Jak ułatwić sobie wybór odpowiedniego łóżka do sypialni?

W przypadku sypialni najważniejszą kwestią jest stworzenie optymalnych warunków do snu. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego łóżka, co wbrew pozorom nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Kluczowe jest oczywiście dostosowanie właściwego materaca, ale stelaż łóżka także ma spore znaczenie. Wszystko to trzeba mieć na uwadze, jeśli chce się znaleźć mebel funkcjonalny, o satysfakcjonujących walorach użytkowych i estetycznych.

Co jest istotne przy wyborze łóżka? Długość i szerokość mebla

Wybór łóżka do sypialni należy zacząć od określenia długości i szerokości mebla. Każdy potrzebuje odpowiednią ilość wolnej przestrzeni podczas nocnego wypoczynku. Na szczęście można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o dostępne rozmiary. Z tych standardowych wymienić można łóżka 200×200 cm, 180×200 cm, 160×200 cm i 140×200 cm. Są to wymiary łóżek do sypialni dla dwojga. Z kolei modele jednoosobowe dostępne są w wymiarach 80/90/100/120×200 cm. Najczęściej kupowanymi modelami są łóżka o wymiarach 160 i 180 na 200 cm. Wysokie osoby potrzebują łóżek 200×200 cm. Jeśli ktoś ma ponad 190 cm wzrostu, może zdecydować się na mebel na wymiar, czyli na łóżko o długości 210 czy nawet 220 cm.

A co z wysokością i zagłówkiem?

Przy wyborze łóżka należy mieć na uwadze jego wysokość. Preferowaną wysokością jest od co najmniej 30 do 40 cm. W sprzedaży dostępne są też modele niższe lub wyższe. Materac nie powinien znajdować się zbyt blisko podłogi, gdyż zmniejsza to cyrkulację powietrza i zwiększa się kontakt z zanieczyszczeniami, alergenami. Dobrym wyborem są łóżka sypialniane, których wysokość wynosi najczęściej powyżej 40 cm. Zasada jest taka, że łatwiej wstaje się z łóżka wyższego niż tego niższego. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób mających różnego typu problemy z poruszaniem się. Kolejną kwestią jest zagłówek, który powinien być dobrze dobrany, jeśli ma zapewniać komfort użytkowania. Zagłówek musi gwarantować stabilne podparcie. Najlepiej zdecydować się na taki regulowany. Polecane są modele miękkie, tapicerowane.

Artykuł powstał we współpracy z https://expertsnu.pl/s/32/lozka-200×200

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *