Finanse i ekonomiaGospodarkaPolecane wiadomościPożyczki, kredytySpołeczeństwo

Niepewność kredytobiorców dotyka frankowiczów

Ostatni rok był bardzo trudny dla wszystkich kredytobiorców, zarówno tych którzy spłacają kredyty we frankach, jak i dla tych którzy spłacają złotówkowe zobowiązania, zwłaszcza z tytułu kredytów hipotecznych. Niepewność wysokości rat i sytuacji na rynku finansowym nie odpuszcza i tyczy się również roku 2023.

Przewalutowanie kredytu – jedna z opcji

Przewalutowanie kredytu z franków szwajcarskich na polskie złotówki to jedna z możliwości z jakiej mogą skorzystać frankowicze. Dokonanie przewalutowania jest operacja nieodwracalną i zamyka drogę do dochodzenia nieważności umowy kredytowej w późniejszym czasie. Warto jest tę decyzję dobrze przemyśleć, gdyż stracić można bardzo wiele. Trudno powiedzieć czy warto przewalutować kredyt we frankach 2023. Z uwagi na niepewny rynek i politykę pieniężną nie jest to zalecane. O wiele lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy borykają się ze spłatą wysokich rat frankowych jest unieważnienie kredytu w sądzie. By tego dokonać trzeba wykazać, iż umowa o kredyt zawarta bankiem zawiera tak zwane klauzule niedozwolone.

Kredyt we frankach kontra kredyt w złotówkach

Prognoza na 2023 rok nie jest dobra ani dla kredytów w złotówkach, ani dla frankowiczów. Spłacamy coraz więcej, raty są coraz wyższe, inflacja pożera nasze zarobki i oszczędności. Wiele osób zastanawia się co może zrobić, żeby sobie ulżyć. Nie jest to łatwa sytuacja, od dłuższego czasu nie było takiej sytuacji w Polsce i w związku z tym trudno przewidzieć jak się może rozwinąć. Obecnie przewalutowanie kredytu niewiele nam może pomóc, gdyż raty będą równie wysokie. Rozsądną opcją jest unieważnienie kredytu frankowego w sądzie. Na ten krok decyduje się coraz więcej kredytobiorców, którzy dotąd się wahali, obawiając przegranej, czy wysokich kosztów obsługi sprawy frankowej.

Na czym polega przewalutowanie kredytu w CHF

W odróżnieniu od unieważnienia kredytu, gdy następuje rozliczenie zobowiązania po kursie z dnia podpisania umowy bankiem, w przypadku przewalutowania przeliczenie kredytu na złotówki następuje po obecnie aktualnym kursie. Czyni to te operacje niekorzystną i pozostawia nas z bardzo wysokim zadłużeniem do spłaty, z tą różnicą iż w złotówkach i na zasadach odnoszących się do kredytów złotówkowych. Dla części frankowiczów to jedyne rozwiązanie. Jeśli umowa kredytowa jest nie do podważenia wówczas jedyne co można zrobić to przewalutować kredyt. O ile przewalutowanie nie tyczy się kredytów spłaconych, o tyle unieważnienie owszem.

Koszty sprawy frankowej w kryzysie finansowym

Jeśli obawiasz się wysokich kosztów sprawy frankowej, wystarczy skalkulować korzyści w razie wygranej w sądzie. To najbardziej przekonujący argument a tym, aby spróbować unieważnić kredyt. Ilość wygranych spraw frankowych to kolejny argument przemawiający, że warto ponieść koszty obsługi. Kolejne wyroki TSUE, coraz bogatsze orzecznictwo, przychylność sądów i doświadczenie prawników z kancelarii frankowych wpływają na pozytywne rozstrzygnięcia sądów dla frankowiczów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *