Finanse i ekonomiaGospodarkaPożyczki, kredytySpołeczeństwo

Ostatnia deska ratunku dla zobowiązań we frankach

Frankowicze starali się o rozmaite wsparcie, uzyskali niewiele poza preferencyjnymi sposobami przewalutowania kredytu i w pewnych przypadkach wakacjami kredytowymi. O wiele więcej wywalczyli sami próbując zaskarżyć zawarte umowy kredytowe z bankami. Obecnie większość spraw frankowych jest w sądzie wygrywana przez frankowiczów.

Jeśli nie pozew o unieważnienie kredytu to co?

Spłacanie rat kredytu we frankach jest wciąż bardzo uciążliwe, aczkolwiek podniesienie stop procentowych i szalejąca inflacja sprawiły, że różnice w spłacie kredytu w złotówkach i kredytu we frankach znacząco zmalały. Jak sobie można zatem pomóc? Możliwości jest kilka, jednak tylko jedna, ostateczna jest satysfakcjonująca, mimo iż nie jest pewna ani gwarantowana. Przede wszystkim możemy podpisać ugodę z bankiem. Jej treść dyktowana jest przez bank i zwykle nie jest satysfakcjonująca dla klienta frankowicza. Lepszym rozwiązaniem jest przewalutowanie kredytu na złotówkowy. Jednak jak już wspomniano różnica w spłacie może okazać się znikoma. Tym samym pozostaje radykalne i jedyne rozwiązanie jak pozew o unieważnienie kredytu. Założenie sprawy to dopiero początek jednak z dnia na dzień unieważnień przybywa i trudno znaleźć sprawy, w których frankowicz jest stroną przegraną.

Od czego zacząć i czy warto?

Chcąc uwolnić się od raty kredytu w CHF warto skalkulować korzyści w razie unieważnienia zobowiązania frankowego. Warto dodać, iż ta droga nie jest zamknięta również dla osób, które spłatę kredytu zakończyły. Najłatwiej obliczyć na jakie sumy do odzyskania można liczyć jest sprawdzić poprzez kalkulator kredytowy. To bezpłatne narzędzie internetowe dostępne w wielu wersjach na różnych stronach z tematyką jaką są kredyty frankowe wyroki związanych. Wystarczy wypełnić kilka podstawowych pól, aby kalkulator oszacował nam sumy wchodzą w grę. Kiedy już kalkulujemy potencjalne zyski, warto skalkulować koszty. Zacząć należy od inwestycji w tak zwana analizę prawną umowy, dzięki której dowiemy się czy sprawa frankowa w naszym konkretnym wypadku zapowiada się na łatwą, czy też skomplikowaną i wątpliwą. Od stopnia złożoności problemu udowodnienia w sądzie abuzywności umowy kredytowej, która jest koniecznym elementem dającym podstawę do orzeczenia o unieważnieniu umowy i kredytu zależą koszty kancelarii prawnej. Kancelarie frankowe zazwyczaj wyceniają swoje usługi dwutorowo. Po pierwsze opłaty wnosimy od dokonywanych czynności, obsługi procesowej, porad prawnych z kredytem frankowym związanych, zaś osobno naliczane są koszty prowizji po zakończeniu postępowania. Należy dodać iż kosztów nie unikniemy jeśli przegramy w sądzie, a zawsze jest i takie ryzyko.

Realny rachunek zysków i strat

Jeśli już wiemy ile możemy zyskać oraz ile najprawdopodobniej musimy wydać, aby uzyskać prawomocny wyrok unieważniający kredyt frankowy, wówczas można sumy te ze sobą zestawić i zdecydować na ile ryzyko to jest warte jego podjęcia i czy jest warto ryzykować. Poza strata pieniędzy na koszty związane z obsługa procesu nie tracimy nic, bowiem nadal możemy kredyt przewalutować, podpisać ugodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *