Czy to reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest powszechną, przewlekłą chorobą autoimmunologiczną o wysokiej zachorowalności i śmiertelności. Częstość występowania RA wynosi około 1 procent na całym świecie, z wyższymi wskaźnikami wśród rdzennych Amerykanów i niższymi wskaźnikami w Azji i Afryce. Na tę chorobę cierpi dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn, a średni wiek osób dotkniętych tą chorobą wynosi 66 lat (współczynnik zapadania na tą chorobę wzrasta od 40 roku życia i spada po 70 roku życia). W ostatnich latach wzrosła średnia wieku i nastąpił niewielki spadek chorobowości.

Chorobie towarzyszy przewlekły ból i upośledzenie czynnościowe (w konsekwencji utrata produktywności i niepełnosprawność) spowodowane różnym stopniem zniszczenia stawów – do niedawna uważane za nieubłaganą konsekwencję choroby.

Jakie są kryteria diagnozowania reumatoidalnego zapalenia stawów? Co pacjenci powinni wiedzieć

Wczesne rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów daje pacjentowi większą szansę na rozpoczęcie leczenia i zapobieganie poważniejszym uszkodzeniom stawów. Może również pozwolić pacjentowi na osiągnięcie dłuższych okresów remisji.

Jednak wczesne zdiagnozowanie choroby może być trudne — niektóre objawy RZS przypominają objawy innych stanów, takich jak dna moczanowa, choroba zwyrodnieniowa stawów lub toczeń. Testy mogą nie wykazywać uszkodzeń RZS we wczesnych stadiach.

Większość ludzi odwiedza swojego lekarza pierwszego kontaktu z objawami. Jeśli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej podejrzewa RZS, zazwyczaj kieruje pacjenta do reumatologa. Reumatolog to lekarz specjalizujący się w RZS i innych rodzajach zapalenia stawów i chorobach autoimmunologicznych.

Czas potrzebny do zdiagnozowania RZS zależy od tego, ile badań potrzebuje lekarz, aby potwierdzić diagnozę i jak długo trwa te badania, aby zwrócić wyniki. Każdy pacjent jest inny.

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów
Książka do kupienia na stronie –
http://tylkorelaks.pl/42-jak-leczyc-reumatoidalne-zapalenie-stawow-9788379002375.html
Jak leczyć osteoporozę. Poradnik dla chorych.
Książka do kupienia na stronie –
http://tylkorelaks.pl/588-jak-leczyc-osteoporoze-9788379006656.html
Koniec zapaleń stawów
Książka dostępna w sprzedaży –
https://tylkorelaks.pl/956-koniec-zapalen-stawow-9788395958908.html

Dr Jarosław Niebrzydowski to doświadczony lekarz reumatolog specjalizujący się w chorobach układu kostno-stawowego z ponad trzydziestopięcioletnią praktyką w zawodzie. Przez ponad 6 lat pracował w szpitalach uniwersyteckich w Wielkiej Brytanii. Specjalizuje się w leczeniu zapaleń stawów i osteoporozy. Ceniony w Polsce reumatolog wyjaśnia:

Szybkie rozpoznanie choroby jest bardzo ważne. Czas od wystąpienia objawów do rozpoczęcia leczenia w dużej mierze decyduje o całym dalszym życiu chorego. Najlepsze efekty osiągamy, gdy leczenie rozpoczynamy jak najszybciej. 

Najczęstsze objawy:

 • Ból i obrzęk stawów
 • Tkliwość uciskowa stawów
 • Sztywność poranna stawów
 • Zazwyczaj w rozwiniętej chorobie stawy są zajęte symetryczne
 • Zmęczenie, depresja, drażliwość
 • Niedokrwistość
 • Objawy grypopodobne, jak ogólnie złe samopoczucie, uczucie gorąca, poty

Rzadsze objawy:

 • Utrata wagi ciała
 • Objawy oczne
 • Guzki reumatoidalne
 • Zapalenie w innych częściach ciała

Na początku choroby w/w objawy mogą pojawiać się i znikać lub być słabo nasilone. Wszystkie charakterystyczne objawy pojawiają się zazwyczaj później i w zależności od nasilenia choroby może to trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Potwierdzanie diagnozy

Aby potwierdzić diagnozę reumatoidalnego zapalenia stawów, lekarz przeprowadzi badanie fizykalne i zapyta o historię medyczną pacjenta. Następnie lekarz zleci badania laboratoryjne i obrazowe w celu potwierdzenia wyników badania fizykalnego.

Badanie lekarskie

Podczas badania fizykalnego lekarz sprawdzi stawy pod kątem obrzęku i bólu. Te objawy w RZS objawiają się tkliwością, zaczerwienieniem i ciepłem w dotkniętych chorobą stawach i zwykle trwają dłużej niż sześć tygodni.

RZS zazwyczaj atakuje mniejsze stawy po obu stronach ciała — najczęściej nadgarstki, dłonie i stopy. U niektórych osób wpływa również na ramiona, łokcie, kostki, biodra i kolana. Osoby z RZS mają objawy w wielu stawach. Cechą charakterystyczną RZS jest sztywność poranna, która utrzymuje się przez ponad 30 minut.

Ponieważ RZS jest chorobą autoimmunologiczną, może również powodować objawy ogólnoustrojowe, takie jak stany podgorączkowe i zmęczenie. Wpływa również na płuca, oczy, serce, naczynia krwionośne i skórę.

Badanie fizykalne i wywiad mogą prowadzić do rozpoznania RZS, nawet jeśli wyniki badań krwi są ujemne.

Badania krwi

Podczas wstępnej oceny lekarz zleci również badania krwi. Testy te wyszukują określone przeciwciała i markery stanu zapalnego. Testy te mogą potwierdzić obecność RZS i stopień zaawansowania choroby.

Oprócz badań krwi lekarz może zlecić badania obrazowe. Należą do nich zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny (MRI), tomografia komputerowa (CT) i ultradźwięki. Testy te wykażą lekarzowi wszelkie uszkodzenia stawu, chrząstki lub innych uszkodzeń i stanów zapalnych tkanki. Testy te pokażą również wszelkie guzki kostne.

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów
Książka do kupienia na stronie –
http://tylkorelaks.pl/42-jak-leczyc-reumatoidalne-zapalenie-stawow-9788379002375.html
Jak leczyć osteoporozę. Poradnik dla chorych.
Książka do kupienia na stronie –
http://tylkorelaks.pl/588-jak-leczyc-osteoporoze-9788379006656.html
Koniec zapaleń stawów
Książka dostępna w sprzedaży –
https://tylkorelaks.pl/956-koniec-zapalen-stawow-9788395958908.html

Aby choroba wystąpiła muszą zaistnieć do tego odpowiednie warunki. Pierwszym jest pewna skłonność genetyczna. Obecnie uważamy, że jest to zaburzenie w układzie immunologicznym, który popełnia błędy w rozpoznawaniu swoich i obcych antygenów. Do rozwoju choroby potrzebny jest dodatkowy czynnik w postaci infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej. Gdy dochodzi do infekcji organizm produkuje przeciwciała i uaktywnia różne komórki obronne, które zwalczają obce antygeny i organizm zdrowieje. Czasem widzimy chorych, u których choroba wystąpiła po silnym urazie lub operacji, a także po wstrząsie psychicznym.

W przypadku osób z pewnymi zaburzeniami w układzie immunologicznym (odpornościowym) dochodzi do przewlekłej reakcji gdy organizm na skutek pomyłki rozpoznaje antygeny na swoich komórkach jako obce. Tak więc większość ludzi z taką samą infekcją zdrowieje, a u nielicznych rozwija się przewlekła choroba, jaką jest RZS. Jest to najczęstsza choroba zapalna stawów. Ponieważ proces chorobowy jest przewlekły, leczenie trwa długo. Wielu chorych nawet po opanowaniu choroby musi przyjmować leki przez długi okres czasu.

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów
Książka do kupienia na stronie –
http://tylkorelaks.pl/42-jak-leczyc-reumatoidalne-zapalenie-stawow-9788379002375.html

Badania naukowe dowodzą, że im szybciej zaczniemy leczyć tę chorobę, tym lepsze osiągamy rezultaty. Ku mojemu zdziwieniu, wielu chorych, których zacząłem leczyć po powrocie do kraju uzyskało szybko remisję choroby, pomimo braku lub niedostatecznego leczenia przez kilka lat. Większość z nich nie przyjmowała odpowiedniej dawki leku leczącego lub nie mieli go wcale. Zamiast tego otrzymywali sterydy i leki przeciwbólowe oraz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *