InnePokaz slajdówPolecamyPolecane wiadomościRolnictwoŚwiat zwierzątZdrowie i uroda

Jak schłodzić psa w upały?

Wysoka temperatura i słońce to idealna okazja do aktywnych spacerów i wycieczek dla opiekunów czworonogów i ich pupili. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pies, tak samo jak człowiek, odczuwa skutki upałów. Należy więc o niego odpowiednio zadbać, aby mógł przeżyć ten okres bezpiecznie. Jedną z najważniejszych czynności jest schładzanie pupila po to, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu czy udaru. Jakie metody zastosować, by psiak mógł czuć się komfortowo w letnie dni?

Letni spacer

Zabierając czworonoga na spacer, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Po pierwsze, znaczenie ma pora – w naprawdę upalne dni lepiej wyprowadzać futrzaka albo wczesnym rankiem, albo dopiero wieczorem, ponieważ mocne słońce może doprowadzić do oparzeń skóry. Jeżeli jednak trzeba wyjść z psem, kiedy słońce grzeje nieubłaganie, najlepiej wybierać lasy oraz miejsca, w których jest dużo cienia. Pies będzie mógł wtedy swobodnie spacerować, bez obawy o jego przegrzanie. Nie powinno się także zachęcać pupila do zbytniej aktywności, ponieważ może to podnieść temperaturę ciała. Najlepiej, aby trasa spaceru wiodła głównie po miejscach, gdzie jest dużo trawy – rozgrzany asfalt może poparzyć delikatne opuszki zwierzaka. Takie oparzenia często kończą się wizytą u specjalisty (np. u weterynarza w Ostrowie Wielkopolskim). Co najważniejsze, nie można zapominać o wodzie. Najlepiej mieć przy sobie zawsze butelkę oraz podróżną miskę, z której łatwiej będzie się napić psu.

 

Upały w domu

Pozostawienie futrzaka w mieszkaniu czy domu jest często koniecznością, dlatego warto wiedzieć, o czym należy pamiętać, kiedy zostawia się go latem. Najważniejszy jest cień – należy zadbać, aby pomieszczenie, w którym będzie przesiadywać ulubieniec, posiadało rolety lub było odpowiednio zacienione. Bezpośrednie promienie słońca mogą zbytnio nagrzać pokój, co nie jest wskazane. Nie mniejsze znaczenie ma dostęp do wody, ponieważ im cieplej, tym większe zapotrzebowanie na płyny. Zastosowanie specjalnych stojaków na miski zapobiegnie wylaniu wody i pozwoli zwierzakowi ugasić pragnienie. Dobrze też, aby w pokoju, w którym będzie przebywał zwierzak, miał on choć odrobinę chłodnego miejsca – mogą to być płytki, ale lepszym rozwiązaniem będzie mata chłodząca.

 

Podróż latem samochodem

Do wakacyjnego wyjazdu autem należy również wcześniej się przygotować, aby nie doprowadzić do przegrzania psiaka. O czym nie wolno zapominać? Na pewno na pierwszym miejscu jest woda. O ile w mieszkaniu trudniej o chłód, o tyle w aucie istnieje możliwość włączenia klimatyzacji, dzięki czemu zarówno opiekunowie, jak i pupil będą czuć się komfortowo. Ważne jest też miejsce, w którym zwierzak będzie siedzieć w trakcie jazdy – nie powinno znajdować się ono bezpośrednio na słońcu. I oczywiście kategorycznie nie wolno (grozi to nawet karą pozbawienia wolności) zostawiać psa w zamknięty samochodzie latem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *