Rozmiary pierścionków zaręczynowych a rozmiar palca

Dobranie optymalnego rozmiaru pierścionka do wielkości palca, na którym będzie spoczywał, może okazać się nieco problematyczne. Najlepiej więc samodzielnie zmierzyć swój palec, by wiedzieć, jaki ma rozmiar w określonych warunkach i porze dnia. Jak to zrobić, by uzyskać prawidłowy wynik? Jakie rozmiary pierścionków są dostępne na rynku? Jak uniknąć pomyłek i zafałszowanych wyników, które mogą utrudnić kupno właściwego pierścionka.

Co wpływa na rozmiar palca?

Każdy palec ludzkiej dłoni jest inny. Różne palce mają różne rozmiary, co jest zauważalne na pierwszy rzut oka. Warto jednak pamiętać, że rozmiar jednego palca zmienia się każdego dnia pod wpływem przeróżnych czynników:

  • atmosferycznych;
  • fizjologicznych;
  • nawet emocjonalnych.

Jednym z czynników, który potrafi zmienić rozmiar palca nawet o dwa rozmiary, jest temperatura. Chłód sprawia, że naczynia krwionośne zaczynają się zwężać, zwłaszcza w stopach i dłoniach. Dzieje się tak dlatego, że organizm próbuje powstrzymać odpływ ciepła na zewnątrz ciała. Wtedy właśnie palce ludzkiej dłoni obkurczają się, a obrączka, która była w miarę dobrze dopasowana, nagle staje się zbyt luźna.

Gdy temperatura otoczenia jest wysoka, naczynia krwionośne rozszerzają się, by oddać nadmiar ciepła z organizmu do otoczenia. Rozmiary naczyń krwionośnych, a następnie także palców, zwiększają się, człowiek zaczyna się natomiast pocić. Źle dobrany pierścionek może w tym czasie być nieco za ciasny, a nawet powodować ból i drętwienie palca.

Mierzenie rozmiaru pierścionka

By dobrać odpowiedni rozmiar pierścionka dla siebie, wystarczy zmierzyć własne palce nitką i zapisać długość, którą następnie trzeba podzielić przez liczbę Pi, a więc 3,14. Otrzymany wynik to średnica mierzonego palca. Co jednak zrobić, gdy pierścionek ma stać się niespodzianką, o której obdarowana osoba dowie się w dniu wręczenia podarunku czy zaręczyn?

Warto udać się z innym rodzajem obrączki osoby obdarowywanej do jubilera i zlecić jej zmierzenie. Jest to najbardziej precyzyjny sposób, którym zajmuje się fachowiec z doświadczeniem. Wykorzysta on specjalny przyrząd – trzpień jubilerski – za którego pomocą z łatwością określi rozmiar pierścionka.

Innym sposobem mierzenia pierścionków jest używanie linijki. Wystarczy przyłożyć to proste narzędzie do pierścionka i z mierzyć jego średnicę wewnętrzną, która znajduje się w jego najszerszym miejscu. Warto dokonać kilku pomiarów z kilku różnych stron obrączki, by upewnić się, że wynik jest prawidłowy. Za każdym razem musi wynosić tyle samo, jeśli jednak wyniki różnią się, może to oznaczać, że obrączka uległa uszkodzeniu i nie jest idealnie okrągła.

Ostatecznie rozmiar pierścionka można także zmierzyć przyrządem zwanym suwmiarką. Mierzenie wygląda następująco: szczęki suwmiarki należy włożyć w obręcz pierścionka od wewnątrz, rozsunąć szczęki i odczytać wynik. Obrączka musi być idealnie okrągła. Jeśli wyniki z różnych perspektyw będą się różnić, oznacza to, że jest spłaszczona.

Mierzony pierścionek musi być noszony przez osobę obdarowaną na tym samym palcu, na którym spocznie nowo zakupiona u jubilera obrączka! Aby niespodzianka się nie wydała, należy pozostać dyskretnym, nie pytać obcesowo o rozmiar, a na pewno nie mierzyć palca osoby obdarowywanej nitką, bo intencje kupującego staną się jasne jak na dłoni!

Prezent w postaci dobrze dobranego i estetycznie wykonanego pierścionka zawsze budzi mnóstwo emocji. Warto zadbać, by były wyłącznie pozytywne!

*specjalistyczne informacje dotyczące doboru rozmiaru pierścionka zaczerpnęliśmy ze strony Marko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *