GospodarkaPolecane wiadomościPracaSpołeczeństwo

Gdzie szukać pracy w 2023r?

Kryzys gospodarczy, coraz wyższe koszty zatrudnienia pracownika oraz skutki pandemii mogą sprawić, że w 2023 r. zakończy się rynek pracownika. Wiąże się to z trudniejszym znalezieniem pracy, mniej stabilnym zatrudnieniem i niższym wynagrodzeniem. Jednak mimo trudności w wielu sektorach gospodarki, wciąż są branże, które doskonale sobie radzą, a warunki zatrudnienia są na bardzo dobrym poziomie. W jakich branżach warto się zatrudnić w 2023 r.?

Rynek informatyczny i telekomunikacyjny

Najprężniej rozwijająca się branża, której pandemia nie tylko nie zaszkodziła, ale i pomogła. Branża IT charakteryzuje się wysokimi zarobkami, dobrymi warunkami zatrudnienia i co najważniejsze dla przyszłych pracowników, stałym niedoborem specjalistów. To oznacza, że fachowcy bez problemu znajdą w tej branży zatrudnienie na długie lata. Praca w branży informatycznej i telekomunikacyjnej to też doskonała okazja do stałego rozwoju i możliwość szybkiego awansu zawodowego.

Odnawialne źródła energii

OZE to branża, która opiera się wszelkim kryzysom i mimo zastoju gospodarczego i zawirowań pandemicznych wciąż notuje zyski i prężnie się rozwija. To przekłada się na świetną pozycję specjalistów i szeregowych pracowników. Praca w OZE oznacza stabilne zatrudnienie i dobre wynagrodzenie oraz możliwość stałego rozwoju. Co ważne, na dobre warunki zatrudnienia, mogą liczyć nie tylko specjaliści, ale i osoby bez doświadczenia w branży. Odnawialne źródła energii to sektor, który szybko się rozrasta, a to oznacza spory deficyt pracowniczy, co jest korzystną sytuacją dla osób, poszukujących pracy. To też wysokie zarobki, duża elastyczność pracy i szansa na awans zawodowy. Dodatkowo praca w OZE jest dla każdego – można zacząć od podstaw i stopniowo zwiększać swoje umiejętności i kwalifikacje.

Biotechnologia

Biotechnologia to branża, która jest coraz szerzej wykorzystywana, a specjaliści bez problemu znajdą dobrą pracę na dobrych warunkach nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Specjaliści z zakresu genetyki, medycyny, biologii i żywności są bardzo poszukiwani, a zapotrzebowanie na tych pracowników stale rośnie, co zapewnia dobrą perspektywę na przyszłość. Biotechnolodzy mogą liczyć na zatrudnienie w firmach: medycznych, farmaceutycznych, kosmetycznych i wielu innych.

Nanotechnologia

Studiowanie nanotechnologii otwiera drogę do zatrudnienia w różnego rodzaju placówkach badawczych. Już teraz wiadomo, że jest to jeden z tzw. zawodów przyszłości, a w tej branży jest stały deficyt pracowników, co oznacza, że znalezienie dobrej pracy na odpowiednich warunkach zatrudnienia jest w przypadku specjalistów tylko kwestią czasu. 

Branża e-commerce

Mimo że częściowo branża ta pokrywa się z rynkiem informatycznym, to jednak stawia inne wymagania wobec pracowników. Znajdą tu zatrudnienie marketingowcy, handlowcy, copywriterzy i inni specjaliści, którzy mogą wesprzeć sprzedaż internetową. To stabilne zatrudnienie i dobre zarobki, ale też bardzo duża konkurencja, co może utrudnić znalezienie pracy. Praca w tej branży na pewno nie jest dla wszystkich, ale powinna znaleźć swoich zwolenników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *