładnie wczytać się w umowę ubezpieczenia, aby uniknąć nieporozumień w trakcie starań o odszkodowanie.

Dla osób, które szukają idealnej oferty ubezpieczeniowej, polecamy kontakt z multiagencją Eurofinance. Zamiast samodzielnie poszukiwać najkorzystniejszej propozycji, wystarczy się z nami skontaktować, aby otrzymać dobrą ofertę, spełniającą wszystkie oczekiwania i możliwości finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *