Jak planować wartościowy i rozwijający czas z dzieckiem?

Sposób spędzania czasu z własnym dzieckiem ma bardzo duże znaczenie dla jego wielostronnego rozwoju. Przede wszystkim najważniejsze jest poświęcanie swojej pełnej uwagi dziecku, które dzięki temu czuje się kochane, ważne i akceptowane.

Ważne jest jednak również organizowanie ciekawych zabaw, dopasowując je do potrzeb oraz możliwości dziecka. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, lecz z pewnością można zaznaczyć pewne okresy, gdy rozwijają się konkretne zdolności i kompetencje. Ważna jest również różnorodność zabaw i aktywności, dzięki czemu rozwój będzie wielotorowy i pozbawiony szczególnych ograniczeń. Zwłaszcza pierwsze lata życia dziecka są kluczowe dla jego rozwoju i ogromne znaczenie ma muzyka. Piosenki z bajek, zabawy muzyczne i taneczne, a także wspólne śpiewanie przynoszą wiele korzyści rozwojowych.

Muzyka od pierwszych chwil życia

Bardzo wiele mówi się o puszczaniu muzyki jeszcze w trakcie trwania ciąży. Dziecko przyzwyczaja się do dźwięków jeszcze w brzuchu u mamy, a po przyjściu na świat reaguje na znane sobie melodie. Wraz z dorastaniem i rozwojem poznaje różne piosenki z bajek, które wpadają w ucho i stają się tymi ulubionymi. Świetnym pomysłem na wykorzystanie tej sytuacji przez rodziców jest organizowanie zabaw muzycznych z nutami piosenek z bajek. Rodzic, który nauczy się grać na instrumencie ulubione piosenki z bajek swojego dziecka, może wraz z nim śpiewać i świetnie się bawić muzyką. Rozwój muzyczny jest bardzo istotny i warto dziecko uczyć również samej gry na instrumentach. Kilkuletnie dzieci chętnie próbują grać piosenki z bajek i dzięki temu czują motywację do zdobywania kolejnych umiejętności.

Kreatywność i wyobraźnia

Niezwykle ważne jest wspieranie rozwoju kreatywności i wyobraźni twórczej swojego dziecka. Doskonałym sposobem może być granie przez rodzica ulubionych piosenek z bajek dziecka, podczas gdy ono próbuje narysować obrazek kojarzony z melodią. Piosenki z bajek najczęściej mają sprecyzowaną linię melodyczną, która ma również określony nastrój. Zmiana natężenia muzyki i wysokości granych dźwięków może dziecku kojarzyć się w ciekawy sposób, a wyrażenie tego w formie pracy artystycznej rozwinie jego wyobraźnię twórczą oraz kreatywność. Wspomaganie dziecka nie musi oznaczać nudnych zadań lub ćwiczeń wykonywanych z przymusu. Najważniejsza jest świetna zabawa i przedstawianie dziecku propozycji, które zachęcą go do poznawania zupełnie nowych sposobów spędzania czasu. Kompetencje potrzebne w dalszym życiu rozwijane już w dzieciństwie to przede wszystkim odpowiedzialność rodziców oraz opiekunów dziecka.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.