Broń czarnoprochowa – podstawowe informacje

Nie od dziś wiadomo, że miłośnicy broni i strzelectwa mają dość ograniczone możliwości w naszym kraju. O wolności podobnej do tej obecnej w Stanach Zjednoczonych możemy tylko pomarzyć, a ilość strzelnic jest dość ograniczona. Czy oznacza to, że posiadanie broni oznacza zmaganie się z niezwykle skomplikowanymi procedurami zdobywania pozwolenia? Nie musi tak być, ponieważ istnieje jeszcze broń czarnoprochowa. Czym ona jest, jak działa i jakie są zasady jej kupowania?

Czym jest broń czarnoprochowa?

Od czego powinno się zacząć zdobywanie informacji w zakresie broni czarnoprochowej? Przede wszystkim na początku trzeba się dowiedzieć, czym ona tak właściwie jest. Dopiero po uzyskaniu tej wiedzy można będzie przejść dalej i poszukać informacji na temat sposobu jej działania czy też możliwości pozyskania.
Jak można się łatwo domyślić, broń tego rodzaju tym różni się od klasycznego pistoletu, że do swojego działania wykorzystuje czarny proch. Może to więc być rewolwer, strzelba, pistolet czy też karabin. Wspólną ich cechą jest to, że muszą być ładowane od przodu. Oznacza to, że od strony lufy należy umieścić pocisk, przybitkę i proch.

Jak działa broń czarnoprochowa?

Skoro już wiadomo, czym jest broń czarnoprochowa, warto się teraz dowiedzieć, jak konkretnie ona działa. Wiele osób wie, jak działa klasyczny pistolet, lecz czarnoprochowce nadal skrywają dużo tajemnic. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Jak się okazuje, broń tego rodzaju to niezwykle stary wynalazek i jest jednym z pierwszych rodzajów broni palnej używanej przez ludzkość. Zasada działania jest w tym wypadku niezwykle prosta — wystrzelenie pocisku następuje w wyniku gwałtownego spalenia czarnego prochu. Gazy powstające podczas spalania znajdują ujście przez lufę, pociągając za sobą umieszczoną w niej kulę. Powoduje to, że kula przejmuje część wyzwolonej energii i zostaje wystrzelona z lufy na dużą odległość z ogromną prędkością.

Czy broń czarnoprochowa jest legalna?

Jak można się łatwo domyślić, w tej chwili wiele osób zastanawia się nad tym, czy taka broń jest legalna. W końcu mowa tu o pistoletach lub strzelbach, które z całą pewnością są śmiercionośne, czyli wystrzelone przez nie pociski mogą kogoś zabić lub też bardzo poważnie zranić. Czy każdy może kupić taką broń i jak to wygląda od strony prawnej?
W ustawie o broni i amunicji znaleźć można zapis o treści: „Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni”.
Co to konkretnie oznacza? Jeśli ma się do czynienia z bronią, która ładowana jest od przodu lub od tyłu nie trzeba posiadać pozwolenia, aby ją zakupić. A taką właśnie definicję spełnia broń czarnoprochowa. Jedynym czynnikiem wpływającym na możliwość zakupu jest wiek danej osoby. Trzeba bowiem mieć do tego ukończone 18 lat.
Co to wszystko oznacza? Jak się okazuje, w pewnym stopniu można poczuć się jak w USA, ponieważ można udać się do licencjonowanego i koncesjonowanego sklepu i wyjść ze sklepu z całkowicie sprawną i zdolną do zabijania bronią. Będzie to zupełnie legalne i zgodne z obowiązującym prawem.
Nieco inaczej wygląda to jednak w przypadku chęci zakupu prochu. W tym wypadu niezbędne będzie wyrobienie Europejskiej Karty Broni. Dopiero po zdobyciu takiego dokumentu legalne stanie się nabywanie prochu, który jak wiadomo jest niezbędny do działania takiej broni. Dodatkowo korzyścią jest to, że posiadacz takiej karty będzie mógł kupować proch za granicą w krajach Unii Europejskiej.

Czy można nosić przy sobie broń czarnoprochową?

Jak więc widać, kupienie broni czarnoprochowej nie jest specjalnie trudne. Warto się teraz dowiedzieć jak wygląda kwestia jej przenoszenia. Czy można ją mieć przy sobie na ulicy?
Jak się okazuje, nie jest to do końca zalecane, ponieważ proch jest wysoce niestabilną substancją. Jeśli będzie się nosiło przy sobie nienaładowany pistolet, wtedy nie powinno być z tym żadnych problemów. Naładowany stwarza jednak ogromne ryzyko. Nie tylko dla posiadacza, lecz również dla otoczenia. Broń może bowiem w każdej chwili wypalić, generując przy tym ogromne zagrożenie dla wielu ludzi.

Kolekcjonowanie broni czarnoprochowej

Wiele osób kupuje broń tego rodzaju, żeby ominąć trudności związane ze zdobyciem pozwolenia na nowoczesną wersję. Spora grupa właścicieli takich pistoletów nie myśli o ich używaniu czy też wykorzystywaniu w samoobronie, lecz chce je tylko kolekcjonować. Są to pistolety i strzelby niezwykle atrakcyjne wizualnie, które mogą być replikami kultowych modeli broni.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.