Zakaz mentoli. Kiedy wchodzi w życie? Jaka jest alternatywa?

Już wkrótce ze sklepów znikną papierosy mentolowe i z tzw. klikiem. Od kiedy będzie obowiązywało wycofanie mentoli? Jaka jest alternatywa dla palaczy?

Już niebawem, 20 maja 2020 roku, ze sklepów nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej znikną papierosy mentolowe i z tzw. klikiem, czyli kapsułką z aromatem mentolowym umieszczoną w papierosowym filtrze. Co więcej, nie będzie można kupić aromatyzowanego tytoniu do samodzielnej produkcji papierosów ani aromatyzujących płynów do papierosów. Z czego wynika zakaz?

Wycofanie mentoli

Wycofanie papierosów mentolowych ze sprzedaży to efekt przyjęcia przez Parlament Europejski specjalnej dyrektywy zwanej dyrektywą tytoniową. Przyjęta została ona już w 2014 roku. To właśnie za jej sprawą jakiś czas temu na opakowaniach papierosów pojawiły się fotografie informujące o szkodliwym wpływie palenia papierosów na zdrowie palacza i jego otoczenia.

Celem wprowadzenia zakazu sprzedaży mentoli jest ochrona zdrowia obywateli Unii Europejskiej. Brak dostępności papierosów mentolowych ma sprawić, że palacze papierosów mentolowych przestaną sięgać po papierosy. Aromat mentolowy ma bowiem maskować prawdziwy smak tytoniu.

W związku z zakazem, 20 maja zniknie ze sklepów znaczna część papierosów. Będzie to zupełnie nowa sytuacja dla palaczy mentoli. To spora grupa. W Polsce mamy 9 milionów palaczy, z czego blisko połowa z nich pali właśnie papierosy mentolowe lub z tzw. klikiem.

Papierosów mentolowych nie będzie można zakupić przez internet (już teraz jest to zakazane). Nie ma też możliwości, by sprzedawca zamówił wcześniej mentole „na zapas”, ponieważ w świetle dyrektyw jest to nielegalne. Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy powinni wyprzedaż wszystkie papierosy mentolowe z magazynów do dnia 20 kwietnia 2020 roku.

Wycofanie papierosów mentolowych 2020. Jaki wybór mają palacze?

Osoby, które palą papierosy mentolowe mają wybór – e-papierosy lub podgrzewacze tytoniu. W e-papierosach podgrzewany jest płyn z nikotyną, czyli liquid. Z kolei w podgrzewaczach tytoniu podnoszona jest temperatura wkładów tytoniowych jednak do niższej niż w trakcie spalania. Dzięki temu przy korzystaniu z podgrzewaczy tytoniu nie wydziela się dym. Tytoń nie jest bowiem spalany, ale – jak wskazuje nazwa – jest jedynie podgrzewany. W efekcie podgrzewania tytoniu wydzielany jest aerozol zawierający głównie nikotynę.

 

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.