COVID-19 a reklama leków

W obecnym czasie pandemii COVID-19 bardzo wiele ludzi chce zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed zachorowaniem. Dlatego wiele firm produkujących leki i suplementy diety wykorzystuje pandemię w swojej komunikacji marketingowej. Czy takie działania są zgodne z prawem?

Reklama leków w świetle prawa

Reklamy produktów leczniczych podlegają ścisłym przepisom prawa. W czasie pandemii podmioty odpowiadające za ich reklamę powinny ściśle przestrzegać przepisów prawa.

Reklama produktów leczniczych w Polsce podlega ścisłej kontroli. Podmioty reklamujące leki oraz suplementy diety w czasie pandemii powinny zachować szczególną ostrożność przy tworzeniu reklam. Może okazać się, że treści, które były jeszcze do niedawna dopuszczalne w reklamach obecnie budzą kontrowersje w m.in. UOIKK i Głównym Inspektoracie Farmaceutyki.

Prawo farmaceutyczne w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 roku określa, że „reklama produktu leczniczego nie może wprowadzać w błąd, powinna prezentować produkt leczniczy obiektywnie oraz informować o jego racjonalnym stosowaniu”. Reklama powinna tylko informować o tym, że lek lub suplement diety istnieje i przy jakich dolegliwościach należy go stosować. Głównym celem reklamy jest wywołanie u odbiorców pozytywnych skojarzeń z produktem leczniczym. Jeśli odbiorca jest wprowadzany w błąd, to taka reklama staje się nadużyciem i jest niedozwolona.

Ustawa o nieuczciwej konkurencji

W ustawie o nieuczciwej konkurencji art. 16 ust. 1 znajdują się zapisy, które zabraniają stosowania w reklamie:

  • odwoływania się do ludzkich lęków,
  • żerowania na emocjach – zwłaszcza na strachu,
  • wykorzystywania przesądów,
  • wykorzystywania łatwowierności dzieci,
  • porównywania w nieobiektywny sposób leków lub suplementów diety o podobnym działaniu,

Reklama leków w czasie pandemii

Reklama sugerująca, że lek lub suplement diety może być stosowany do zapobiegania zachorowaniu na COVID-19 musi być zgodna z Charakterystyką Produktu Leczniczego podaną przez producenta oraz w ulotce dla pacjenta. Przekaz reklamowy, który posiada sformułowania lub wizualizację sugerującą, że lek lub suplement diety jest skuteczny w zapobieganiu i leczeniu zakażeń wywołanych przez COVID-19 jest niezgodna z prawem.

Koronawirus, to nie hasło reklamowe

Trwająca prawie rok już pandemia odcisnęła na wszystkich swoje piętno. Każdy, kto tylko może separuje się od innych. Wszyscy żyją w strachu o życie i zdrowie swoje i swoich najbliższych. Codzienne medialne doniesienia o liczbie zachorowań i zgonów wywołują panikę, dlatego coraz więcej osób chce zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed zachorowaniem.

Mając na uwadze fakt, iż żadne leki oraz suplementy diety nie są oficjalnie zalecana do wzmocnienia odporności przed COVID-19, to producenci powinni bardzo dokładnie przyjrzeć się swoim reklamom. Obecnie bardzo ważne jest, aby reklamy miały jasny i precyzyjny przekaz, który nie wywołuje u odbiorców błędnego przekonania, że lek lub suplement diety jest pomocny w leczeniu COVID-19.

 

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.