Święte księgi światowych religii

Na świecie jest obecnie ponad 4000 różnych religii. Różnią się one zasięgiem geograficznym, liczbą zwolenników, językiem, hierarchią i oczywiście przekonaniami. Niektóre z tych tysięcy religii są powszechnie znane, podczas gdy inne mają nieznane imiona pomimo liczby zwolenników. Ateizm, na przykład, jest religią, z którą prawie każdy żywy ma przynajmniej przemijającą znajomość. Cao Dai, Tenrikyo i Zoroastrianizm nie są jednak nazwami domowymi dla większości świata, mimo że te religie mają łącznie prawie 10 milionów zwolenników.

Książki poruszające tematykę, wiary, religii, bóstwa – sprawdź!

Podczas gdy liczba żywych religii jest oszałamiająca, prawie 75 procent populacji należy do jednej z pięciu religii: chrześcijaństwa, islamu, hinduizmu, buddyzmu i judaizmu. Te pięć religii uważa się za najbardziej wpływowe na świecie i są często nazywane „religiami świata” ze względu na ich rozmiar i wpływ. Zwolennicy islamu i samego chrześcijaństwa stanowią prawie połowę całkowitej populacji świata.
Ludzie z zewnątrz często są ciekawi innych światowych religii. Więcej niż jeden buddysta przygląda się ciekawemu kościołowi chrześcijańskiemu, a wielu Żydów zastanawia się, co się dzieje w świątyni hinduskiej. Jednym ze sposobów, w jaki wielu ludzi stara się zrozumieć inne religie, jest czytanie doktryn, mitów i nauk, które stanowią podstawę codziennej praktyki. Takie informacje są często uważane za przechowywane w świętych lub czczonych tekstach, więc jakie są święte księgi pięciu głównych religii świata?

Chrześcijaństwo

Chrześcijaństwo jest największą religią na świecie z ponad dwoma miliardami wyznawców. Oznacza to, że prawie jedna trzecia populacji ludzkiej identyfikuje się jako chrześcijanie, a ludność chrześcijańska dopiero w ostatnich latach rozwijała się. Jest to zdecydowanie dominująca religia w świecie zachodnim, ale chrześcijaństwo szybko się rozwija w Afryce, a chrześcijan można znaleźć w prawie każdym kraju na świecie.
Świętą księgą chrześcijaństwa jest Biblia Święta. Ten święty tekst jest podzielony na dwie główne części, Stary Testament i Nowy Testament, które są następnie podzielone na różne księgi. Książki są następnie dzielone na rozdziały i wiersze. Stary Testament opisuje stworzenie świata, Boże przymierze z Izraelitami i wiele walk ludu Izraelitów. Nowy Testament jest zdominowany przez nauki Jezusa Chrystusa, których chrześcijanie wierzą, że jest Synem Bożym i Zbawicielem świata.

Islam

Islam jest drugą co do wielkości religią na świecie i wiarą, która rośnie najszybciej. Wyznawcy islamu, zwani muzułmanami, wierzą w jednego wszechmocnego boga zwanego Allahem. Muzułmanie wierzą, że Allah wysłał wielu proroków na Ziemię na przestrzeni wieków, aby nauczyć ludzkość właściwego sposobu życia. Ostatnim z tych proroków był Muhammad, który muzułmanie nazywają „Pieczęcią Proroków”. Podczas gdy Muhammad żył, Allah przemawiał przez niego i recytował wiele nauk. Nauki te zostały zachowane i zapisane w tym, co miało stać się świętą księgą islamu, Koranem. Muzułmanie wierzą, że Koran jest kompletnym i niezmienionym słowem Allaha. Tekst jest wolny od ludzkich interpretacji i błędów, a zatem służy jako podstawa życia muzułmańskiego.

Jerozolima – najbardziej skłócone miasto świata

Książki o tematyce religijnej – co czytać?

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *