DomHobbyOgrodnictwo

Jak uprawiać własny ogród ziołowy w przestrzeni wewnętrznej lub zewnętrznej z udziałem donic?

Popularność domowego hobby, jakim jak ogrodnictwo i gotowanie, znacznie wzrosła podczas pandemii. Wygląda na to, że ludzie stali się bardzo zainteresowani tym, aby stać się jak najbardziej samowystarczalnymi.

Jednym z najłatwiejszych sposobów na realizację wszystkich zamierzeń jest uprawa własnego ogrodu ziołowego. Jeśli nie jesteś ogrodnikiem i uważasz, że nie masz miejsca na uprawę własnych ziół, nie bój się. To jedne z najłatwiejszych do uprawy roślin, nawet jeśli nie masz zielonego kącika. Co więcej, możesz nawet uprawiać własny ogródek ziołowy w środku — tym samym brak miejsca na zewnątrz nie jest już wymówką.

Czego będziesz potrzebować, aby założyć własny ogród ziołowy

Zanim będziesz mógł zacząć uprawiać własne zioła i urozmaicić swoje życie, musisz zdobyć kilka rzeczy, aby zbudować własny ogród ziołowy!

Kryta donica do ziół z oświetleniem LED

Jeśli zdecydujesz, że chcesz uprawiać własne zioła w swoim domu, musisz zaopatrzyć się w zestaw donic do ogrodu ziołowego z podświetleniem LED, aby zapewnić odpowiednie warunki. Zestaw donic prostokątnych pozwala na wykorzystanie ograniczonej przestrzeni w pomieszczeniach przy jednoczesnej uprawie wielu różnych ziół lub kwiatów. Idealny sposób na dodanie własnego ogrodu ziołowego do domu!

Ogród ziołowy na świeżym powietrzu

Ponownie, musisz tylko zdecydować, czy będziesz mieć ogród ziołowy w domu, czy na zewnątrz. Chociaż – dlaczego nie zrobić obu?. Jeśli zdecydujesz się robić ogród na zewnątrz, polecamy donice na stelażu, idealne do małego ogrodu ziołowego. Na górze posadzisz różne zioła, a półka na dole będzie idealna do przechowywania wszystkich innych akcesoriów ogrodowych!

Polecany – Odstraszacze na krety – czy ultradźwięki zadziałają?

Kielnia ogrodnicza

Niezbędne narzędzie, które jest potrzebne do niemal każdego rodzaju prac ogrodniczych, które będziesz wykonywać – pożądana kielnia ogrodnicza. Bez względu na to, czy uprawiasz zioła, kwiaty czy inne rodzaje roślin, prawie zawsze będziesz potrzebować kielni ogrodniczej. W sklepie ogrodniczym w dobrej cenie kupisz z ergonomicznym uchwytem zapewniającym wygodę użytkowania  trwałe  aluminiowe narzędzie.

Odpowiednia gleba ogrodnicza do uprawy ziół

Będziesz miał trudności z uprawą każdego rodzaju ziół lub roślin bez odpowiedniej ziemi doniczkowej lub odżywki dla roślin. Bez problemu w sklepie ogrodniczym branżowym znajdziesz odpowiednią ziemię do uprawy ziół, musi być odpowiednio dobrana do uprawy własnego ogrodu ziołowego. W przypadku tego projektu będziesz musiał pomyśleć i pozyskać również odpowiednią odżywkę, aby mieć pewność, że Twoje zioła otrzymają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebują.

Nasiona ziół

Na koniec oczywiście będziesz potrzebować nasion ziół! Przy wielu różnych rodzajach ziół może być trudno zebrać pakiety nasion do kupienia. Możesz kupować konkretne nasiona osobno lub oszczędzać pieniądze dzięki pakietowi zbiorczemu . Zwykle pakiety zbiorcze mają piętnaście różnych nasion ziół w lepszej cenie od pojedynczo kupionych i zawierają:

 • Rukola
 • Bazylia
 • Szczypiorek
 • Kolendra
 • Koperek
 • czosnek szczypiorek
 • Melisa
 • Mennica
 • Oregano
 • Pietruszka
 • tymianek
 • Mięta pieprzowa
 • Lawenda
 • rozmaryn
 • Szałwia

Jak uprawiać własny ogródek ziołowy

Ogólny proces uprawy ziół w pomieszczeniach i na zewnątrz jest w dużej mierze taki sam, W przypadku wewnętrznego ogrodu ziołowego wystarczy upewnić się, że używasz światła LED w razie potrzeby, aby zapewnić wystarczającą ekspozycję na światło, podobnie jak na zewnątrz.

Jeśli chodzi o samą uprawę, to jest bardzo łatwe. Oto ogólny proces krok po kroku, niezależnie od tego, co uprawiasz:

 1. Zacznij od wypełnienia doniczki prostokątnej domowej ziemią doniczkową. Po napełnieniu możesz użyć kielni ogrodniczej lub palców, aby zagłębić się w glebę o centymetr i posadzić kilka nasion dowolnego ziela, które uprawiasz.
 2. Po zasadzeniu przykryj nasiona ziemią doniczkową i bardzo lekko ją uklep. Prawie tak, jakbyś stukał palcami w stół. Raczej po prostu dotknij palcami górnej części gleby, nie uciskaj jej za bardzo.
 3. Po posadzeniu nasion i przykryciu ziemią doniczkową wszystko co naprawdę musisz zrobić, to upewnić się, że mają wystarczającą ilość wody, światła słonecznego i pokarmu dla roślin, aby przeżyć. Jeśli Twój ogród ziołowy znajduje się na zewnątrz, to o naturalne światło słoneczne zadba natura. Wewnętrzną uprawę spróbuj wystawić na działanie promieni słonecznych lub z udziałem lustra skieruj na uprawę odpowiednią ilość słońca.
 4. Na koniec pamiętaj o podlewaniu ziół raz w tygodniu. Kiedy je podlewasz, używaj pokarmu dla roślin rozpuszczonego w wodzie, aby zapewnić zdrowy wzrost swoim ziołom i maksymalne zbiory.

Zioła są prawdopodobnie najłatwiejsze w uprawie doniczkowej, więc po prostu usiądź i zrelaksuj się, a w mgnieniu oka doprawisz każdy posiłek swoimi własnymi ziołami.

Jeden komentarz do “Jak uprawiać własny ogród ziołowy w przestrzeni wewnętrznej lub zewnętrznej z udziałem donic?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *