Jakie gniazdka elektryczne warto kupić do domu?

Gniazdka to podstawowe wyposażenie każdego domu. To właśnie do niego możesz podłączyć ładowarkę do Twojego smartfona lub laptopa, telewizor czy nawet zmywarkę. Dziś jesteś w stanie zakupić w sklepach różnego rodzaju gniazdka, dlatego też koniecznie przeczytaj do końca ten artykuł, aby od teraz już wiedzieć, jakie modele sprawdzą się najlepiej w Twoim domu.

Rodzaje gniazdek elektrycznych

Pierwszą decyzją, jaką musisz podjąć, jest ta związana z wyborem odpowiedniego rodzaju gniazdka. Do wyboru masz wiele różnych opcji. Najogólniejszy podział dotyczy modeli podtynkowych i natynkowych. Obecnie zdecydowanie częściej wybierane są gniazdka podtynkowe. Możemy podzielić je na jeszcze kilka podrodzajów, chodzi tutaj o takie modele jak:

  • gniazdka z wyłącznikiem różnicowoprądowym, które świetnie sprawdzają się w starszego typu instalacjach elektrycznych,
  • wyposażone w port USB,
  • z ochroną dla dzieci.

To niejedyny podział, z jakim spotkasz się w trakcie zakupów, gdyż wyróżniamy również modele pojedyncze, podwójne, potrójne itd. 

Innym ważnym podziałem jest klasyfikacja ze względu na ochronę IP. Wyróżniamy 3 główne rodzaje:

  • gniazdka IP22 – to dobry wybór w przypadku pomieszczeń, które nie są narażone na dużą wilgoć, np. w sypialni, salonie czy też w biurze,
  • gniazdka IP44 – ten model najlepiej wybrać do pokojów, gdzie panuje już znacznie większa wilgoć, np. w pralni, kuchni czy w łazience,
  • gniazdka IP56 – z kolei po tego typu gniazdka będziemy sięgać przede wszystkim w sytuacjach, gdy będzie ono narażone typowo na działanie wody, chodzi tutaj o takie miejsca, jak basen czy też sauna.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując gniazdka elektryczne?

Gdy kupujesz gniazdka, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które wpływają na ich wytrzymałość, ale też na obecność uziemienia. Jak je rozpoznać? Otóż musisz spojrzeć, czy wybrane gniazdko ma otwór na bolec. To bardzo ważne, aby zakupić właśnie taki model, gdyż w razie przepięcia energii urządzenie, które będzie przypięte do gniazdka, nie ulegnie uszkodzeniu. Poza tym wpłynie to również na bezpieczeństwo całej instalacji i domowników.

Dobrym wyborem będą też modele, posiadające dodatkową klapkę. Gdy szukasz gniazdek do łazienki czy kuchni, to takie modele będą szczególnie dobrym wyborem. Zapewniają z jednej strony ochronę przed nadmierną wilgocią, wodą, ale też przed wysoką temperaturą. Do tego mogą stać się też dodatkowym zabezpieczeniem, gdy w domu są dzieci. Jeśli szukasz jeszcze skuteczniejszej ochrony dla swoich dzieci, to możesz też zakupić specjalne modele, które mają klapkę z dodatkową ochroną. Wtedy do otwarcia klapki konieczne jest włożenie wtyczki.

Mamy nadzieję, że od teraz kupowanie gniazdek elektrycznych stanie się nieco łatwiejsze i szybsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *