Kierunki podróży, na które wymagane jest dodatkowe ubezpieczenie

Jeśli załatwiasz wizy czy bilety na ostatnią chwilę dopiero na kilka dni przed wyjazdem, może się okazać, że potrzebujesz jeszcze specjalnego ubezpieczenia. Warto formalności załatwiać wcześniej, by zdążyć je wykupić.

Dodatkowe ubezpieczenie jest wymagane nie tylko w miejscach odległych i egzotycznych. Zobacz, na jakie wyjazdy Polacy najchętniej się ubezpieczają? Popularne są również polisy do mało odległych krajów Unii Europejskiej, jak Niemcy czy Holandia. Przy kilkudniowych wyjazdach istnieje niewielkie ryzyko wypadku czy zgubienia rzeczy, ale ci, którzy wyjeżdżają tam na kilka miesięcy do pracy, często myślą o ubezpieczeniu zagranicznym.

Sąsiad stawia wymagania

W wielu krajach, nawet jeśli jest wymagane ubezpieczenie zagraniczne, to wystarczy standardowa polisa chroniąca od wypadków na całym świecie. Są jednak również przypadki miejsc, gdzie to za mało. Jednym z bliskich kierunków o nietypowych regułach jest Białoruś. Od 2018 roku można wjeżdżać na teren kraju przez port lotniczy w Mińsku bez wizy. Niektórym wystarczy wtedy ubezpieczenie zagraniczne wykupione wcześniej na własną rękę. Jednak w praktyce większość podróżnych potrzebuje wizy wyrobionej w Ambasadzie Białorusi, a do tego ubezpieczenia specjalnego, wybranego przez rząd firmy. Zgodnie z przepisami polisa wykorzystywana w tym kraju musi być oficjalnie tłumaczona na język rosyjski, więc choćby dlatego często okazuje się, że lepiej wybrać firmę zasugerowaną przez rząd. Standardowo ubezpieczenie wykupowane jest w oddziale firmy przy Ambasadzie.

Ubezpieczenie turystyczne do Korei

Specjalne ubezpieczenie zagraniczne warto mieć też podczas podróży do Korei Północnej. Zwykła polisa raczej się nie sprawdzi, bo większość z nich nie obowiązuje w tym kraju. Warto też pamiętać, że w razie wypadku uzyskanie dokumentów z koreańskiego szpitala czy z instytucji może być trudne, a od tego zależy realizacja ubezpieczenia. Dlatego warto szukać polis, które specjalizują się w tym kierunku i współpracują z partnerami na miejscu.

Są też kraje, w których opieka medyczna jest płatna. Ubezpieczenie nie jest tam wymagane, ale zalecane, bo w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem polisa zagraniczna może okazać się tańsza niż prosta procedura w szpitalu. Przykładem takiego kraju jest wysepka Anguilla znajdująca się w Ameryce Środkowej, Wyspy Dziewicze czy Bermudy. Dotyczy to też kilku innych niewielkich wysp w tym regionie, szczególnie tych objętych brytyjskim protektoratem.

Co z ubezpieczeniem turystycznym w Afryce?

W niektórych krajach afrykańskich, takich jak Algieria, trzeba przy wjeździe udowodnić fakt posiadania jakiegokolwiek ubezpieczenia zagranicznego obowiązującego w danym kraju. To też ważne w związku z tym, że państwowa opieka medyczna często jest w takich miejscach na bardzo niskim poziomie. Lepiej zapewnić sobie, że w razie kłopotów ubezpieczyciel przewiezie czy zabezpieczy turystę. Rzadko odwiedzane przez turystów kraje mogą być wykluczone z niektórych polis, więc warto szukać z wyprzedzeniem i sprawdzać, czy ubezpieczenie jest ważne w danym regionie.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *