Jakiej firmy materac wybrać?

Wybór materacy do spania w profesjonalnych salonach sypialnianych czy sklepach internetowych jest dziś wręcz ogromny. Do wyboru są zarówno materace produkowane w Polsce, jak i importowane. Jakiego producenta materacy wybrać, aby był to udany zakup na wiele lat?

Jakiej firmy materac wybrać?

Jest naprawdę wiele modeli i producentów materacy. Warto już na wstępie powiedzieć o najważniejszej zasadzie: nie ma czegoś takiego, jak jeden idealny materac do spania, który sprawdzi się tak samo dobrze u każdej osoby. Druga kwestia to to, że nie powinno się wybierać materaca na własną rękę, lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy czy sprzedawcy w sklepie z materacami, można też kupić materac od oficjalnego dystrybutora danego producenta, bo wtedy często mamy szansę kupić naprawdę dobry materac w atrakcyjnej cenie.

Polecamy materace do spania polskiej produkcji, materace produkowane w kraju to często znacznie lepsza jakość materiałów i wykonanie niż w przypadku zakupów w dużych sieciowych sklepach, które ze względu na przyjęty model biznesowy skupiają się przede wszystkim na dużej ilości dostępnych i tanich modeli. Jednym z najstarszych i najbardziej uznanych producentów materacy w Polsce jest marka M&K Foam Koło

Producent jest znany z wysokiej jakości materacy lateksowych i piankowych oraz innych wyrobów do spania. Firma działa na rynku od początku lat ‘90 i jest znana z tego, że nie prowadzi tradycyjnych działań marketingowych i reklamowych, zamiast tego skupiając się na jasnym i czytelnym przedstawianiu parametrów technicznych, które najlepiej świadczą o jakości danego materaca.

Czy warto kupować tanie materace?

Warto pamiętać, że materaca do spania nie kupuje się codziennie, jest to wybór na najbliższe kilka lub kilkanaście lat, dlatego warto taką decyzję odpowiednio przemyśleć i zaplanować. Warto zainwestować odpowiednio większą kwotę w materac, tym bardziej jeśli zależy ci nie tylko na wygodzie, ale także na zdrowiu. Tanie materace można kupować dla dzieci czy nastolatków, bo młody organizm jest silny i szybko się regeneruje. Jednak człowiek dorosły, pracujący, mający codziennie mnóstwo obowiązków związanych z pracą czy życiem rodzinnym, z pewnością potrafi bardziej docenić odpoczynek i kojący sen.

Dlatego warto odpowiednio dobrze dopasować materac, czyli rodzaj materiałów zastosowanych do produkcji. Najpopularniejsze są materace ze sprężynami, materace z pianki czy materace lateksowe. Często w jednym materacu znajdziemy kilka różnych materiałów, co pozwala osiągnąć efekt lepszego dopasowania materaca do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Jakich błędów uniknąć podczas kupowania materaca?

Wiele osób myśli, że najważniejszy wybór to ten między materacem twardym a miękkim. To dość popularny błąd, bo twardość dobieramy przede wszystkim do wagi, wzrostu i budowy ciała, a dopiero potem do osobistych preferencji. Oczywiście każdy z nas ma inne odczucie twardości i ten sam materac może być diametralnie różnie odbierany przez dwie osoby nawet o podobnym wzroście i wadze. Generalnie można założyć, że dla osób cięższych poleca się raczej twardsze materace, a osobom drobnym i lekkim zwykle przyjemnie śpi się na bardziej miękkich materacach, bo przy małym nacisku łatwiej jest się zatopić ciału w powierzchni materaca, co sprawia, że ciało czuje się zrelaksowane, znika stopniowo napięcie nagromadzone w mięśniach przez cały dzień i organizm przygotowuje się do odpoczynku.

Klienci zdecydowanie częściej wybierają materace zbyt twarde niż zbyt miękkie, to często również efekt tego, że kierujemy się zdaniem rodziny i znajomych, a nie specjalisty. W sklepach z materacami często bywa tak, że przychodzi klient, który z góry na początku określa, że szuka twardego materaca. Spał na takim całe życie i nie wyobraża sobie, że materac mógłby być bardziej miękki. Co ważne, “bardziej miękki” nie oznacza równocześnie “miękki”. Twardość materaca powinna być dopasowana indywidualnie do danej osoby, gdzie bierzemy pod uwagę przede wszystkim wagę, wzrost i budowę ciała, ale to nie wszystko. Znaczenie mają też wcześniejsze doświadczenia z materacami do spania, nawyki, problemy zdrowotne czy nawet wybór ulubionej pozycji do spania – osoby śpiące na plecach częściej wybierają materace sprężynowe, które są nieco twardsze i sztywniejsze. Natomiast do spania na boku częściej wygodny okazuje się materac piankowy czy lateksowy, bo jego elastyczna struktura lepiej współgra z naturalnymi krzywiznami ciała takimi jak barki czy biodra.

Co wpływa na cenę materaca?

W sklepach stacjonarnych i internetowych oferujących na sprzedaż materace i artykuły do spania wybór jest dziś wręcz ogromny. Najtańsze materace można kupić nawet poniżej tysiąca złotych, jednak jakość takiego produktu może być wątpliwa, choć wiele zależy od zastosowanych materiałów, bo to właśnie one najbardziej wpływają na cenę materaca. Jak to wygląda w praktyce i co jeszcze innego ma wpływ na cenę?

Materiały

Wypełnienie materaca, czyli to, co stanowi podstawę jego budowy i decyduje o jego właściwościach. Najczęściej znajdziemy materace z wypełnieniem sprężynowym (kieszeniowym), piankowym czy lateksowym. Często w jednym modelu materaca znajdziemy co najmniej dwa różne rodzaje materiałów lub nawet więcej. Takie materace często są nazywane hybrydowymi, ze względu na rodzaj działania. Najtańsze materiały to niskiej trwałości surowce naturalne, podlegające najszybszemu naturalnemu zużywaniu się jak płyta kokosowa, trawa morska, z syntetycznych materiałów niską trwałość mają sprężyny bonellowe starej generacji, pianka poliuretanowa czy podkład filcowy. Zdecydowanie droższe są pianki oraz lateks, a zwłaszcza lateks naturalny, który ma jednak żywotność prawie dwukrotnie wyższą od wszystkich pozostałych materiałów i jest produktem w 100% naturalnym i ekologicznym.

Miejsce produkcji

Mamy w Polsce naprawdę dobrych producentów materacy jak choćby wspomniana marka M&K Foam Koło z Wielkopolski. Są firmy obecne na rynku od wielu lat, które mają ogromne doświadczenie w produkcji materacy do spania. Materace Koło to ponadczasowa jakość, a klienci cenią producenta przede wszystkim za nieoszczędzanie na materiałach kosztem rezygnacji z marketingu. Firma nie ma reklam w telewizji, ale za to jak mało który producent zawsze udostępnia wszystkie parametry techniczne oraz informację o zastosowanych materiałach. To materace na lata, na których śpią całe rodziny.

Warto wybierać materace polskiej produkcji, które często są dużo lepsze pod względem jakości i wykonania niż materace produkowane za granicą dla klienta międzynarodowego. Poza tym kupując polskie produkty, wspiera się także polskie firmy i krajową gospodarkę, co dla niektórych osób może być dodatkowym argumentem, zwłaszcza w czasach, gdy tyle słyszy się o ochronie miejsc pracy i krajowej gospodarki przez zagranicznym kapitałem.

Wielkość materaca

Duży materac to więcej materiałów potrzebnych do jego wykonania, a jest to czynnik, który w największym stopniu wpływa na końcową cenę produktu. Rozmiar materaca to jednak nie tylko długość i szerokość, ale także jego wysokość, czyli grubość. Można znaleźć materace liczące zaledwie kilkanaście centymetrów, jak i naprawdę wysokie materace o grubości ponad 20 cm. Każdy ma nieco inną specyfikę.

Budowa materaca

Konstrukcja materaca zależy od zastosowanych materiałów oraz samej ilości tych surowców. Im więcej materiału, np. im wyższy czy większy materac, tym więcej materiałów potrzeba do jego wykonania, a co za tym idzie wyższa cena końcowa materaca. Warto jednak pamiętać, że wyższe czy większe materace często oferują większy komfort np. ułatwiając poranne wstawanie z niskiej wysokości.

Magazynowanie

Duże firmy działające na masową skalę często mogą sobie pozwolić na wynajem ogromnym hal magazynowych, gdzie gotowe materace czekają na klienta często nawet kilka lat. Nie ma jednak nigdy gwarancji, w jaki sposób jest przechowywany taki materac, czy nie grozi mu wilgoć, pleśń czy grzyb, a trzeba pamiętać, że jeśli takie zmiany zaczną się w wypełnieniu materaca to ciężko będzie nam zdać sobie z tego sprawę. Mniejsze firmy i oficjalni dystrybutorzy częściej oferują materace nowe, wprost z fabryki. Trzeba wówczas trochę poczekać na materac (5-14 dni zazwyczaj) a i cena takiego materaca może być wyższa, jednak kupując go masz pewność, że jest to produkt nowy, dosłownie co wykonany.

Pokrowiec

Dobry producent materacy zawsze zwraca uwagę na rodzaj pokrowca. Czasami mamy możliwość wybrać coś spośród aż kilku rodzajów pokrowców. Są pokrowce wykonane z bawełny, ale niekiedy znajdziemy też funkcjonalne dodatki jak choćby jony srebra, dodatek prozdrowotnego aloesu czy olejku rycynowego. To wszystko wpływa na cenę materaca, ale dobry sprzedawca pomoże bez problemu dopasować pokrowiec do rodzaju materaca i twoich indywidualnych potrzeb.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *