Uśmiech jak marzenie? Postaw na leczenie ortodontyczne!

Jeśli ktoś myśli, że wystarczy przejść do gabinetu stomatologicznego, założyć aparat ortodontyczny i zdjąć go za kilka miesięcy, mocno się zdziwi. Leczenie ortodontyczne to długotrwały proces składający się z wielu etapów, wymagający odpowiedniego przygotowania. Regularne wizyty kontrolne, a potem jeszcze leczenie retencyjne – wszystko to trwa zwykle dwa lata, co dla niektórych z pewnością wydaje się być mocno uciążliwe. Jeżeli nie chcemy mieć wady zgryzu, ale piękny i zdrowy uśmiech, warto zdecydować się na taki krok i założyć aparat stały, ewentualnie ruchomy.

Sprawdź, jak wygląda leczenie ortodontyczne w kilku krokach

Wszystko zaczyna się od konsultacji ortodontycznej, czyli wywiadu lekarskiego z pacjentem, wykonania odpowiednich badań. Ustalić trzeba potrzeby pacjenta, rodzaj wady zgryzu i stopień zaawansowania nieprawidłowości. Ortodonta przeprowadza badania zewnątrzustne, ocenia symetrię twarzy, pracę stawów skroniowo-żuchwowych. To tylko niektóre z czynności wykonywanych podczas konsultacji ortopedycznej. Do pełnej diagnostyki konieczne okazują się być czasem badania dodatkowe. Chodzi tutaj przykładowo o pantomogram czy cefalogram. Wszystkie zebrane informacje i analizy pozwalają na opracowanie odpowiedniego planu leczenia.

Na kolejnej wizycie pacjentowi zostaje przedstawiona propozycja leczenia, konkretny typ aparatu dentystycznego. Zęby muszą zostać odpowiednio przygotowane do leczenia ortodontycznego, co wymaga sięgnięcia po różne zabiegi stomatologiczne. Nie ma mowy o jego rozpoczęciu przy niewyleczonych zębach i dziąsłach objętych stanem zapalnym.

Co dalej?

Na odpowiednio przygotowane zęby można nareszcie założyć aparat stały, co polega na przyklejaniu do ich powierzchni zamków za pomocą specjalnego kleju stomatologicznego. Mogłoby się wydawać, że przez tyle miesięcy używania aparatu dojdzie do odklejenia się zamków, co rzeczywiście jest możliwe, ale tylko w przypadku nieprzestrzegania przez pacjenta zaleceń ortodonty. Chodzi tutaj przede wszystkim o nieprawidłową dietę i higienę jamy ustnej. Klej wykorzystywany do mocowania zamków jest utwardzany za pomocą lampy polimeryzacyjnej, więc można mówić o trwałości, pozostaniu tych elementów przez cały czas trwania leczenia. Z kolei w rowki zamków wkłada się drut. To właśnie za pomocą łuku można kontrolować przebieg leczenia ortodontycznego. Na wizycie kontrolnej druty wymienianie są na inne, mocniejsze, aby zwiększyć siłę oddziaływania zamków na zęby. Bez ingerencji ortodonty niemożliwe byłoby zmienienie położenia zębów, które na skutek działającej na nie siły przesuwają się we właściwe dla nich miejsce.

Częstotliwość wizyt kontrolnych może być różna, średnio następuje to co 4-6 tygodni. Dotyczy to aparatów stałych, bo przy tych ruchomych wizyty są rzadsze – od 2 do 3 miesięcy. Efekty leczenia ortodontycznego oceniane są na bieżąco w oparciu o pierwotny model diagnostyczny, który wykonany został przed założeniem aparatu. Przedstawia on stan zębów i dziąseł przed podjęciem jakichkolwiek działań. Warto wiedzieć, że leczenie ortodontyczne obejmuje też zabiegi takie, jak czyszczenie zębów i fluoryzacja, aby nie doszło do rozwoju próchnicy. Wymianie podlegają łuki w zamkach i ligatury. Zwieńczeniem leczenia jest zdjęcie aparatu, oczyszczanie zębów, pobranie wycisku w celu wykonania nakładki retencyjnej. Przy stałym aparacie retencja jest koniecznością do utrwalenia osiągniętych wyników leczenia.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *