Buty dla dzieci – czym się kierować podczas wyboru obuwia dziecięcego?

Obuwie dziecięce powinno być nie tylko modne, ale przede wszystkim doskonale dopasowane do stopy malucha. Wygodne buty to podstawa, która zapewni komfort podczas spacerów czy długiej zabawy. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając buty dla dzieci!

Czym się kierować, wybierając buty dla dzieci?

Buty dziecięce są zazwyczaj niezwykle urokliwe, jednak wielu rodziców popełnia błąd, wybierając je wyłącznie na podstawie wyglądu. Szczególnie dla małych stópek, idealnie dopasowane obuwie jest zdecydowanym priorytetem, gdyż pozwoli na właściwy rozwój stóp dziecka. Chociaż najzdrowsze jest chodzenie boso, to warto wspomnieć, że nie zawsze zasada ta ma zastosowanie w codzienności dziecka. Dobrze dopasowane buty są niezwykle ważnym elementem zwłaszcza wtedy, gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić. Na twardym podłożu niezbędna jest bowiem odpowiednia amortyzacja, która między innymi ochroni stawy przed ewentualnymi urazami. Na pierwsze zakupy do sklepu z obuwiem dziecięcym warto więc wybrać się już wtedy, gdy maluch zaczyna samodzielnie stawiać pierwsze kroki.

Niezależnie od wieku dziecka, buciki powinny mieć wyprofilowaną podeszwę oraz wkładkę wewnętrzną, zapewniającą komfort podczas ich użytkowania. Należy również dobrze dobrać ich rozmiar, aby nie były ani za ciasne, ani zbyt luźne. Najlepsze buty dla dzieci muszą być doskonale dopasowane do stopy malucha, gdyż wyłącznie wtedy będą wygodne i umożliwią stopom warunki do prawidłowego rozwoju.

Elastyczna podeszwa i oddychający materiał

Najlepsze buty dla dzieci, niezależnie od tego, czy są to sandałki, kozaki czy półbuty, powinny charakteryzować się elastyczną podeszwą. Obuwie musi dobrze współpracować ze stopami dziecka, co zapewni mu komfort podczas wielogodzinnych spacerów oraz zabawy na świeżym powietrzu. Ponieważ każda stopa jest inna, warto przed zakupem pierwszej pary upewnić się u specjalisty, czy koniecznością nie będzie obuwie specjalistyczne, z odpowiednio wyprofilowaną wkładką. Dobrym pomysłem jest także obuwie profilaktyczne, które nie leczy istniejących deformacji, jednak zapewnia odpowiednie wsparcie stopom, skutecznie zapobiegając ich powstawaniu.

Ważny jest również materiał, z jakiego wykonane jest obuwie dla malucha. Wybierz buty z oddychającego materiału, które będą w stanie zapewnić dziecku komfort niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Warto postawić między innymi na obuwie ze skóry naturalnej, w których stopa dziecka będzie swobodnie oddychać. Ich miękka struktura umożliwi wygodne poruszanie się, zaś wzmocnienie w okolicy pięty zapewni stopom odpowiednią stabilność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *