Butelki plastikowe zaśmiecają planetę. Jak temu zapobiec?

Zanieczyszczenie plastikiem to jedno z najpoważniejszych zagrożeń i problemów cywilizacyjnych naszych czasów. Zalega on w morzach i oceanach, glebach, obecny jest też w powietrzu. Znaczną część zanieczyszczeń stanowią butelki plastikowe. Możemy się ich jednak łatwo pozbyć z naszego najbliższego otoczenia.

Butelki plastikowe są dziś powszechnie stosowane. Napełnia się je wodą mineralną lub źródlaną, następnie pakuje w zgrzewki i rozwozi setki kilometrów dalej – do sklepów i supermarketów. Są łatwe i tanie w produkcji. Niestety, nie tylko produkuje się je szybko. Służą nam także relatywnie przez krótki okres biorąc pod uwagę czas ich rozkładu w środowisku naturalnym – a jest to… od kilkuset do tysiąca lat! Niestety, tylko w nieznacznym stopniu trafiają do recyklingu, co jeszcze pogarsza sytuację.

Plastik a ekologia

Drobinki plastiku obecne są w głębinach oceanicznych, na szczytach górskich i pustyniach. Znajdują się też w organizmach żywych, np. ryb, przez co trafiają na nasze talerze. Szacuje się, że w morzach i oceanach znajduje się ponad 150 milionów ton plastiku. Zabija on zwierzęta, ogranicza populację ławic ryb i innych stworzeń morskich, powoduje masowe wymieranie gatunków. Możemy jednak znacząco ograniczyć zużycie plastiku, zwłaszcza plastikowych butelek.

Jak pozbyć się butelek plastikowych? Wypróbuj filtrów do wody!

Istnieje prosty, wygodny i tani sposób na zrezygnowanie z wody butelkowanej i zastąpienie jej smaczną, zdrową wodą filtrowaną. Do dyspozycji mamy m.in. dzbanki filtrujące, filtry przepływowe i, gdy wychodzimy na zewnątrz, butelki filtrujące.

Filtry usuwają związki chloru, a co za tym idzie – poprawiają zapach i smak wody oraz potraw przyrządzanych na jej bazie. Filtrują także drobne zanieczyszczenia mechaniczne, a także pestycydy i metale ciężkie. Dzięki filtrom przepływowym mamy dostęp do smacznej wody prosto z kranu – wystarczy, że podstawimy pod niego szklankę! Nie musimy wychodzić specjalnie do sklepu, dźwigać zgrzewek wody do domu ani płacić za nią coraz większych kwot – zwłaszcza w czasie inflacji. Co więcej, filtry przepływowe można połączyć z baterią trójdrożną. Pozwala ona wydłużyć żywotność filtra, ponieważ korzystamy z niego tylko wtedy, gdy go potrzebujemy. W przeciwnym razie możemy odkręcić zwykłą wodę wodociągową. Dzbanki filtrujące dostępne są w różnych kolorach i różnych pojemnościach. Szklane i plastikowe. Mogą być w kolorze np. stalowym, miętowym, makowym czy limonkowym. Szeroki wybór dzbanków z filtrem znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *