Jak fugować płytki na ścianie?

Samodzielnie kafelkujesz łazienkę lub ścianę w kuchni nad blatem? Jeśli tak, na pewno wiesz że to mozolna praca, wymagająca dużej dokładności i staranności. Twój wysiłek jednak będzie wynagrodzony naprawdę pięknym efektem nowych płytek. Jedna z końcowych czynności, które wieńczą całość prac, to fugowanie płytek.

Co to jest fugowanie płytek na ścianie?

Fugowanie polega na wypełnieniu pustych przestrzeni pomiędzy płytkami przyklejonymi do ściany. Odległości te mogą mieć od 1 do nawet 10 mm szerokości, przy czym najczęściej stosuje się spoiny szerokie na 3 do 5 mm. W jakim celu pozostawia się te wolne przestrzenie? Po to, aby płytki mogły pracować wraz ze zmianą temperatur. Kiedy ta się podnosi, płytki nieznacznie mogą zwiększać swoją objętość. To samo zjawisko pojawia się wówczas, kiedy płytki chłoną wodę z powietrza. Fugowanie odbywa się przy pomocy dedykowanych zapraw z dodatkiem pigmentów – najczęściej są one dopasowane kolorystycznie do koloru płytek, tak aby tworzyć z nimi harmonijną całość. W jaki sposób zatem spoinować płytki na ścianie? Czy to trudne i co będzie nam do tego potrzebne?

Fugowanie płytek krok po kroku

W pierwszej kolejności należy oczyścić spoiny z kleju, który mógł do nich zostać wyciśnięty podczas klejenia płytek. Następnie przygotowujemy sobie zaprawę do fugowania, stosując się do zaleceń producenta. Powinna ona mieć gęstą i gładką konsystencję, dzięki czemu bez większych trudności uda się ją wprowadzić do środka szczelin. Jakimi narzędziami należy się w tym celu posługiwać? Dedykowana paca elastyczna z gąbką, szpachelka, a także czyste i nie rysujące powierzchni szmatki oraz gąbki, którymi będziemy zmywać płytki po fugowaniu. Spoinujemy płytki od dołu do góry, tak aby każda kolejno wykonana warstwa fugi znajdowała oparcie w poprzednio już wykonanej. Fugowanie nie jest skomplikowane. Należy wykonywać krótkie i płynne ruchy, wcierając zaprawę do fugowania do środka szczelin. Im płytki ścienne mają większą grubość, tym więcej fugi wejdzie do szczelin. Należy to robić sprawnie i bez przerw, tak by część fugi nie zaschła w szczelinie. Dla uzyskania odpowiedniej wytrzymałości istotne jest to, aby zaprawę do spoinowania nakładać mokre na mokre. Nie chcesz się bawić w samodzielne fugowanie i wolisz zlecić to specjaliście? Pożyczka pozabankowa, którą możesz wziąć, pozwala opłacić usługi remontowe, tak byś miał pewność że wszystko zostało wykonane jak należy.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *