Kiedy jest tłusty czwartek w 2023 roku?

Sprawdźmy, kiedy wypada tłusty czwartek w 2023 roku. To ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, 46 dni przed Wielkanocą. W 2023 roku Wielkanoc wypada 9 kwietnia, Środa Popielcowa 22 lutego, więc pączki i faworki zjemy w Tłusty Czwartek 16 lutego 2023 roku.

Tłusty czwartek – w Polsce jest to dzień, w którym tradycyjnie jada się pączki.

Tłusty Czwartek to polskie święto, które obchodzi się przed Wielkim Postem. W tym dniu jada się tradycyjnie pączki, czyli smażone ciasta z cukrem i marmoladą lub innym nadzieniem. Jest to dzień radosnego celebrowania i jedzenia smacznych potraw przed rozpoczęciem okresu postu.

Historia pączka

Historia pączków sięga starożytności. Ciasta podobne do pączków były już znane w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. W średniowieczu pączki były popularne w Europie, a szczególnie w Polsce. W tamtym czasie pączki były jedzone przed Wielkim Postem, ponieważ były one wykonane z tłustych składników, które trzeba było wykorzystać przed rozpoczęciem postu. W Polsce, Tłusty Czwartek jest dniem, w którym tradycyjnie jada się pączki, a jego pochodzenie sięga XV wieku. Pączki przyjęły swój obecny kształt i smak w XIX wieku, kiedy zaczęto dodawać marmoladę i cukier do ciasta.

Ile kalorii ma pączek?

Kaloryczność pączka zależy od jego wielkości, składników i sposobu przygotowania. Przeciętny pączek ważący ok. 80-100g zawiera około 200-400 kcal. Pączki z nadzieniem z marmoladą czy konfiturą zawierają zwykle mniej kalorii niż te z nadzieniem z kremem. Pączki z lukrem lub posypką cukrową będą mieć więcej kalorii. Jednak pamiętaj, że pączki to przysmak, który należy jeść z umiarem i warto zrównoważyć jego spożycie z odpowiednią ilością ruchu oraz zdrowej diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *