Czasowniki modalne – czemu są tak ważne w języku angielskim?

Czasowniki modalne to jedno z najważniejszych zagadnień gramatycznych w języku angielskim. Mimo że samo pojęcie może wydawać się niejasne, to nauka tych czasowników nie powinna przysporzyć problemów. Dowiedz się więcej na temat czasowników modalnych i poznaj sposób, by skutecznie się ich nauczyć.

Rola angielskich czasowników modalnych

Czasowniki modalne pojawiają się bardzo często w angielskich konwersacjach i są obecne w wielu odmiennych sytuacjach. Z ich pomocą można powiedzieć o umiejętnościach, poprosić o pozwolenie czy też poinformować o jakiejś ewentualności. Czasownik modalny pomoże przekazać również informację o tym, że nie ma możliwości wykonania jakiejś czynności czy wręcz posłuży, by zabronić komuś jej wykonania. Z pomocą czasownika modalnego możesz również uprzejmie poprosić o pomoc, rozkazać komuś zrobienie czegoś czy poinformować, że coś musi być wykonane. Wreszcie, używając czasowników modalnych, możesz udzielać rad i wystąpić z propozycją lub zapraszać.

Czasowniki modalne nie są skomplikowane w użyciu. Nie musisz ich odmieniać czy dodawać do nich różnych końcówek. Proste zasady gramatyczne pozwolą z łatwością je zapamiętać i stosować w praktyce. Poznaj praktyczny przewodnik po czasownikach modalnych i dowiedz się wszystkiego, co potrzebne, by używać ich w komunikacji: https://szybkanauka.pro/czasowniki-modalne-angielski/.

Najważniejsze czasowniki modalne

Wiesz już, że czasowniki modalne są użyteczne w angielskich konwersacjach i nie towarzyszą im skomplikowane reguły gramatyczne. Oto czasowniki modalne, które przydadzą Ci się w tworzeniu zdań w języku angielskim i z pewnością docenisz ich użyteczność.

Bardzo popularnym czasownikiem modalnym jest „can”, a także „could” oraz „be able to”. Wszystkie służą do opowiadania o swoich umiejętnościach. Jeśli chcesz powiedzieć o tym, że jest możliwe wykonanie jakiejś czynności, to użyj czasownika „might”, „may”, wspomnianego wcześniej „can” lub „could”. „May”, „can”, „might” oraz „could” w innym kontekście mogą posłużyć Ci również w sytuacji, gdy chcesz poprosić o pozwolenie, np. „May I ask you a question?” („Czy mogę zadać Ci pytanie?”).

Czasownik „can’t” przyda Ci się w momencie, gdy chcesz poinformować o braku możliwości wykonania jakiejś czynności lub masz zamiar zabronić komuś robienia czegoś. Jeśli chcesz zabronić czegoś, przydatne okażą się także „may not”, „must not” oraz „not to be able to”. Jeśli chcesz użyć rozkazu, to wykorzystaj czasownik modalny „must”, „should” lub „ought to”.

Przy użyciu czasowników modalnych możesz też zastosować miękki przekaz. Gdy chcesz poprosić kogoś o coś w grzecznej formie, to użyj „may”, „might”, „can”, „could”, „will” lub „would”. „Will” lub „would” posłużą Ci też do zaproszenia kogoś, by coś zrobił. Z kolei czasowniki „ought to” lub „should” okażą się przydatne w momencie, gdy chcesz udzielić porady.

Jak tworzyć zdania z zastosowaniem czasowników modalnych?

Tak jak było to wspomniane wcześniej – czasowniki modalne to obszerna grupa, ale stosowanie ich w zdaniach nie powinno nastręczać trudności. Czasowniki modalne prezentowane są zawsze w bezokoliczniku, co znaczy, że nie musisz się uczyć dodatkowych form. Dla przykładu: jeśli chcesz powiedzieć, że potrafisz bardzo szybko biegać, użyj konstrukcji „I can run very fast”. W zaprezentowanym przykładzie zarówno czasownik modalny „can”, jak i czasownik główny „run”, następują jeden po drugim w formie bezokolicznika.

Czasowniki modalne nie zmieniają się ze względu na osoby. Czyli, gdy chcesz powiedzieć o bieganiu na długie dystanse, to użyjesz konstrukcji He/they/I can run long distances. Przy czasownikach modalnych nie ma potrzeby dodawania słówka „to”, nie przybierają też końcówek „ing” czy „ed”. Pamiętaj również, że w jednym zdaniu możesz umieścić tylko jeden czasownik modalny.

Obejrzyj video, w którym uzyskasz więcej praktycznych wskazówek na temat czasowników modalnych: https://youtu.be/vQQCEx2cNrE. Przekonaj się, jak przydatne są w codziennej mowie i jak niewiele trzeba, by zacząć ich używać.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.