Zalety stosowania agrowłókniny w ogrodnictwie

Uprawa roślin to głównie stwarzanie im najlepszych warunków do wzrostu, nawożenie ich oraz podlewanie. Warto też zadbać o ochronę przed chwastami oraz przed mrozami. Ogrodnicy mają do tego doskonałe narzędzia, jakim są materiałowe osłony roślin. Agrowłóknina skutecznie zmniejsza zachwaszczenie oraz chroni przed wiosennymi przymrozkami. Jakie jeszcze ma zastosowanie to uniwersalne okrycie?

Po co stosuje się osłony?

Osłony to bardzo przydatne rozwiązanie, zarówno na małych powierzchniach uprawnych, jak i w dużych gospodarstwach. Agrowłóknina może być stosowana jako osłona przed wiosennymi, niskimi temperaturami, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój sadzonek i siewek. Materiałem okrywa się też rośliny podczas występowania niektórych niebezpiecznych szkodników. To doskonały sposób na ochronę marchwi przed śmietką marchwianką. Dorosły owad nie może złożyć jaj na zasłoniętej agrowłókniną grządce. Innym powodem, dla którego warto mieć osłony, jest ograniczenie występowania chwastów na rabatach. Wystarczy przykryć materiałem grządki lub rabaty, zrobić dołki i wsadzić do nich sadzonki. Młode rośliny będą rosły zdrowo, a chwasty nie będą stanowić konkurencji.

Jakie są rodzaje agrowłókniny?

Materiał używany w uprawie i w ochronie roślin jest przepuszczalny dla wody, to bardzo ważna cecha, która sprawia, że rośliny mogą pod osłoną oddychać. Zapobiega to rozwojowi chorób grzybowych oraz zwiększa zasobność podłoża w wodę. Agrowłóknina jest odporna na promieniowanie słoneczne, nie odbarwia się oraz nie kruszy. Do jej mocowania można używać specjalnych kołków lub szpilek, co zapobiega porwaniu materiału przez wiatr. Osłony mogą występować w różnym kolorze, czarne są zazwyczaj grubsze i polecane do ściółkowania. Białe agrowłókniny mogą mieć różną grubość i używa się ich głównie do ochrony przed przymrozkami lub przed szkodnikami. Materiał można kupować na metry, co jest dużym uproszczeniem dla ogrodników. Osłony mają też różną szerokość, dzięki temu mogą być używane w wielu uprawach.

Jak agrowłóknina wpływa na wzrost roślin?

Ściółka z agrowłókniny może poprawiać warunki wzrostu roślin uprawnych. Jest to możliwe nie tylko dzięki ograniczeniu zachwaszczenia, ale też poprzez poprawę warunków w strefie korzeniowej. Czarne osłony na przedwiośniu szybciej się nagrzewają, przez co podłoże również ma wyższą temperaturę. Dzięki temu rośliny nie przemarzają i mogą wcześniej zacząć się rozwijać. Osłona poprawia też dostępność wody w glebie, zwiększa wilgotność, co korzystnie wpływa na rośliny.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.