Mity dotyczące pielęgnacji włosów

Odpowiednia pielęgnacja włosów to klucz do ich zdrowia. Zadbane włosy wyglądają dobrze, są lśniące i błyszczące. W dzisiejszych czasach jesteśmy zasypywani informacjami dotyczącymi pielęgnacji włosów – nie wszystkie z nich jednak są prawdziwe. Niektóre mogą wręcz zaszkodzić naszym włosom.

Mit numer 1 – zbyt częste mycie szkodzi włosom

Bardzo często słyszymy, że nie powinniśmy myć włosów zbyt często, ponieważ przyczynimy się tym do wypadania naszych włosów oraz do ich przetłuszczania. Jest to mit. Włosy powinniśmy myć tak często, jak tylko jest to konieczne. Nie wszystkie włosy przetłuszczają się w takim samym czasie. U niektórych włosy stają się nieświeże już po jednym dniu od umycia, niektórzy natomiast mogą myć włosy raz w tygodniu. Jeśli nasze włosy wymagają codziennego mycia, róbmy to bez wahania. Nie zaszkodzimy im w ten sposób. Nie warto rezygnować z codziennego mycia i świeżego wyglądu naszych włosów – nie przyniesie im to niczego dobrego. Pamiętajmy jednak, aby kosmetyki dobierać odpowiednio do naszych potrzeb. Jeśli na przykład nasze włosy są suche i matowe, wybierajmy szampony nawilżające od dobrych producentów, takich jak Priorin, Vianek czy Tołpa. Również wypadanie włosów nie nasili się ze względu na częste ich mycie. Gubienie włosów to naturalny symptom – codziennie tracimy ich naprawdę wiele. Jeśli jednak niepokoi nas ilość wypadających nam włosów, powinniśmy udać się do trychologa, który zleci odpowiednie badania i zdiagnozuje przyczynę nadmiernego wypadania włosów.

 

Mit numer 2 – podcinanie końcówek sprawia, że włosy rosną szybciej

Jest to chyba najczęściej powielany mit. Nie ma on nic wspólnego z prawdą. Owszem, podcinanie końcówek to ważna czynność i nie powinniśmy o niej zapominać. Dzięki temu pozbywamy się rozdwojonych włosów, które wyglądają niezdrowo i nieestetycznie. Jednak nie oznacza to, że podcięcie końcówek sprawi, że nasze włosy będą rosły szybciej. Może nam się tak wydawać, ale tylko dlatego, że rozdwojone włosy dużo łatwiej łamią się. Przez to możemy mieć wrażenie, że nasze włosy nie rosną. Kiedy rozdwojone końcówki będą regularnie przycinane, nasze włosy nie będą się łamać. Dzięki temu uzyskamy wrażenie, że rosną bardziej intensywnie.

 

Mit numer 3 – należy często zmieniać kosmetyki do włosów

W społeczeństwie wciąż funkcjonuje mit, że skóra głowy przyzwyczaja się do danego kosmetyku bardzo szybko, dlatego często należy zmieniać preparaty, którym pielęgnujemy włosy. Nie jest to prawda – jeśli dobrze dobierzemy kosmetyki, to jeśli żadne inne czynniki (zewnętrzne bądź wewnętrzne) nie zadziałają, preparat będzie nadal działał tak, jak powinien.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *