Adepci prawa i ich oczekiwania wobec rynku pracy

Panuje powszechne przekonanie, iż ukończenie studiów na kierunku prawniczym jest gwarancją dużych zarobków. I zapewne jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, tym niemniej osoby kończące ten kierunek, wybierając swą drogę zawodową, cenią też sobie inne wartości.

 

Czego oczekują od rynku pracy młodzi adepci prawa?

 

Tak postawionym pytaniem zainteresowało się przedsiębiorstwo doradztwa personalnego HRK. Postanowiono przeprowadzić badanie pośród adeptów studiów prawniczych, pytając o oczekiwania finansowe, motywacje do pracy i plany na karierę zawodową. Na ankiety odpowiedziało ponad 50 studentów wydziałów prawa największych polskich uczelni.

 

Wyniki ankiety w zdecydowanej większości zaprzeczają stereotypowi „roszczeniowego millenialsa”, okazuje się bowiem, iż liczą się nie tylko pieniądze czy work-life balance, ale także możliwość rozwoju zawodowego.

 

Jak powinny postępować przedsiębiorstwa, chcąc przyciągnąć do siebie utalentowanych absolwentów kierunków prawniczych?

 

Zasadniczo przyszli pracodawcy powinni skupić się na budowaniu swojego wizerunku. Pomimo, iż wynagrodzenie jest bardzo istotne zarówno w motywacji, jak i oczekiwaniach przyszłych prawników, to nie zawsze będzie to element decydujący podczas procesu rekrutacyjnego.

 

Biorąc pod uwagę kierunki studiów okazało się, iż najpopularniejsze wśród studentów jest prawo procesowe (38,1%), korporacyjne (32,0%) oraz własności intelektualnej (20,4%). Patrząc z punktu widzenia rynku pracy, to właśnie te dziedziny uznaje się za dochodowe, stąd zainteresowanie nimi nie powinno dziwić.

 

Z kolei zaskoczenie wzbudziło niskie zainteresowanie takimi kierunkami, jak prawo nieruchomości (15,6%), prawo podatkowe (15,0%) czy też prawo transakcyjne (14,3%). Patrząc z perspektywy rynku pracy widzimy przecież, iż cieszą się one dużą popularnością wśród poszukujących pracy absolwentów oraz przyszłych pracodawców, gwarantując tym samym duże zarobki. Tymczasem to zainteresowanie porównywalne było z prawem bankowo-finansowym (15,6%), uznawanym za niszowe. To zaś może świadczyć o niezorientowaniu studentów w zapotrzebowaniu na rynku pracy.

 

Z kolei zaskoczeniem jest też stosunkowo duże zainteresowanie (12,9%) prawem rodzinnym i opiekuńczym, uznawanym za stosunkowo mało dochodowe. Natomiast zdecydowanie najmniej było chętnych do zajmowania się prawem karnym i prawem pracy (około 10,0%), co potwierdza tylko problemy pracodawców ze znalezieniem specjalistów w tych dziedzinach.

 

 

W jakiego rodzaju przedsiębiorstwach widzą swoją przyszłość adepci prawa?

 

Otóż największa część osób badanych chce pracować w międzynarodowej korporacji (38,1%) lub renomowanej polskiej kancelarii (37,4%). Z kolei około 30,0% opowiada się za pracą w instytucji publicznej, kancelarii eksperckiej czy też pracy „in house”.

 

Gdy natomiast weźmiemy pod uwagę formę zatrudnienia, dla około 80,0% badanych preferowana jest umowa o pracę. Umowa zlecenia lub współpraca B2B interesuje tylko 10,0% badanych. Należy to mieć na uwadze przy prowadzeniu rekrutacji, gdyż zaproponowanie takiej formy może skończyć się odrzuceniem oferty.

 

Młodzi adepci prawa doceniają umowę o pracę za gwarantowane kodeksowo urlopy, stabilność zatrudnienia czy możliwość późniejszego przejścia na współpracę B2B na lepszych warunkach.

Tekst przygotowany przez portal z ofertami pracy w Polsce oraz za granicą – Szukam Pracy

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.