Wszystko, co musisz wiedzieć o siedzeniach pneumatycznych do traktora

Osoby wykonujące pracę fizyczną są szczególnie narażone na dolegliwości bólowe ze strony pleców i kręgosłupa. Powodów tego jest wiele, chociaż głównym czynnikiem są trudne warunki i nieodpowiednia pozycja podczas wielogodzinnego wypełniania obowiązków. Rolnicy są szczególnie narażeni na problemy z kręgosłupem. Spędzają wiele godzin w traktorach, często garbiąc się na niewygodnych siedzeniach. Są przy tym narażeni na wibracje i drgania ze względu na nierówną powierzchnię. Dlatego też rozsądnym rozwiązaniem może okazać się montaż siedzenia pneumatycznego w traktorze. W dalszej części naszego artykułu dowiesz się, jakie są jego zalety i ile kosztuje takie siedzenie.

Dlaczego warto wyposażyć ciągnik w siedzenie pneumatyczne?

Siedzenie pneumatyczne do traktora gwarantuje dwie, bardzo istotne rzeczy. Pierwszą z nich jest komfort pracy. Każde dobrej jakości siedzenie do ciągnika zaprojektowane jest w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić rolnikom ciężką pracę. Istotne jest przy tym, aby pozwalało na łatwe dostosowanie do indywidualnych upodobań i sylwetki. Siedzenia pneumatyczne można ustawić na wybraną wagę i wysokość. Posiadają także regulację podłokietników. Można w nich dostosować poziom odchylenia oparcia oraz przesuwać przód-tył, a w niektórych modelach także w prawo i w lewo.

Drugą rzeczą gwarantowaną przez siedzenie pneumatyczne do traktora jest zapobieganie urazom kręgosłupa podczas pracy. W jaki sposób? Przede wszystkim, amortyzują one uderzenia pleców o oparcie podczas podskakiwania na nierównym gruncie. Oprócz tego wszystkie wymienione wcześniej opcje regulacji siedzenia pozwalają dostosować go w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko występowania dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa.

Ile kosztuje siedzenie pneumatyczne do ciągnika?

Pomimo szeregu zalet, siedzenia pneumatyczne do traktora posiadają jedną, choć istotną wadę. Są nieco droższe niż siedzenia mechaniczne. Uśredniając, decydując się na siedzenie pneumatyczne, należy liczyć się z dopłatą rzędu kilku-kilku tysięcy. Ile tak dokładnie kosztują? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli siedzeń pneumatycznych do Ursusa. Tak naprawdę ostateczny koszt zależy od opcji wyposażenia, na które zdecyduje się rolnik. 

Dolna granica cenowa naprawdę dobrej jakości siedzeń pneumatycznych do ciągników to ok. 2 800 zł. Są to jednak produkty o naprawdę dużej liczbie funkcji i opcji regulacji. Jeżeli posiada się odpowiednie środki, można jednak zwrócić uwagę na nieco droższe modele, a więc w przedziale od 3 000 zł do 5 000 zł. Oczywiście górna granica jest o wiele wyższa. Zasada przy kupowania siedzenia do ciągnika jest prosta — im droższe jest siedzenie, tym prawdopodobniej będzie wygodniejsze i lepiej będzie chronić kręgosłup podczas pracy. 

Firmy, na które warto zwrócić uwagę, chcąc kupić siedzenie do ciągnika pneumatyczne, to między innymi: AGTECH, GRANIT i GRAMMER. Szeroką ofertę produktów od tych producentów można znaleźć w internetowym sklepie rolniczym.